Apple терао Кинезе да раде просечно 69 сати недељно
У ТРИ ФАБРИКЕ АМЕРИЧКОГ ЏИНА КРШИ СЕ ВЕЋИ БРОЈ
МЕЂУНАРОДНИХ И КИНЕСКИХ ЗАКОНА И СТАНДАРДА
- Радници потписивали уговоре у којима се прековремени сати плаћају мање од осталих. Услови у фабрикама су такви да је већина запослених одбијала да настави да ради дуже време
- Чак 30 радника од 110 нових је одлазило из фабрике после само две седмице
ТЕХНОЛОШКИ гигант Apple суочава се са оптужбама да се у фабрикама његовог добављача - Пегатрон група, у Кини крше радничка права.
Кинеска организација за надгледања радничих права тврди да се у три Пегатронове фабрике крши већи број међународних и кинеских закона и стандарда, преноси Б92.
То укључује малолетни рад, кршење уговора и прековремени рад.
Представници Appleа и Пегатрона најавили су да ће под хитно испитати све наводе.
„Apple је посвећен и заступа сигурне и фер услове, а то важи и за све компније у нашем ланцу добаљача”, навели су из те компаније.
Представници Пегатрона тврде да и та компанија озбиљно прима спорне наводе.
„Спровешћемо истрагу и све неопходне мере да исправимо свако нарушавање кинеског закона о раду, као и пословног кодекса понашања. Пегатрон има веома високе стандарде и посвећен тим који ће испитати наводе”, навели су из компаније.
Apple, једна од највећих светских фирми, имала је сличне проблеме и у прошлости. То се десило кад је један од њихових највећих добављача Фокскон оптужен за угрожавање радничких права. Услови у овој фабрици су још више дошли под лупу јавности после више случајева самоубистава у њима.
Званичник Кинеске организације за надгледање радничих права Ли Кианг рекао је да је њихова истрага дошла до закључака да су услови у Пегатроновим фабрикама били чак гори од оних у Фоксконовим. Они су открили да је просечна радна недеља трајала и до 69 сати.
Откривено је да су у Пегатрону радници потписивали уговоре у којима су прековремени сати плаћани мање од осталих. Услови у фабрикама су такви да је већина запослених одбијала да настави да ради дуже време. Чак 30 радника од 110 нових је одлазило из фабрике после само две седмице.