Три четвртине Србије против НАТО, а 62,8 одсто је за најтешње везе са Русијом
ВУКАДИНОВИЋ И АНТОНИЋ ПРЕДСТАВИЛИ РЕЗУЛТАТЕ
ПОСЛЕДЊЕГ ИСТРАЖИВАЊА ЈАВНОГ МНЕЊА
Антонић и Вукадиновић
- Са СНС би гласало 28,9 одсто бирача, а за Демократску странку 25 одсто, за СПС 11,2 одсто, за ДСС 7,5 одсто, за СРС 6,5 одсто, за ЛДП 6,3 одсто, за УРС одсто, СДПС 2,6 одсто, за Јединствену Србију 1,8 одсто и ПУПС 1,2 одсто
- Тадић би имао предност од шест одсто у односу на председника СНС Томислава Николића у другом кругу председничких избора
- Најпогоднија личност за премијера је, према мишљењу испитаника, Драган Ђилас из Демократске странке са 18,8 одсто подршке, а следе га заменик председника СНС Александар Вучић за 12,7 одсто, Јеремић са 9,2 одсто, Дачић са девет одсто и лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма саосам одсто
- На изборе би изашло око 70 одсто бирача, од којих је 54 одсто страначки опредељено, што значи да ће 16 одсто неопредељених одлучити изборе
- Чак 54,1 одсто испитаника би прихватило поделу Косова, уколико би Србији остао север и најважнији манастири, док то не би прихватило 32 одсто грађана
БЕОГРАД, (ФоНет) - Ако би сутра били одржани избори, за Српску напредну странку (СНС) би гласало 28,9 одсто бирача, а за Демократску странку 25 одсто, изјавио је данас главни уредник Нове српске политичке мисли Ђорђе Вукадиновић, представљајући резултате истраживања јавног мнења у којем је од 25. децембра до 5. јануара учествовало 1.200 испитаника.
Према његовим речима, лидер Демократске странке Борис Тадић би имао предност од шест одсто у односу на председника СНС Томислава Николића у другом кругу председничких избора.
За Социјалистичку партију Србије (СПС) гласало би 11,2 одсто, Демократску странку Србије (ДСС) 7,5 одсто, Српску радикалну странку 6,5 одсто, Либерално демократску партију 6,3 одсто, Уједињене регионе Србије четири одсто, Социјалдемократску партију Србије (СДПС) 2,6 одсто, Јединствену Србију 1,8 одсто и Партију уједињених пензионера 1,2 одсто, изјавио је Вукадиновић.
Он је рекао да би на изборе изашло око 70 одсто бирача, од којих је 54 одсто страначки опредељено, што значи да ће 16 одсто неопредељених одлучити изборе.
Према резултатима истраживања, Николић ужива највеће поверење бирача са 18,8 одсто, док Тадић има подршку 18,2 одсто гласача.
Лидер СПС Ивица Дачић има подршку 9,4 одсто бирача, председник ДСС Војислав Коштуница 7,9 одсто, лидер СДПС Расим Љајић 7,4 одсто, изјавио је Вукадиновић.
Према истраживању, најуспешнији члан Владе је министар унутрашњих послова Дачић, а следе га министар рада Љајић, шеф дипломатије Вук Јеремић и министар инфраструктуре Милутин Мркоњић.
Вукадиновић је рекао да би Тадић, уколико би се са Николићем нашао у другом кругу председничких избора, имао подршку 40,9 одсто бирача. Николић може да рачуна на 33,4 одсто гласова.
Најпогоднија личност за премијера је, према мишљењу испитаника, Драган Ђилас из Демократске странке са 18,8 одсто подршке, а следе га заменик председника СНС Александар Вучић за 12,7 одсто, Јеремић са 9,2 одсто, Дачић са девет одсто и лидер Јединствене Србије Драган Марковић Палма саосам одсто, изјавио је Вукадиновић.
Испитаници су оцењивали политичаре оценама од један до пет, рекао је Вукадиновић и додао да је Љајић најбоље оцењен са 3,05, док Марковић има оцену 3,02.
Дачић је добио средњу оцену 2,84, Јеремић 2,8, Ђилас 2,79, а Тадић и Николић су оцењени са 2,61.
Политички аналитичар Слободан Антонић рекао је да се од јуна наставља тренд пада подршке чланству Србије у Европској унији, па 46,5 одсто подржава чланство, док се 37,9 одсто противи.
У јуну је подршка чланству била 73,5 одсто, а против је било 18,8 одсто, изјавио је Антонић.
Став 29 одсто испитаника је да је Влада одговорна што Србија није добила кандидатуру за чланство, док 25 одсто наводи да је то одговорност Немачке, а 25,6 мисли да је одговорна ЕУ.
Антонић је рекао и да би 54,1 одсто испитаника прихватило поделу Косова, уколико би Србији остао север и најважнији манастири, док то не би прихватило 32 одсто грађана.
Готово три четвртине бирача се противе чланству у НАТО, а 62,8 одсто је за најтешње везе са Русијом, док се томе противи 19 одсто испитаника, изјавио је Антонић.