Американци тестирају нови систем за праћење BOSS
НАВОДНО ЋЕ ОМОГУЋИТИ МОМЕНТАЛНО И ПОУЗДАНО ПРЕПОЗНАВАЊЕ ТЕРОРИСТА ИЛИ КРИМИНАЛАЦА СА ПОТЕРНИЦЕ У МАСИ
- После 11. септембра 2001. године САД су на ширење мреже апарата безбедности потрошиле око 790 милијарди долара, али је тај систем у Боснону био преварен јефтиним претис лонцима и лежајевима направљеним по упутству са интернета
МИНИСТАРСТВО за унутрашњу безбедност САД објавило је да је завршено тестирање новог система за праћење BOSS (Biometric Optical Surveillance System — биометријско-оптичког система за праћење који ће сарадницима локалних безбедносних служби омогућити да моментално и са високом поузданошћу препознају терористу или криминалца са потернице у маси.
Међутим, судећи по реакцији грађана поучених открићима Едварда Сноудена - тешко да ће ова новина бити дочекана на „ура”.
Претпоставља се да ће систем радити користећи снимке видео камера које су постављене по улицама америчких градова.
Упоредо са овим, САД су већ експериментисале са сличним програмима. На пример, друштвена мрежа Facebook примењивала је сличну технологију, али само за фотографије.
Није тајна да је у већини великих америчких градова инсталирана читава мрежа камера за праћење.
Познато је да податке са оваквих камера често тражи и добија управо полиција.
„Најпраћенији” амерички град је Њујорк, где се - само на Доњем Менхетну - налази више од 4.000 активних камера.
Међутим, поставља се питање: колико су овакве мере ефикасне? Интересантна чињеница: после 11. септембра 2001. године САД су на јачање апарата безбедности потрошиле око 790 милијарди долара, али је тај систем у Боснону био преварен јефтиним претис лонцима и лежајевима направљеним по упутству са интернета.
Главни пројектант система BOSS у почетку пројектовања била је компанија Electronic Warfare Associates. Она је са америчким властима потписала споразум на 5,2 милиона долара. Затим је ФБИ додатно издвојио милион долара да би се побољшали постојећи системи.
Без обзира на оштре критике, председник Барак Хусеин Обама није 2013. године донео одлуку да смањи буџет Министарству правде у чијој структури се налази и ФБИ.
Он је прогласио да је борба против тероризма највећи приоритет Министарства правде, а за његово финансирање је од Конгреса затражио 27,1 милијарду долара, од којих је 8 милијарди припало ФБИ.
Само 45 одсто грађана САД је за то да држава развија системе за праћење, али и они - „уколико то користи друштву и спречава терористичке нападе”, каже се у истраживању јавног мњења које је обавио Washington Post-Pew Research Center.
Г. Шимпрага