Бела кућа и Стејт департмент немају до краја усаглашен став о Сноудену
ВАШИНГТОН ПОЗИВА РУСИЈУ ДА СЛУЧАЈ БИВШЕГ САРАДНИКА CIA
РАЗМАТРА КАО ПОТПУНО ПОСЕБАН
БЕЛА кућа и амерички Стејт департмент су се разишли у мишљењу да ли Вашингтон има јасан став везан за Едварда Сноудена који се од 23. јуна налази у транзитној зони московског аеродрома Шереметјево.
Коментаришући ово питање, заменик прес-секретара Беле куће Џошуа Ернест изјавио је да „руске власти у овој фази - ни јавно ни у затвореним разговорима - нису објасниле какав је статус господина Сноудена“, који се Москви обратио са захтевом да му се додели привремени азил.
„Могу да кажем да се између званичника администрације Обаме и руских колега (о Сноудену) настављају консултације“ - истакао је званични представник америчког председника. Он је саопштио да су о тој теми, у телефонском разговору, разменили мишљења министар иностраних послова РФ Сергеј Лавров и државни секретар САД Џон Кери.
Осим тога, преговоре „већ неколико недеља“ са званичницима Русије води амбасадор САД у Москви Мајкл Мекфол, додао је Ернест.
Он је рекао да САД и даље сматрају - уколико би Сноудену било дозвољено да напусти аеродром - да би то био «изузетно разочаравајући корак руских власти“.
„Разлог је потпуно јасан - у вези са Сноуденом постоји револт у САД, он мора да одговара за кривично дело за које је оптужен“ - подвукао је представник Беле куће.
У исто време, заменик начелника прес службе Стејт департмента Мери Харф признала је да су руске власти одговориле на питања Вашингтона и да су објасниле ситуацију везану за Сноудена.
Прес секретар Беле куће Џеј Карни и шеф прес службе Стејт департмента Џен Псаки саопштили су да је Вашингтон замолио Москву да објасни статус Сноудена и све могуће измене.
„Разумљивост о којој је говорила Џен (Псаки), тицала се његовог тренутног статуса, јер је било много питања везаних за то да ли ће или неће напустити (транзитну зону аеродрома). Колико је нама познато, он је још у транзитној зони аеродрома. Тако да нам је јасно што се дешава“ - истакла је Харф.
Истовремено, она је категорички одбила да прецизира да ли је руска влада информисала америчку администрацију коју одлуку има намеру да донесе као одговор на Сноуденов захтев да му се додели привремени азил.
„Не желим да откривам садржај дипломатских преговора или да претпостављам шта све они (Руси) могу да предузму“ - изјавила је Харф.
Према Харф, САД позивају Русију да случај Сноуден разматра као специјални и да га не пореди са било којим другим и да у том правцу ради тако да „шири сарадњу“ међу правосудним органима две земље, посебно у светлу њихове активизације после терористичког напада на маратону у Бостону.
„Ми имамо представу где се он (Сноуден) налази, зато настављамо да свој став преносимо Русима“ - закључила је Харф.