Британци признали да пресрећу све што уђе у Facebook, Twitter, Google и YouTube
ТВРДЕ ДА ТО РАДЕ У СКЛАДУ СА ЗАКОНИМА ВЕЛИКЕ БРИТАНИЈЕ ЗА КОЈУ СУ ТО СВЕ „СПОЉНЕ КОМУНИКАЦИЈЕ”
ГЕНЕРАЛНИ директор британског Бироа за безбедности и борбу са тероризмом Чарлс Фар признао је у суду да је пресретање информација у Facebook, Twitter, Google и YouTube свакодневна и фактички тотална пракса.
При том је, како је објавио The Telegraph, уверавао суд: да британске специјалне службе то чине на потпуно законит начин јер се ти интернет-сервиси класификују у великој Британији као „спољне комуникације”.
Фар се у суду појавио у статусу сведока поводом тужбе коју је против владе Дејвида Камерона поднела група која се бави људским правима Privacy International.
Та група је осумњичила Центар за владине везе – службу специјализовану за електронску шпијунажу и инфо-заштиту британске владе и армије – да се служио хакерским методима и инструментима за упаде у компјутере и смартфоне. Посебно: да је у компјутере интернет-корисника и смартфоне убацивао специјалне програме који су омогућавали дистанционо коришћење веб-камера и микрофона уграђених у те апарате.
Фар је објаснио да закони Велике Британије дозвољавају „лов” на информације у каналима „спољних комуникација”, а пошто се Facebook, Twitter, Google и YouTube налазе ван њених граница – онда се спољном може сматрати чак и дописивање у социјалним мрежама британских грађана.