Американци страхују да су у Сноуденовој колекцији и „документи судњег дана“
НАВОДНО СЕ У „ЕКСПЛОЗИВНИМ ДОКУМЕНТИМА“ НАЛАЗЕ ПОВЕРЉИВА ИМЕНА АМЕРИЧКИХ И САВЕЗНИЧКИХ ОБАВЕШТАЈНИХ ИЗВОРА
Шеф NSA Кит Алеxандер
- Неименовани британски и амерички руководиоци из врха њихових обавештајних служби рекли су у разговору за агенцију Ројтерс да нису сигурни да ли Сноден има те документе, али да мисле да је могуће да их има
- Други извор тврди да су управо ти документи „полиса осигурања“ за Сноудена, ако се у било ком тренутку осети угроженим. Уз напомену: шта се све налази у „колекцији судњег дана“, може се само нагађати, али је несумњиво јако важно
АМЕРИЧКИ и британски функционери не крију да су јако забринути због колекције поверљивих докумената који се можда налазе у рукама Едварда Сноудена а још нису објављени.
Истичу да се ради о колекцији „докумената судњег дана“. Неименовани британски и амерички руководиоци из врха њихових обавештајних служби рекли су у разговору за агенцију Ројтерс да нису сигурни да ли Сноуден има те документе, али да мисле да је могуће да их има. У тим „експлозивним документима“ се наводно налазе поверљива имена америчких и савезничких обавештајних извора.
Два извора су потврдила за Ројтерс да су документи заштићени већим бројем безбедносних лозинка. Другим речима, ако је Сноуден и „покупио“ конкретне документе, да можда ипак није успео да их отвори.
Тврде да само тројица људи, који су тобоже и њима непознати, поседују лозинке. А још: да те лозинке вреде само у кратком, тачно одређеном периоду сваког дана.
Из NSA су одбили да коментаришу ове наводе. У нади да можда Сноуден ипак није у стању да отвори конкретне документе.
Други извор тврди да су управо ти документи „полиса осигурања“ за Сноудена, ако се у било ком тренутку осети угроженим. Уз напомену: шта се све налази у „колекцији судњег дана“, може се само нагађати, али је несумњиво јако важно.
Шеф NSA, Кит Алеxандер, рекао је овог месеца како верује да је Сноуден успео да скине између 50,000 и 200,000 тајних докумената из NSA-а и GCHQ-а.
Један амерички функционер, који је упознат с детаљима, изразио је очекивање: да „најгоре тек долази“.
Главни Сноуденов савезник у објављивању NSA-докумената био је амерички новинар Глен Гринвалд који живи у Бразилу.
Он наглашава: „Нисам сигуран да ли Едвард има још докумената уз оне које је дао мени... Верујем да има“.