Америка отворено претила у Генералној скупштини УН свим земљама које не гласају као она

ПРОТИВ ТРАМПОВОГ ПРИЗНАЊА ЈЕРУСАЛИМА ГЛАСАЛО 128 ДРЖАВА, ДЕВЕТ БИЛО „ЗА“, А 35 СЕ УЗДРЖАЛО

Ники Хејли

  • Пре гласања оштре претње свим државама које буду гласале за осуду његове одлуке о Јерусалиму упутио амерички председник Доналд Трамп
  • Амбасадорка САД у УН Ники ХЕЈЛИ све оголила до краја: „Ово гласање ће се памтити… Вашингтон ће памтити дан у којем је нападнут у Генералној скупштини само због коришћења свог права које има као и свака друга суверена земља“
  • Амбасадор Израела у УН Дани ДАНОН: „Ви сте марионете чије конце вуку палестински експерти за лутке. Ви сте слепи за лаж, слепи на манипулације баш као лутке. Палестинци знају да је резолуција превара и да ће завршити на сметлишту историје“

        ГЕНЕРАЛНА скупштина УН вечерас је великом већином усвојила резолуцију којом се осуђује америчка одлука о признавању Јерусалима као главног града Израела.

        Од 193 земље чланице УН, 128 је гласало за резолуцију, девет је било против, а 35 уздржаних.

        Ванредна седница је одржана после оштрих претњи америчког председника Доналда Трампа земљама које ће гласати за тај документ.

        Седница је сазвана на иницијативу Палестинаца, а гласало се о резолуцији у којој се наводи да свака једнострана одлука о статусу Јерусалима није легална и да питање статуса Јерусалима мора бити део коначног мировног споразума између Израела и Палестинаца.

        Седници Генералне скупштине УН претходило је гласање у Савету безбедности, где су САД ставиле вето на резолуцију којом се тражи повлачење Трампове одлуке о Јерусалиму.

        Четрнаест осталих чланица тог тела гласало је „за“.

        За разлику од резолуција у Савету безбедности, текстови усвојени у Генералној скупштини нису обавезујући.

        Амбасадорка САД у Уједињеним нацијама Ники Хејли најавила је данас да ће „Америка преселити своју амбасаду у Јерусалим“, поново запретивши чланицама УН укидањем америчке помоћи ако Генерална скупштина УН вечерас изгласа резолуцију којом проглашава ништавним одлуку председника Доналда Трампа да Јерусалим прогласи за главни град Израела.

       „То је оно што амерички народ жели да урадимо и то је права ствар. Ово гласање ће се памтити“, рекла је она на ванредној седници Генералне скупштине УН.

       „Никакво гласање у УН неће променити одлуку САД да премести своју амбасаду у Јерусалим“, рекла је Хејли, истакавши да ће Вашингтон „памтити дан у којем је нападнут у Генералној скупштини само због коришћења свог права које има као и свака друга суверена земља“.

        „Памтићемо то када будемо поново позвани да дамо највећи светски допринос УН. И памтићемо када нас толико много земаља позива, као што често ради, да платимо чак и више, и да утичемо у њихову корист“, рекла је америчка амбасадорка.

        Представник Јемена започео је седницу представљањем нацрта резолуције коју је предложила његова земља заједно са Турском.

        Палестински посматрач у светском телу Ријад Мансур говорио је потом, исткавши да палестински народ „неће трпети верска оправдања за анексију“, јер је Израел источни Јерусалим окупирао у рату 1967. године и потом га анектирао.

        Амбасадор Израела у УН Дани Данон је критиковао оне који подржавају резолуцију: „Ви сте марионете чије конце вуку палестински експерти за лутке. Ви сте слепи за лаж, слепи на манипулације баш као лутке. Палестинци знају да је резолуција превара“ и да ће предлог текста „завршити на сметлишту историје“.

        Предлог резолуције о којој данас гласа Генерална скупштина УН предложили су Турска недавни домаћин самита Организације исламске сарадње у Истанбулу, и Јемен који предводи Арапску групу у УН.

Против Трампове одлуке гласале и Србија и Велика Британија

        Против резолуције којом је Трампова одлука проглашена ништавном гласало је само 9 земаља: САД, Израел, Гватемала, Хондурас, Маршалска Острва, Микронезија, Науру, Палау и Того!

        Међу 35 уздржаних су се нашли Канада, Мексико, Аустралија, Пољска, Аргентина, Чешка, Мађарска, Румунија али и Босна и Херцеговина и Хрватска.

        Упркос америчкој претњи да ће ускратити помоћ земљама које буду гласале „за, било их је чак 128, а предводиле су их 4 сталне чланице СБ УН: Русија, Кина, Француска и Велика Британија. Ту су се заједно нашле већина чланица ЕУ и NATO и већина америчких савезника у исламском свету, али и Србија, Црна Гора, Албанија, Бугарска, Грчка.

        Тачно 21 чланица УН је гласала ногама, односно није учествовала у гласању, међу којима Македонија, Молдавија, Украјина и Грузија.

        Бета              

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари