Америка ће морати да отпусти 70.000 војника и да усидри најмање три носача авиона?
ПЕНТАГОН МОЛИ КОНГРЕС САД ДА ПРЕИСПИТА
ОДЛУКУ О СМАЊЕЊУ ВОЈНИХ РАСХОДА
Чак Хејгел
- Министар одбране Чак Хејгел упозорио Конгрес да ће довести у питање и „важне програме израде и пројектовања новог оружја“ ако не преиспита своју одлуку о смањењу војних расхода за 500 милијарди долара током наредних 10 година
ДАЉЕ смањење буџета Пентагона довешће до суштинског смањења борбене готовости америчке армије и довешће у питање важне програме израде и пројектовања новог оружја, изјавио је министар одбране САД Чак Хејгел.
У поруци Конгресу, Хејгел је упозорио национални парламент да у процесу модернизације Оружаних снага САД „може наступити застој који би потрајао деценијама“.
У име свега овога, Хејгел је замолио Конгрес да размотри своју претходну одлуку о смањењу војних расхода за 500 милијарди долара током наредних 10 година. У супротном, упозорио је министар, мораћемо макар три носача авиона да усидримо и да смањимо број редовне војске за 70 хиљада, а резервиста за 65 хиљада људи.
Хејгел је саопштио да су стручњаци дошли до овог закључка након анализе буџета Пентагона која је потрајала четири месеца.
Експерти су сачинили три сценарија који предвиђају различите варијанте смањења војних трошкова у 2014. финансијској години и за деценије унапред.
Сам Хејгел сматра да Оружане снаге САД не могу себи да дозволе да смање расходе у следећој години изнад 50 милијарди долара.
Истовремено је упозорио да коначну одлуку како ће се смањивати буџет и у ком правцу ће се кретати америчка војска и морнарица треба да донесе председник Барак Хусеин Обама и Конгрес САД.
Конгресменима је предочио сценарије могућег развоја догађаја које су саставили експерти Пентагона, тако да их у наредним недељама могу детаљно изучити.
У априлу ове године, Обамина администрација упутила је Конгресу САД пројекат војног буџета за следећу годину у износу већем од 615 милијарди долара.
Документ је састављен тако да налаже смањење расхода Пентагона у наредних пет година за 34 милијарде долара, а у наредној деценији за читавих 150 милијарди $. Међутим, то ће се десити само уколико администрација и Конгрес успеју да изађу из ћорсокака поводом буџетских питања и не дозволе наставак секвестра који у земљи дејствује од 1. марта.
У текућој финансијској години, која се завршава 30. септембра, Пентагон ће обавезно морати да „отањи“ програме за 41 милијарду долара.
До тада, док се не постигне компромис, на снази остаје закон од 2011. године на основу којег министарство одбране мора скресати расходе током наредних 10 година за готово 500 милијарди долара.
Због секвестра, Пентагон је био принуђен да ове године одустане од пројектовања неких врста оружја и војне технике, да шаље на плаћено одсуство цивилна лица и „оптимизује“ програме медицинског осигурања.
Хејгела брине и одлука да се ограничи раст плата војсци на 1 одсто годишње.
У овој фискалној години плате америчким војницима и официрима биле су повећане 1,7 процената.