Земље које хвале Вучићеву владавину угурале Косово и у ФИФА
ФСС НАЈАВИО ДА ЋЕ ОСПОРИТИ ОДЛУКУ ПРЕД СУДОМ ЗА СПОРТСКУ АРБИТРАЖУ У ЛОЗАНИ
КОСОВСКИ савез примљен је данас у Међународну фудбалску федерацију (ФИФА) на Конгресу у Мексико Ситију, објављено је на Твитер налогу те организације.
Косово је постало 210. члан највеће фудбалске организације, након што је имало 141 глас за пријем.
То значи да ће косовска репрезентација накнадно добити место у квалификацијама за Светско првенство у Русији, које почињу у септембру.
Према ранијем договору, Косово би требало да буде у квалификационој групи са селекцијама Хрватске, Турске, Исланда, Финске и Украјине.
Косово је недавно добило пријем у УЕФА, иако је прекршен Статут те организације који налаже да чланство не може да добије земља која није призната од Уједињених нација.
Потпредседник Фудбалског савеза Србије (ФС С) Жељко Којић, обраћајући се делегатима Конгреса ФИФА уочи пријема косовског савеза у међународну фудбалску организацију, истакао је да ће ФСС наставити правну борбу пред Судом за спортску арбитражу у Лозани.
„Желим да истакнем да Фудбалски савез Србије, а то је био наш став и на Конгресу УЕФА, није против да се фудбал, укључујући и интернационални ниво, игра на свим деловима наше планете и да млади фудбалери имају прилику да своје вештине и знање упореде са спортистима из других земаља. Међутим, као и увек до сада, залажемо се да се у нашем спорту примењују важећа правила и да се савези који не испуњавају услове не могу примати у чланство УЕФА, а касније и ФИФА", истакао је Којић.
Он је додао да ће се у противном отворити други слични случајеви, тако да би у будућности УЕФА и ФИФА могли да буду изложени многим захтевима за пријем у чланство, а да земље из којих су савези нису пуноправни чланови УН.
„Став ФС С је да у читавом случају има јако пуно политике и мотива који треба да буду изван деловања спортских, у нашем случају фудбалских организација. Мора се имати у виду да је Косово и Метохија сходно важећој Резолуцији Савета безбедности УН бр. 1244, део Републике Србије под управом Уједињених нација. Фудбалски клубови са територије Косова и Метохије (са српским играчима), укључени су у систем фудбалског спорта где надлежност има ФСС. Поставља се питање како ће ови клубови убудуће егзистирати и како ће се такмичити", навео је Којић.
Он је рекао да се поставља веома важно и начелно питање како ће савези чије матичне државе нису признале Косово као независну државу, организовати међусобне утакмице и како ће се примењивати протокол пред утакмице.
„На крају, желим још једном да истакнем да је Фудбалски савез Србије против пријема Фудбалског савеза Косова у чланство ФИФА и да ће и после овог Конгреса наставити са правном борбом, која би имала за циљ да оповргне одлуку УЕФА Конгреса о пријему ФС Косова у чланство ове Конфедерације", закључио је Којић.
(Танјуг)