ТАДИЋ: Србија је на добром путу, да није тако не бисмо добили статус
ЕУФОРИЧНИ ПРЕДСЕДНИК ДРЖАВЕ ИНДИРЕКТНО ИПАК
ПРИЗНАО ДА И НЕМА ПРЕВИШЕ РАЗЛОГА ЗА ЕУФОРИЈУ
- Чланство у ЕУ је формални циљ Србије, а суштински је промена квалитета живота људи. Желимо да постанемо чланица ЕУ, то је наш стратешки циљ. То желимо због бољег живота наших грађана, али морамо да постанемо функционалније друштво. Ово је велики дан за нашу земљу, али верујем да ће бити још великих дана и то је задатак за нову Владу
- Статус је велико остварење, а епохално остварење биће када Србија пређе ту зачарану границу и постане део Европске заједнице, рекао је Тадић и додао да до тада Србија треба да одради још два корака - да добије датум за почетак преговара и да доврши те преговоре
- Он је посебно истакао и чињеницу да су реформе у Србији спроведене на квалитетан начин, јер без тога не бисмо добили статус кандидата, као и то да су организације попут Фридом хауса оцениле да је Србија земља слободе и демократије
- Као најважније услове које Србија треба да испуни како би добила датум за почетак преговора, Тадић је навео наставак дијалога Београда и Приштине и посебно истакао значај договора о телекомуникацијама и електричној енергији, као и омогућавање слободног кретања ЕУЛЕКС-а и КФОР-а на целој територији Косова. Србија је привржена остварењу тих циљева, али ми ћемо бранити и даље наше легитимне интересе
- Председник Србије навео је и да оно што се дешавало последњих дана у Бриселу а везано је за резерве које су имале земље попут Румуније, Литваније и Пољске неће променити односе са тим земљама. Србија је традиционални пријатељ Румуније, Румуни су грађани наше земље и ништа се ту неће изменити. Ми смо Румунији захвални и на подршци везано за Косово у прошлости
- Тадић је открио да је пад са 103 динара за евро на 110 динара „једним делом последица“ финансијских трансакција на финансијском тржишту, између осталог и неких аквизиција и инвестиција које су имали држава и неке компаније. И саопштио да је гувернер НБС Дејан Шошкић обећао да ће се курс стабилизовати
СТАТУС кандидата је велико остварење које потврђује да је Србија на добром путу, али чланство је само формални циљ, суштина је бољи живот за све грађане, изјавио је на конференцији за новинаре председник Србије Борис Тадић и честитао грађанима, јер је то, како је рекао, пре свега њихово остварење.
„Статус је успех пре свега грађана Србије, јер су они на својим плећима изнели реформе. Али долазе бољи дани“, казао је Тадић.
Чланство у ЕУ је формални циљ Србије, а суштински је промена квалитета живота људи. „Желимо да постанемо чланица ЕУ, то је наш стратешки циљ. То желимо због бољег живота наших грађана, али морамо да постанемо функционалније друштво. Ово је велики дан за нашу земљу, али верујем да ће бити још великих дана и то је задатак за нову Владу“, поручио је Тадић.
Статус је велико остварење, а епохално остварење биће када Србија пређе ту зачарану границу и постане део Европске заједнице, рекао је Тадић и додао да до тада Србија треба да одради још два корака — да добије датум за почетак преговара и да доврши те преговоре.
Према његовим речима, значај овог остварења огледа се у великим потенцијалима за нашу земљу, страним инвестицијама које представљају фундаментално место за подизање стандарда живота грађана и модернизацију српске привреде.
„Значај овог достигнућа огледа се у томе што оно недвосмислено значи да смо на правом путу. Србија је на добром путу, јер да није тако не бисмо добили статус, поновио је Тадић.
Он је посебно истакао и чињеницу да су реформе у Србији спроведене на квалитетан начин, јер без тога не бисмо добили статус кандидата, као и то да су организације попут Фридом хауса оцениле да је Србија земља слободе и демократије.
Тадић је казао и да је значајно што је Србија оцењена као земља слободе и демократије, на шта, како је рекао, сви грађани могу да буду поносни, јер смо о таквим оценама „пре десет година могли само да сањамо“.
