У тражењу решења за Косово, Србија се ослања и на искуство две Немачке

Тадић за Франкфуртер алгемајне цајтунг отворио питање: зашто се Србија гура на маргину савремених историјских процеса

* Чланство у Европској унији (ЕУ), стратешко је одређење Србије, напоменуо је Тадић, као што би и за ЕУ од стратешке важности морала бити европска оријентација Србије

* Били смо убеђени да ће јасан и веома позитиван извештај Европске Комисије о напретку Србије бити преточен у одлуку о статусу кандидата

* Данас се чини да ЕУ није сасвим спремна и да се колеба да у догледно време испуни своје небројено пута поновљено обећање о европској перспективи за Србију

* На основу учињеног Србија већ заслужује статус кандидата, а под претпоставком да се реше започета питања у дијалогу са Приштином, ускоро би се могли отворити и преговори о чланству

* Уколико Србија остане изван ЕУ то ће се дуго доживљавати као доказ да је тај посебан систем вредности којим се Европа дефинише као заједница, само привид вечите политике великих и малих

* Трагајући за функционалним решењем питања Косова, Србија се ослања, између осталог, и на искуство две Немачке, које су, не без контроверзи и не без посредовања и уплитања са стране, водиле дуге и тешке разговоре о уређењу својих односа

* ФАКТИ: Ко је истински уверен да је бар `европска оријентација Србије` за ЕУ од стратешке важности – тај не би клечао пред Бриселом и Берлином и не би их мољакао. Не би ни морао, кад би ствари тако стајале. У сваком случају, не би за то давао 15 одсто националне територије, нити би му се из Брисела усудили да траже такву ампутацију. Поготово ако би Берлину, Лондону и Паризу била стратешки важна сама Србија, бар колико и њена `европска оријентација`. Само, од обавезе да ово изговори – председник Србије би се препао као кад би морао да објави рат целом НАТО!

        ФРАНКФУРТ, (ФоНет) - Што се више продужава и додатно условљава процес европске интеграције, расте опасност од нове нестабилности и претња да Србија, а тиме и западни Балкан, још једном потону у мрак национализма и нетрпељивости, упозорио је председник Србије Борис Тадић у ауторском тексту за немачки Франкфуртер алгемајне цајтунг.

        Чланство у Европској унији (ЕУ), стратешко је одређење Србије, напоменуо је Тадић, као што би и за ЕУ од стратешке важности морала бити европска оријентација Србије.

        Према његовим речима, "наше чланство у ЕУ није утемељено само на географском положају, историјским процесима или на економским интересима".

        "Истински верујемо у заједничку, европску политичку културу и у заједничку одговорност за мир и стабилни развој целог нашег континента", објаснио је Тадић.

        "Они који нам то одричу", указао је Тадић, "као да доводе у питање наше болно сећање да су се неке од најружнијих страница европске историје догађале управо на нашим просторима и то све кроз 20. век".

        "Ја верујем и радим на томе да Србија што пре постане део ЕУ и још интензивније и суштински допринесе заједничком европском пројекту", истакао је Тадић.

        Он је, међутим, упозорио да, "што се више продужава и додатно условљава процес интеграције, расте опасност од нове нестабилности и претња да Србија, а тиме и западни Балкан, још једном потону у мрак национализма и нетрпељивости".

        Данас се чини, сматра Тадић, да ЕУ није сасвим спремна и да се колеба да у догледно време испуни своје небројено пута поновљено обећање о европској перспективи за Србију.

        "Били смо убеђени да ће јасан и веома позитиван извештај Европске Комисије о напретку Србије бити преточен у одлуку о статусу кандидата", нагласио је Тадић.

        На основу учињеног, оценио је Тадић, Србија већ данас заслужује статус кандидата, а под претпоставком да се реше започета питања у дијалогу са Приштином, ускоро би се могли отворити и преговори о чланству.

        "Косово је наш највећи изазов. Србија неће признати једнострано проглашену независност своје јужне покрајине", поручио је Тадић.

        Наш принципијелан и уставом дефинисан став по питању Косова, рекао је Тадић, дели већина чланица Уједињених нација (УН), али и пет земаља чланица ЕУ.

        Србија, међутим, жели да пронађе решење за питање Косова независно од тога да ли ће једног дана бити члан ЕУ или не, јер не жели још један тињајући конфликт на Балкану, истакао је Тадић.

        "Трагајући за функционалним решењем овог питања, Србија се ослања, између осталог, и на искуство две Немачке, које су, не без контроверзи и не без посредовања и уплитања са стране, водиле дуге и тешке разговоре о уређењу својих односа", подсетио је Тадић.

        Управо зато, према његовим речима, изненађује став неких утицајних немачких политичара, супротан већинском мишљењу њихових европских колега, да Србија најпре и одмах реши питање Косова како би уопште постала кандидат за чланство у ЕУ.

        Најшира јавност у Србији, указао је Тадић, ово доживљава као додатна политичка условљавања, након што су сви ранији услови у процесу придруживања у целости испуњени.

        "Ми очекујемо да се одлука о кандидатури Србије за чланство у ЕУ не везује за тренутну политичку непопуларност процеса проширења у неким земљама чланицама", нагласио је Тадић.

        Према његовом мишљењу, намеће се питање зашто се Србија гура на маргину савремених историјских процеса.

        Због чега се, упитао је Тадић, огромни политички напори, предузети у циљу одлучног раскида са политиком која је довела до ратова у бившој Југославији, тиме унапред осуђују на пораз и неуспех.

        Неће ли то можда бити превелико искушење за српско друштво и младу српску демократију, упозорио је Тадић.

        Он је поручио да реформе у Србији не смеју губити на темпу, како њихов коначни успех не би био доведен у питање, независно од тога када ће Србија и Европа бити спремне једна за другу.

        Уколико Србија остане изван ЕУ, нагласио је Тадић, то ће се дуго доживљавати као доказ да је тај посебан систем вредности којим се Европа дефинише као заједница, само привид вечите политике великих и малих.

        Данас је више него икада раније очито да процес европских интеграција Србије не зависи само од спремности и способности да се у земљи заокруже започете реформе, оценио је Тадић, већ и од тога у којој мери је ЕУ спремна да у догледно време заокружи своју мисију успостављања зоне мира, просперитета и стабилности на целом европском континенту.

        "Велика европска идеја надилази данашњих 27 земаља чланица. Европа неће бити заокружена без западног Балкана, а то није могуће без европске, демократске и просперитетне Србије у његовом центру", закључио је Тадић.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари