ДНР и ЛНР траже од Оланда и Меркелове да Украјини запрете санкцијама
ЗАХАРЧЕНКО И ПЛОТЊИЦКИ УПУТИЛИ ОТВОРЕНО ПИСМО
ЛИДЕРИМА ФРАНЦУСКЕ И НЕМАЧКЕ
Александар Захарченко и Игор Плотницкиј
- Због „саботирања обавеза преузетих у Минску“, Александар Захарченко и Игор Плотњицки предложили Франсоа Оланду и Ангели Меркел да забране улазак у ЕУ украјинском премијеру Арсенију Јацењуку, министру одбране Степану Полтораку, министру полиције Арсену Авакову, секретару украјинског Савета за националну безбедност и обрану Алeксандру Турчинову…
ЛИДЕРИ самопроглашених Доњецке и Луганске Републике - Александар Захарченко и Игор Плотницкиј - обратили су се председнику Француске Франсоа Оланду и канцелару Немачке Ангели Меркел, обавестивши их да Украјина саботира своје обавезе преузете у Минску.
„Принуђени смо да вам се обратимо као гарантима Минских споразума молбом да извршите притисак на Украјину, укључујући могуће увођење личних и економских санкција, како би се њено руководство принудило да спроведе Сет мера усвојен од стране контакт групе 12. фебруара ове године у Минску уз ваше активно учешће“ - наводи се у заједничкој изјави лидера ЛНР и ДНР.
У изјави се тражи слање стручњака за пружање помоћи у обнови банкарског система Донбаса, увођење забране уласка на територију ЕУ Јацењуку (Арсениј, премијер), Полтораку (Степан, министар одбране), Турчинову (Александар, секретар Савета за националну безбедност и одбрану), Авакову (Арсен, министар унутрашњих послова), Ложкину (Борис, шеф апарата Петра Порошенка) и Коломојском (Игор, тајкун, губернатор Дњепропетровске области), као и прекид финансијске помоћи Кијеву док украјинске власти не обезбеде услове за скидање економске блокаде и политичко разрешење сукоба.
„Немачка и Француска су обећале да ће пружити помоћ у обнављању банкарског система у региону.
Али, Кијев, с једне стране, одбацује вашу помоћ, а с друге стране - сам ништа не предузима како би банкарски систем у нашим републикама профункционисао“ - наводи се у писму.
Осим тога, у писму се истиче да украјинска војска крши динамику повлачења тешког наоружања, а, такође, да у Врховној Ради није ни почела расправа о одлуци којом би општинама Луганске и Доњецке области био додељен посебан статус.
Власти Украјине покренуле су у априлу прошле године војну операцију у Донбасу против становника тог региона незадовољних државним превратом.
Према последњим подацима УН, у сукобима је погинуло више од шест хиљада људи.
Проблем разрешења украјинске кризе разматра се на преговорима у различитим форматима, између осталог, током сусрета контакт групе у Минску уз посредовање РФ и ОЕБС.
Последњи сусрет контакт групе 12. фебруара завршен је усвајањем Сета мера за спровођење Минских споразума који, између осталог, предвиђа прекид ватре у Донбасу од 15. фебруара, повлачење тешког наоружања и стварање зоне безбедности.
Убрзо након проглашења прекида ватре у Донбасу је поново почело да се пуца, стране оптужују једна другу за кршење примирја и тврде да отварају само узвратну ватру.