Грађани треба да буду поносни, додао је, и због нивоа слобода и заштите етничких група и заједница у нашој земљи.
На питање новинара - да ли ће Србија морати да призна независност Косова како би могла да приступи ЕУ - Тадић је одговорио: „Позиција Србије је јасна. Нећемо признати независност Косова ни под каквим околностима. Ни данас, ни сутра. То је наш непромењен став.“
Као најважније услове које Србија треба да испуни како би добила датум за почетак преговора, Тадић је навео наставак дијалога Београда и Приштине и посебно истакао значај договора о телекомуникацијама и електричној енергији, као и омогућавање слободног кретања ЕУЛЕКС-а и КФОР-а на целој територији Косова. „Србија је привржена остварењу тих циљева, али ми ћемо бранити и даље наше легитимне интересе“, поручио је председник Републике Србије.
Говорећи о конкретним добитима за грађане Србије од статуса кандидата, он је рекао да је то пре свега третман Србије од стране великих компанија. „Најзначајнија корист је подстицај страних инвестиција. Са статусом кандидата Србија има гаранцију за стране инвеститоре да је земља на правом путу. Без страних инвестиција нема модернизације привреде ни нових радних места“, поручио је Тадић.
Једна од користи је и то што ће све земље ЕУ сагледавати Србију као земљу која ће сигурно постати чланица Уније. Он је додао да ће Србија стицањем статуса кандидата имати право употребе симбола ЕУ, као на пример заставе ЕУ, али и приступ неким фондовима ЕУ. Он, међутим, није желео да отвара тему колико новца Србија може да добије од претприступних фондова, додајући да се не мери све у новцу.
Председник Србије навео је и да оно што се дешавало последњих дана у Бриселу а везано је за резерве које су имале земље попут Румуније, Литваније и Пољске неће променити односе са тим земљама. „Србија је традиционални пријатељ Румуније, Румуни су грађани наше земље и ништа се ту неће изменити. Ми смо Румунији захвални и на подршци везано за Косово у прошлости“, казао је Тадић.
Он је захвалио на подршци коју су Србији у добијању статуса пружиле све пуноправне чланице ЕУ, али је додао да је подршку добио и од Хрватске. „Захвалио сам се председнику Јосиповићу и премијеру Милановићу на подршци“, рекао је Тадић.
Говорећи о изборима, Тадић је рекао да ће се избори у Србији одржавати по Уставу и по реду, а да о председничким изборима још није размишљао.
„Немам ништа против да размишљам и о томе уколико се то у јавности доведе до нивоа националног интереса. Овог тренутка остајем при ставу да избори треба да се дешавају по реду“, рекао је Тадић и додао: „Избори треба да се дешавају по реду, али, видећу. Морате ме разумети, стварно нисам имао времена да се бавим тиме“.
Председник Србије је такође рекао да ће се избори на Косову и Метохији одржавати у сагласности са резолуцијом 1244 и уз сагласност Унмика.
Тадић је рекао и да су га о добијању статуса кандидата најпре обавестили његови сарадници, а да га је прва званично о томе обавестила висока представница ЕУ Кетрин Ештон. „Тачније, послала ми је СМС“, казао је Тадић одговарајући на питање новинара.
Председник Србије је изјавио и да ће се курс динара стабилизовати и истакао да промене курса не смеју бити скоковите јер то највише погађа стандард грађана и предузећа.
Рекао је да је јуче имао састанак с премијером Цветковићем и гувернером Народне банке Србије Дејаном Шошкићем на којем је гувернеру „постављено само једно питање“, о предвидљивости курса.
„Добили смо уверавања да ће се курс стабилизовати“, рекао је председник Србије Борис Тадић.
Тадић је објаснио да је пад са 103 динара за евро на 110 динара „једним делом последица“ финансијских трансакција на финансијском тржишту, између осталог и неких аквизиција и инвестиција које су имали држава и неке компаније.
„Наше девизно тржиште је доста рањиво, било каква већа инвестиција, куповина и продаја има ефекте на курс динара. Таквих инвестиција нема у наредном периоду и очекујем да ће курс динара бити стабилизован“, рекао је Тадић.