Амерички борци за заштиту животиња траже да се шимпанзама призна - личност

ПРИМАТ ТОМИ (26) - КОЈИ ЖИВИ У САД НА ФАРМИ ЗА ЕГЗОТИЧНЕ ЖИВОТИЊЕ

- ПРЕКО НОЋИ ПОСТАО „СВЕТСКА ЗВЕЗДА“

Томи

  • Nonhuman Rights Project, који се бори против суровог поступања са животињама, поднео тужбу једном од судова државе Њујорк са захтевом да се 26-годишњи Томи призна за „личност“! Сходно томе: да добије „гарантовано право на личну слободу“ и да буде премештен у национални парк за примате
  • „Шимпанзе имају конгитивне способности које су код људи прецизно заштићене. Нема разлога да оне на исти начин не буду заштићене и код шимпазни“ - изјавио је председник Nonhuman Rights Project Стивен Вајз, али не инсистира да суд изједначи човека и шимпанзу
  • Директор Национални институт за здравље САД Френсис Колинз уверен да су шимпанзе „изузетно посебне животиње“ које заслужују „потпуно посебан однос“

        ШИМПАНЗА Томи (26) - која живи у САД на фарми за егзотичне животиње - преко ноћи је постала „светска звезда“.

        Америчка друштвена организација Nonhuman Rights Project, која се бори против суровог поступања са животињама, поднела је тужбу једном од судова државе Њујорк са захтевом да се 26-годишњи Томи призна за „личност“! Сходно томе: да добије „гарантовано право на личну слободу“ и да буде премештен у национални парк за примате.

        Ова организација тврди да Томи „није ствар, већ личност која поседује конгитивне способности и да зато мора имати право да буде на слободи“.

        Заштитници животиња траже да се донесе одлука да је држање шимпанзе „у малом влажном кавезу у тамном сарају“ незаконито.

        „Шимпанзе имају конгитивне способности које су код људи прецизно заштићене. Нема разлога да оне на исти начин не буду заштићене и код шимпазни“ - тврди председник Nonhuman Rights Project Стивен Вајз. Али, активисти ове организације тврде да нипошто не инсистирају да суд изједначи човека и шимпанзу.

        Вајз је први пут видео Томи у октобру ове године, након што је у локалним новинама прочитао да неки Патрик и Дајен Левери на својој фарми у граду Гловерсвил (држава Њујорк) држе егзотичне животиње.

        „Томи је изгледао ужасно. Онако како шимпанзе обично изгледају када су у заточене: када се не крећу, не гледају вас и изгледају потиштено“ - рекао је Вајз који је раније имао прилику да посматра примате који слободно живе у природи у Уганди.

        Ове недеље организација Nonhuman Rights Project планира да подигне још две тужбе. Прву за заштиту такође 26-годишње шимпанзе по имену Кико која живи код неких људи у граду Нијагара Фолс (у држави Њујорк). Другу због две младе шимпанзе - Херкулеса и Лео - које служе за научне експерименте у филијали универзитета Њујорк, недалеко од града Стоуни Брук.

        „Главно питање у овим тужбама јессте: могу ли се шимпанзе сматрати „личностима“ и треба ли према њима примењивати у основи исте законе као према људима“ - истиче Дејвид Фавр стручњак у за законодавство о животињама на Универзитету државе Мичиген.

        Иначе, власници шимпанзи Томи и Кико као и универзитет на којем се налазе Херукулес и Лео одустали су од сваког коментара.

        У  јануару ове године је Национални институт за здравље САД објавио да прекида коришћење шимпанзи у биомедицинским истраживањима.

        Његови експерти су закључили да због појаве нових технологија већина експеримената са мајмунима више није неопходна. Директор тог института Френсис Колинз изјавио је тада да су шимпанзе „изузетно посебне животиње“ које заслужују „потпуно посебан однос“.

        Г. Шимпрага

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари