Google купио технологију за самоусавршавање компјутера

ЗА DEEP MIND АМЕРИЧКИ ИНТЕРНЕТ-ГИГАНТ

ПЛАТИО 500 МИЛИОНА ДОЛАРА

  • Компанију је основао 37-годишњи Демис Хасабис који се до израде стартапа бавио компјутерским игрицама и симулаторима и за резултате добио научно звање из неурологије на универзитетском колеџу у Лондону
  • Лари ВАСЕРМАН, професор машинства са универзитета „Карнеги Мелон“: Имајући у виду рачунарске могућности, могуће је створити високоинтелектуалне компјутере који ће превазићи људе

         КОМПАНИЈА Google усавршила је највећу купљену технологију вештачке интелигенције у Европи под називом Deep Mind, а технолошки стартап биће у Лондону, објавио је Financial Times.

         Пројект је срачунат на то да машине саме освајају нове могућности без човековог уплитања или помоћи.

         Извори блиски овој компанији потврдили су да је такав посао обављен, али нису желели да дају коментаре. У Deep Mind текође нису били вољни да дају изјаве поводом обављене трансакције.

         Али, извор британског пословног листа тврди да је уговор потписан у рекордном року и да је за њега интернет-гигант Deep Mind платио 500 милиона долара.

         Пројектантска компанија која ради на Deep Mind технологијама саопшила је на свом сајту да је њен циљ да дође до спајања најбољег из машинских и неуротехнологија.

         Лари Васерман, професор машинства са универзитета „Карнеги Мелон“, након сусрета са представницима компаније 2012. године, на свом блогу је написао да са ради о „покушају да се направи систем који мисли“.

         „Мислио сам да је то лудачка идеја док ми Шејн Лег (суоснивач) није показао списак познатих милијардера који су уложили новац у компанију“ - признао је Васерман.

         Имајући у виду рачунарске могућности, могуће је направити „свет високоинтелектуалних компјутера који могу превазићи људе“ - наставља професор.

         Компанију је основао 37-годишњи Демис Хасабис који се до израде стартапа бавио компјутерским игрицама и симулаторима и за резултате добио научно звање из неурологије на универзитетском колеџу у Лондону.

         Први комерцијални производи, створени на овим технологијама, биће из области компјутерских игрица, електронске комерцијале и моделирања. За сада постоји мала вероватноћа да ће се ови производи одмах наћи на тржишту.

         Ово није прва куповина коју је обавила компанија Google у области футуристичких технологија.

         Јавност је била шокирана када је Google 2010. године обавио теренска тестирања аутомобила без човековог управљања.

         За ове тестове, Google је користио аутомобиле марке Toyota Prius и Audi TT које је претходно опремио својом електроником.

         Овај догађај је озбиљно подстакло произвођаче аутомобила који сада активно пројектују беспилотне аутомобиле и траже могућности да их избаце на тржиште.

         Осим тога, Google се активно бави пројектовањем робота.

         Приватна фирма BostonDynamics једна је од последњих компанија из ове области коју је купио Google.

         Она је постала позната захваљујући изради робота као што су „Велики пас“, „Гепард“, „Пешчана бува“ и др. 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари