CIA и Пентагон се уплашили руског глобалног навигационог система ГЛОНАСС
СИСТЕМ ЧИНИ 26 САТЕЛИТА, ОД КОЈИХ ЈЕ 20 У ФУНКЦИЈИ,
ЧЕТИРИ СУ НА ТЕХНИЧКОМ ОДРЖАВАЊУ, А ДВА - У РЕЗЕРВИ
- „Њујорк Тајмс објавио да се Ленгли и Пентагон противе постављању пет пријених станица ГЛОНАСС на територији САД јер стрепе да ће Москва захваљујући њиховим антенама добити додатне могућности за обавештајни рад на америчкој територији и значајно повећати прецизност руског диригованог оружја
- Систем надземних станица ГЛОНАСС-а чини 14 примопредајника на територији Русије, плус по један на Антарктику и у Бразилу. Даљи развој руског глобалног система за сателитско праћење подразумева отварање додатних осам станица на територији Русије и још неколико у иностранству - на Куби, у Вијетнаму, Аустралији, Шпанији и Индонезији
АМЕРИЧКЕ шпијунске агенције покренуле су праву кампању против против постављања пет пријемних станица руског глобалног навигацијског сателитског система (ГЛОНАСС) на територији САД.
Како наводи агенција РИА Новости, позивајући се на „Њујорк Тајмс, у Ленглију и Пентагону стрепе да ће Москва захваљујући антенама ГЛОНАСС добити додатне могућности за обавештајни рад на територији САД и значајно повећати прецизност руског диригованог оружја.
Иако је још у мају 2012. године Русија замолила САД да размотре могућност постављања неколико пријемника ГЛОНАСС на америчкој територији, Вашингтон све досад није донео одлуку. Упркос томе што амерички GPS на територији Русије има 19 пријемних станица!
Зна се да су се руски и амерички технички стручњаци већ неколико пута састали ради разматрања тог питања. Током преговора дотакнути су „општи захтеви везани за могуће постављање станица ГЛОНАСС у САД“,потврдила је представница америчког Стејт департмента Мари Харф.
Испитивања система „ЕРА ГЛОНАСС“ биће завршена до краја новембра.
Како су својим америчким колегама објаснили из „Роскосмоса“, који је надлежан за реализацију овог пројекта, антене ГЛОНАСС у САД потребне су ради повећања прецизности сигнала руског глобалног сателитског система. Међутим, аргументи руске свемирске агенције, изгледа, нису убедили Вашингтон, који је затражио додатне информације о руској верзији система GPS.
Како се испоставило, CIA и Пентагон током последњих неколико месеци нису губили време и упозоравали су Белу кућу на непожељност сарадње с Русијом у тој области.
У њиховом тајном јесењем извештају наводи се да постављање пријемника ГЛОНАСС у Америци „повлачи питања везана за контраобавештајни рад и безбедност“. Осим тога, тајне службе САД успеле су да „на своју страну привуку неке утицајне конгресмене, који сада устају против руско-америчке сарадње у тој сфери.
„Занима ме зашто би САД биле заинтересоване за давање подршке руском ГЛОНАСС – конкуренту свог GPS?“, изјавио је републиканац Мајкл Роџерс, истакавши да глобална доминација GPS даје САД „очигледну предност на различитим нивоима“.
Наступајући са ове позиције, Роџерс је већ разаслао писма државном секретару, министру одбране, као и директору националне обавештајне службе САД.
Према доступним подацима, систем надземних станица ГЛОНАСС-а чини 14 предајника на територији Русије, плус по један на Антарктику и у Бразилу.
Даљи развој руског глобалног система за сателитско праћење подразумева отварање додатних осам станица на територији Русије и још неколико у иностранству. Конкретно, постављање антена ГЛОНАСС се планира на Куби, у Вијетнаму, Аустралији, Шпанији и Индонезији.
Тренутно орбитална групација ГЛОНАСС броји 26 сателита, од којих се 20 користи наменски, четири се налазе на техничком одржавању, док су два у резерви.