Врата само формално отворена, Тадић и без условне кандидатуре

МИНИСТРИ СПОЉНИХ ПОСЛОВА ЕУ НИСУ ПРЕПОРУЧИЛИ СРБИЈУ ЗА КАНДИДАТУРУ, АЛИ ЈОЈ НИСУ НИ ФОРМАЛНО СПУСТИЛИ РАМПУ

  • ПОХВАЛА КОЈА НИШТА НЕ КОШТА: Савет министара спољних послова истакао да је Србија остварила напредак, да се поново ангажовала у дијалогу Београда и Приштине, као и да предузима кораке да брзо и са добром намером примењује постигнуте споразуме
  • „ЧИМ“ СА ТЕЖИНОМ „НЕ“: Савет позвао Европску комисију да састави извештај о имплементацији кључних приоритета чим буде остварен довољан напредак
  • „КАДА“ ОД КОЈЕГ СЕ ТАДИЋ НАЈЕЖИО: Савет у закључцима напомиње да ће Европски савет размотрити започињање преговора о приступању када Европска комисија процени да је Србија достигла неопходни ниво испуњавања критеријума за чланство
  • „КОРАЦИ“ У СЛЕПОЈ УЛИЦИ: То се нарочито односи на предузимање корака ради постизања видљивог и одрживог напретка у односима са Косовом, у складу са условима процеса стабилизације и придруживања које је Комисија навела кроз поштовање принципа свеобухватне регионалне сарадње

        БРИСЕЛ, (ФоНет) - Савет министара спољних послова Европске уније (ЕУ) поздравио је мишљење Европске комисије о захтеву Србије за чланство у ЕУ, примио к знању позитивну оцену Комисије и препоруку да се Србији да статус кандидата, о чему ће се изјаснити Европски савет, на самиту лидера Уније, истиче се у закључцима Савета, који је у понедељак одржан у Бриселу.

        У закључцима се наглашава да Савет очекује да се Србија позабави питањем регионалне сарадње.

        Савет истиче да је Србија остварила напредак, да се поново ангажовала у дијалогу Београда и Приштине, као и да предузима кораке да брзо и са добром намером примењује постигнуте споразуме.

        Савет позива Комисију да састави извештај о имплементацији кључних приоритета чим буде остварен довољан напредак.

        Савет у закључцима напомиње да ће Европски савет размотрити започињање преговора о приступању када Комисија процени да је Србија достигла неопходни ниво испуњавања критеријума за чланство.

        То се нарочито односи на предузимање корака ради постизања видљивог и одрживог напретка у односима са Косовом, у складу са условима процеса стабилизације и придруживања које је Комисија навела кроз поштовање принципа свеобухватне регионалне сарадње, споразума о енергетској заједници, налажења решења за телекомуникације, имплементацију свих постигнутих споразума и активном сарадњом са ЕУЛЕКС-ом.

        Савет позива обе стране да се конструктивно ангажују по свим питањима и да примене све досадашње споразуме да би се постигли резултати брзо, ефикасно и у континуитету.

        Савет наглашава важност дијалога и постигнутих споразума у погледу регионалне сарадње и подсећа да ће они и даље бити од суштинске важности за обе стране у постизању европске перспективе.

        Савет позива обе стране да интензивирају напоре да би испуниле циљеве зацртане у документу Европске комисије о стратегији проширења и главним изавовима у периоду 2011-2012.

        Савет сматра веома важним да ЕУЛЕКС и КФОР испуњавају своје мандате без опструкција.

        Савет истиче да је Србија остварила значајан напредак у испуњавању политичких критеријума и неопходних услова у оквиру процеса стабилизације и асоцијације и потпуно задовољавајући ниво сарадње са Хашким трибуналом, хапшењем Ратка Младића и Горана Хаџића, али указује да је наставак пуне сарадње са Трибуналом и даље битан.

        У закључцима се поздравља чињеница да Србија игра све активнију улогу у процесу помирења у региону, нарочито са Босном и Херцеговином и Хрватском.

        Србија је предузела важне кораке ради успостављања функционалне тржишне привреде и постигла је одређени ниво макроекономске стабилности,  додаје се у закључцима Савета који је позитивним оценио и испуњавање обавеза из Споразума о стабилизацији и придруживању и Прелазног споразума.

        „Србија ће у скоро свим законодавним пољима на средњи рок бити у стању да преузме све обавезе о чланству“, оцењује се у закључцима.

        Савет упозорава да се мора одржати брзина реформи у постизању неопходног нивоа испуњавања критеријума за чланство, укључујући консистентну примену усвојених закона, поготово у погледу владавине права.

        „Посебну пажњу требало би посветити недискриминаторском односу према националним мањинама и побољшавању пословне климе“, поручује Савет.

        Савет је поново изразио пуну подршку дијалогу Београда и Приштине и поздравио је постигнути напредак.

        У делу закључака о Косову, Савет позива Приштину да покрене свеобухватну и дугорочну агенду за север Косова у блиској сарадњи са ЕУ и поздравља намеру Комисије да му у томе пружи пуну подршку.

        Савет, такође, охрабрује Косово да ојача сарадњу са ЕУЛЕКС-ом и пружи подршку тој мисији у свим областима њеног мандата.

        Што се тиче перспективе визне либерализације, Савет истичеда за то морају бити испуњени сви услови, посебно у области правосуђа, слободе и безбедности.

        Имајући у виду напредак о реадмисији и реинтеграцији, Савет поздравља намеру Комисије да почне дијалог о визама, без прејудицирања ставова земаља чланица о статусу, до краја године, уколико би сви услови били ефикасно испуњени.

        И у делу о Косову понавља се значај дијалога Београда и Приштине и истиче да ће напредак у дијалогу и спровођење договреног наставити да буду кључни за обе стране у даљем напредовању ка ЕУ.

        Савет такође жели да се постигне договор о учешћу Косова у програмима ЕУ, без прејудицирања ставова земаља чланица о статусу.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари