BBC секс-скандал: У силовањима учествовале тв-звезде и лекари и политичари

СУМЊА СЕ ДА ЈЕ ЏИМИ САВИЛ, ЗАЈЕДНО СА ПОМОЋНИЦИМА,

СИЛОВАО И ЗЛОСТАВЉАО ВИШЕ ОД 300 ДЕВОЈЧИЦА

  • Савил је преминуо октобра 2011, у 84. години, а тек последњих дана постаје све јасније да је био серијски сексуални злостављач девојчица и младих жена
  • Том Вотсон (Watson), посланик лабуриста, у парламенту изјавио да је у Британији годинама неометано деловала моћна мрежа педофила, чији су чланови били и неки утицајни политичари

        ПЕДОФИЛСКИ скандал на BBC-у добио је још један шокантни наставак.

       Скотланд Јард је најавио привођење још десетак славних имена продуцентске куће BBC која се сумњичи за сексуално злостављање малолетница. Како пише лист Мирор, полиција би у следећих неколико дана требала да приведе 12 особа, међу којима се налазе и неке велике ТВ звезде.

       Сумња се да је познати ди џеј Џими Савил (Jimmy Savile), заједно са својим помоћницима, силовао и злостављао више од 300 малолетних девојчица. Њих 120 већ је своја сведочења изнело полицији од чега је њих 114 признало да се злостављање заиста догодило. Оно што додатно забрињава је чињеница да је њих десетак потврдило да су у злостављању учествовале и неке познате британске телевизијске звезде.

       Полиција поручује да им овај пут нико неће побећи, а у јавност је процурила информација да је полиција раније имала информације о могућим случајевима злостављања, али их је игнорисала. Једна жена је полицији пријавила злостављање током 80-их година, док је друга злочин пријавила 2003. године.

       Према изјавама извора блиског истрази, једно од злостављања догодио се у Савиловом каравану одмах испред BBC-јевог ТВ центра, а извор је потврдио и да се један од полицајаца, након примљених пријава, сусрео са Савилом и упозорио га да престане са напаствовањима. Упркос томе, Савил никада није ни приведен.

       Истрага је јуче проширена и на три лекара за које се сумња да су такође злостављали девојчице у истим болницама и у исто време као и Савил. Полицији су се током последње две недеље јавиле жртве које тврде да су три лекара била у средишту мреже злостављача повезаних са Савилом, јавља лондонски Гардиан.

       Том Вотсон (Watson), посланик лабуриста, у парламенту је изјавио да је у Британији годинама неометано деловала моћна мрежа педофила, чији су чланови били и неки утицајни политичари!

       Он се присетио случаја Питера Рајтона (Petera Rightona), који је 1992. године оптужен због дечје порнографије. Управо у том случају, тврди Вотсон, постоје докази о педофилској мрежи која је сезала све до Downing Streeta! Британски медији нагађају да је Вотсон на овај начин индиректно оптужио или бившег премијера Едварда Хита или шефа кабинета Маргарет Тачер Питера Морисона.

       Први напад догодио се још 1959. године, а постоје докази о деценијама злостављања, већином у 1970-им и 1980-им.

       Савил је преминуо у октобру 2011. у 84. години, а тек последњих дана постаје све јасније да је био серијски сексуални злостављач девојчица и младих жена. Прве оптужбе појавиле су се у децембру прошле године, а пре неколико седмица BBC је негирао да је учествовао у заташкавању злостављања.

       Генерални директор једне од најпознатијих медијских кућа Џорџ Ентвистл се тада извинио злостављаним женама и рекао да ће BBC спровести унутрашњу истрагу о овим немилим догађајима. Британски премијер Дејвид Камерон раније је наговестио да би се некадашњој ТВ звезди најпознатијој по телевизијским емисијама „Jim'll Fix It“ и „Top of the Pops“ могла одузети титула витеза.

       Уредник политичке емисије „Newsnight“ Питер Рипон поднео је оставку након што се сазнало да је редакција његове емисије била свесна оптужби да је Савил злостављао тинејџерке, али и због тога што је располагао и сакривао информације које пре тога нису биле познате полицији.

       Рипон је у децембру прошле године истраживао Савилове активности и на блогу почетком октобра ове године написао извјештај у којем оправдава зашто је прекинута та новинарска истрага.

       BBC је данас објавио да у том блогу има делова који су „нетачни и непотпуни“. Једна од њих је реченица да BBC-јеви истражитељи нису пронашли никакве доказе против BBC-ја. Касније се испоставило да су ипак пронашли доказе непрописног поступања у BBC-ју, али медијска кућа и даље тврди да „нема доказа да је њихово особље знало за Савилове активности“. Такође, Рипон је написао да су све жене с којима су истражитељи разговарали раније контактирале полицију.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари