Војно присуство Русије у Србији одговор на америчку ПРО у Европи?

СТАТУС ПОСМАТРАЧА У ЗАКОНОДАВНИМ ОРГАНИМА ОДКБ

ЗА СРБИЈУ МОЖЕ ИМАТИ ИСТОРИЈСКИ ЗНАЧАЈ

ОДКБ

  • Руски војни експерти долазак Србије у ОДКБ - међу посматраче - сматрају пробојним геополитичким достигнућем Русије и њених савезника на југу Европе
  • Генерални секретар ОДКБ Николај Бордјужа оценио да је рано већ сада говорити о пуноправном чланству у руском војном савезу јер Србији није додељен статус посматрача „у организацији”, већ „само у оквирима делатности њених законодавних органа”
  • Бивши шеф руске војне дипломатије Леонид Ивашов сматра да је пуноправно учешће Србије у ОДКБ „сасвим вероватно и очекивано, и да ће помоћи Београду да ојача своје позиције на Балкану, чак и при решавању проблема Косова”, па допушта и присуство у земљи миротворних контингената ОДКБ и пружање војне помоћи уз олакшане услове
  • Константин Сивков, некада у Центру војно-стратешких истраживања Генштаба ВСРФ, поменувши Бондстил као војну базу САД на окупираном делу Србије, наглашава да би руско војно присуство у Србији (авио-група лансирне рампе оперативно-тактичких ракета „искандер“ и сл. ), сигурно ојачао суверенитет Србије

           „ВОЈНО присуство Русије на Балкану може бити одговор на распоред система САД за ПРО у Европи”, пише Независимаја газета. „Српски мостобран колективне безбедности”, гласи наслов јутрошњег осврта московске Независиме газете на статус посматрача при Парламентарној скупштини земаља чланица уговора о колективној безбедности, додељен Београду синоћ у Москви, у завршним сатима посете председника владе Ивице Дачића Русији у среду и четвртак. 

           Анализа руског листа подужа је, а већ поднаслов Независиме указује на евентуалну поенту реченицом:

           „Војно присуство Русије на Балкану може бити одговор на распоред система САД за ПРО у Европи”.

           Пошто обавештава о догађају, укључујући и разговор Дачића с министом одбране Русије Сергејем Шојгуом, окончан обострано израженом надом у тешњу руско-српску војну сарадњу - Независима цитира „експерте” који српски долазак у ОДКБ међу посматраче сматрају „пробојним достигнућем Русије и њених савезника у остваривању њених геополитичких интереса на југу Европе”. Ствар је у томе што је руски одбрамбени савез до овог тренутка укључивао само земље бившег Совјетског Савеза, а сада први пут има и два интересента за њено функционисање ван тог круга - Србију и такође јуче прихваћен Авганистан (О значају Авганистана, Газета не информише ). Осим тога, реч је и о тренутку, с обзиром да ОДКБ - који „у међународној заједници а посебно унутар структура НАТО нема висок рејтинг” - „у последње време проживљава преображај” и узима себи „нове геополитичке задатке окренуте Европи”, па личи да се тиме значајно мења ситуација, каже руски лист.

           Произлази из текста да је догађај у неку руку изненађење и за саму Русију, без озбира што разговори о статусу Србије као посматрача трају већ неко време. Јер, „чак ни руско руководство ни службени предстаници МИД РФ нису до недавно узимали ту идеју за озбиљно”, мотивишући становиште тиме „што је Србија још 2007. објавила неутралност ( Београда) у односу на све блокове и савезе”.

           „Све се променило када је с јесени прошле године у Београду боравио председник Врховног савета Јединствене Русије Борис Гризлов”, чије су потоње изјаве указале на могући нови угао руског гледања на ствари, без обзира што је „службени Београд ћутао”. Следећи који је помогао да се нова страница отвори је Дмитриј Рогозин, службени гост Београда с јесени 2012, који је из Србије у Русију понео потврдан одговор на питање о српском статусу посматрача.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари