Безмало 70 земаља у ГС УН стало на страну Русије поводом Крима

СРБИЈА И БИХ НИСУ УЧЕСТВОВАЛЕ У ГЛАСАЊУ, МАКЕДОНИЈА, АЛБАНИЈА И ЦРНА ГОРА - СТАЛЕ НА СТРАНУ САД И ЕУ

  • Кина је била међу земљама које су се уздржале од гласања, а на страну Русије су стале следеће земље: Јерменија, Белорусија, Боливија, Куба, Северна Кореја, Никарагва, Судан, Сирија, Венецуела и Зимбабве

         ГЕНЕРАЛНА скупштина УН прогласила је референдум на Криму „незаконитим” и позвала на очување територијалне целовитости Украјине. Међутим, такав исход гласања је заправо – победа Руске Федерације и њене дипломатије.

         Јер, за текст те резолуције гласало је тек нешто више од половине Генералне скупштине: за њено усвајање било је сто земаља (касније се испоставило да их је само 97), 58 се уздржало од гласања а 11 је било против. Сасвим је могуће да је и Мауританија гласала против, али њен глас, због процедуралне збрке, у првим тренуцима није био урачунат.

         „Овакав резултат гласања само је потврдио да ни о каквој изолацији Русије на међународној арени не може бити ни речи” – оценио је стални представник (амбасадор) Москве при СБУН.

         Наступивши пре гласања, Андреј Дешћица, шеф украјинске дипломатије (која је такође под контолом пучиста), рекао је: „Гласајући за текст ове резолуције – подржавате Повељу Уједињених нација, а ако будете гласали против – то никоме ништа добро неће донети”.

Виталиј Чуркин

         Чуркин је наступио одмах после Дешћице и упозорио да је предложени текст резолуције „конфронтациони” и да Русија није могла да игнорише молбе становника Крима који су тражили своје право на самоопредељење.

         Представник Кине „охладио” је реторику представника ЕУ и САД – позивом да сви учесници расправе покажу суздржаност и да поштују дипломатске норме.

         Кина је била међу земљама које су се уздржале од гласања, а на страну Русије су стале следеће земље: Јерменија, Белорусија, Боливија, Куба, Северна Кореја, Никарагва, Судан, Сирија, Венецуела и Зимбабве.

         За резолуцију је гласало свих 28 земаља ЕУ, а њима су се придружиле и Албанија, Македонија и Црна Гора.

         Србија није учествовала у гласању, као ни Босна и Херцеговина.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари