Јошка Фишер позвао Меркелову да се помири са променама које су ЕУ донели избори у Грчкој

УПОЗОРИО: МОГУЋ РАСПАД ЕВРОЗОНЕ,

А ТА МЕГАКАТАСТРОФА ЋЕ ПОГОДИТИ И НЕМАЧКУ

Јошка Фишер

  • У ауторском тексту написаном за The Guardian, бивши шеф немачк дипломатије нагласио: Чак и ако Атина не одустане од евра, могуће је одустајање од политике стезања кајиша, а то за собом може повући значајне унутрашње ризике за саму Меркелову
  • ЗАКЉУЧАК: „Није потребно бити пророк да би се предвидело да ће криза еврозоне на крају разнети у парампарчад немачки сценарио политике оштре штедње“

        РЕЗУЛТАТИ ванредних парламентарних избора у Грчкој су показали да криза у еврозони не само није далеко од завршетка, него и да ће се појачавати ако Ангела Меркел не измену финансијску политику Европске уније - упозорио је званични Берлин његов  бивши министар спољних послова и вице-канцелар Јошка Фишер.

        У ауторском тексту који је написао за The Guardian, он је прво нагласио да се исход грчких избора могао предвидети још пре годину дана - у време када су преговарачи „тројке“ (кредитори из ЕУ, Европске централне банке и ММФ) успели да се договоре са владом Антониса Самараса.

        Фишер без увијања тврди: ако сада не буде договора - Грчку чека дефолт.

         „Тренутно нико не може да предвиди шта би грчки дефолт значио за евро, али би сигурно представљао ризик за његово даље постојање. Међутим, извесно је да би грчки дефолт могао водити распаду еврозоне, а да та мегакатастрофа не би поштедела ни Немачку“ - написао је Фишер.

        По његовој процени, чак и ако Атина не одустане од евра, могуће је одустајање од политике стезања кајиша, а то за собом може повући „значајне унутрашње ризике за саму Меркелову“.

        Фишер је убеђен да ће исход грчких избора и оно што ће се догађати у тој земљи снажно утицати на политичке процесе у Шпанији, Италији и Француској јер ће у тим земљама даље ојачати расположења слична грчким.

         „Није потребно бити пророк - подвукао је Јошка Фишер - да би се предвидело да ће криза еврозоне на крају разнети у парампарчад немачки сценарио политике оштре штедње“.

        Главна поука грчких избора - закључио је бивши шеф немачке дипломатије - гласи: истовремено смањивање дугова и структурне реформе превелико су напрезање за сваку владу јер ће оне, ради њих, морати да иду на претерано напрезање својих бирача.

        Фишер је, на самом крају текста, поручио Меркеловој  да се помири са новом реалношћу и да преиспита основне приступе уграђене у финансијску политику Европске уније.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари