Американци почињу да војно зазиру од Русије као од СССР

ПЕНТАГОН ЋЕ ИЗГЛЕДА ПОНОВО ПРАВИТИ ГОДИШЊЕ ИЗВЕШТАЈЕ О „ВОЈНОЈ МОЋИ МОСКВЕ” КАО У ВРЕМЕ ХЛАДНОГ РАТА О МОЋИ СССР

  • Иницијатори поновног сачињавања годишњих извештаја су – што је такође симптоматично – шеф комитета Представничког дома за оружане снаге Мајкл Тарнер и члан тог истог комитета Хауард Меккеон
  • Још је индикативније је то што пуни назив будућег закона гласи: „Ковање мира преко јачања Украјине и трансатлантске алијансе”
  • Главни уредник московског часописа „Национална одбрана”, Игор КОРОТЧЕНКО:     САД желе да пронађу оправдање за обуздавање Русије и што бржу интеграцију Украјине у НАТО. За почетак: превођењем украјинске армије на НАТО-стандарде. За њих је ситуација критична и у Вашингтону сматрају да морају да делују брзо
  • Главни уредник часописа „Арсенал Отаџбине” Виктор МУРАХОВСКИ: Обнављање годишњих извештаја о „војној моћи Москве” сведочи о намери САД да започну нови „хладни рат”

         АМЕРИКАНЦИ су изгледа већ загазили једном ногом у нови „хладни рат”. И, као да то чине не само свесно, него и са рачуницом да тако продуже – колико могу – „рок трајања” својој планетарној хегемонији.

         На овакав закључак наводи и чињеница да је у Конгрес САД стигао нацрт закона који ће омогућити припремање годишњег извештаја „Руска војна моћ” који ће бити аналог истом таквом годишњем извештају о војној моћи СССР који је Пентагон „састављао” у годинама „хладног рата”.

         Иницијатори новог закона су – што је такође симптоматично – шеф комитета Представничког дома за оружане снаге Мајкл Тарнер и члан тог истог комитета Хауард Меккеон.

         А још индикативније је то што пуни назив тог (будућег) закона гласи: „Ковање мира преко јачања Украјине и трансатлантске алијансе”.

Игор Коротченко

         Обнаваљање издавања Пентагоновог годишњака посвећеног војној моћи Москве својеврсно је признање Русији Владимира Путина јер су у Вашингтону све донедавно Оружане снаге РФ сматрали „тек сенком совјетске војне моћи”. Међутим, главни уредник московског часописа „Национална одбрана”, Игор Коротченко, у свему сагледава и додатну димензију:

         „И та законска иницијатива сведочи да САД желе да пронађу оправдање за обуздавање Русије и што бржу интеграцију Украјине у НАТО. За почетак: превођењем украјинске армије на НАТО-стандарде. За њих је ситуација критична и у Вашингтону сматрају да морају да делују брзо. Русија све то мора да држи на оку – између осталог и обавештајно – јер је све то реалнио питање националне безбедности Русије”.

         Коротченко је истовремено упозорио: да ће Американци припремати политичко и јавно мнење за потезе против Русије које ће са војне тачке гледишта повлачити прилично брзо.

         „Уследиће демонизација Русије и наших Оружаних снага, са преувеличавањем наших могућности. Уједно ће нам – уверене је Коротченко - приписивати агресивне замисли и намере. То ће бити аргументи за даље повећавање војних расхода и ново примицање војне инфраструктуре НАТО границама Русије”.

         Он указује да је Русија још увек једина земља која је у стању да „гарантовано уништи” САД. Подсећа на извештај Стејт департмента од пре годину дана да Американци имају 1654 нуклеарне бомбе постављене на међунаконтиненталне балистичке ракете, балистичке ракете које носе подморнице и на тешке бомбардере. А Русија:  1480 нуклеарних бомби „окачених” о исте такве „носаче”.

         Коротченко, иначе, сматра некоректним америчко упоређивање војне моћи Русије и СССР. При том наглашава да је руска војна доктрина потпуно одбрамбена и да и распоред руске армије сведочи да РФ има и гради „одбрамбене оружане снаге”.

         Он подсећа – ради поређења – и на историјски факат да је СССР средином 80-их имао око 50.000 различитих атомских и нуклеарних направа, а Американци око 303.000. И додаје: да ће САД у 2015. имати војне расходе на нивоу 495,6 милијарди долара, а да ће одбрамбено-војни издаци Русије у 2016. достићи 98 милијарди $.

         Осим овога, СССР је у време распада имао армију од 4,2 милиона војника и официра, а у данашњој руској једва је нешто преко милион људи. Уосталом, СССР је само на територији Источне Немачке држао 400.000 војника.

Виктор Мураховски

         Главни уредник часописа „Арсенал Отаџбине” Виктор Мураховски у обнављању годишњих извештаја о „војној моћи Москве” види намеру САД да започну нови „хладни рат”.

         Он подсећа да је извештај „Совјетска војна моћ” штампан у САД 80-их година и да је био мешавина реалних података и чисто пропагандистичких измишљотина. За пример наводи: да су Американци производње капацитете фабрике „Уралвагонзавод” оцењивали према сателитским снимцима и,  наравно, смишљено их преувеличавали.

         Мураховски, звог свега, упозорава: „И Американци и натовци су све до јуче тврдили да је руска армија – сенка совјетске. А сада је одједном дижу на много виши ниво. Очито са намером да дисциплинују савезнике из НАТО, поготово оне који не би да повећавају војне буџете”.

         Први потпредседник Академије за геополитичке проблеме Константин Сивков прогнозира да будући амерички извештаји о војној моћи Русије неће доносити ништа сензационално:

         „Ни једна земља, која агентурно дође до реалних податаака о противнику, никада их не уноси у такве извештаје јер би тиме угрозила своје изворе, односно шпијуне. Зато ће у тим извештајима око 80 одсто чинити добијено са сателита и из штампе.” 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари