ТАДИЋ: Јао си га вама ако поново будем био изабран за председника
ГОВОР ПРЕДСЕДНИКА ДС НА СЕДНИЦИ ГЛАВНОГ ОДБОРА СТРАНКЕ
- ...Моја је одоговорност за резултате ДС-а највећа, али нисам једини одговоран за резултате ДС-а. И сам сам крив за грешке ДС-а јер сам био сувише попустљив. Али, јао си га вама ако поново будем био изабран за председника ДС (аплауз)
- Грешио сам што сам јер сам био превише попустљив и правио кадровске грешке инсистирајући на људима који имају безобзирне амбиције. И нисам се обрачунао са тенденцијама конфедерације странке на прошлим изборима, јер је конфедерализована странка - странка парцијалних интересе
- Био сам предмет критике - да сам одлуке доносио на двору, изван институција ДС! Читамо то у медијима, из тзв добро обавештених извора ДС. Никада нисам прекршио Статут ДС. То просто није истина! Обављао сам своју дужност као председник Србије - не на двору, него у Председништву Србије, са својим сарадницима
- Решење је да имамо Скупштину ДС, изаберемо ново руководство, дефинишемо наш програм, да се идеолошки профилишемо и да променимо организацију странке и да почнемо себе да мењамо
- А кад треба да се смењује - да се смењује брже! Чули сте ме шта сам рекао. Преузимам одговорност на себе за смењивање брже
- Ја никада никога у ДС нисам напао. Али сам доживео напад из ДС. Опраштам то. И моја је обавеза да издржим напад. Издржаћу сваки напад не само у држави него и у ДС. Али никада нећу одустати. То сам вам обећао на скупу у Београду и понављам - никада нећу одустати. Никада нећу престати да се борим и заступам своја уверења за које сам убеђен да су најбоља за ДС
- На основу Члана 26, став 4 Статута ДС користим прилику да сазовем Изборну скупштину ДС за 10. новембар. Сматрам да је то време разумно. Треба максимално скратити период одржавања Скупштине и та Скупштина, по мом дубоком уверењу, треба да буде скупштина са непосредним гласањем
- ДС је једина способна за такву скупштину - са више кандидата! Ми смо странка која има храброст да изађе у непознати простор и да успостави нову демократију. Нема никакве дилеме да је у политици непосредно гласање уствари најдемократскије гласање. А нема бољег начина да се активира чланство него кроз непосредну скупштину ДС
- Сасвим је сигурно да ће међу људима на које ћу рачунати након нових избора за највише функције у ДС бити Миодраг Ракић - то хоћу да вам кажем - јер имам пуно поверење у њега (мали аплауз...). Убеђен сам да Србија има у њему једног изузетно способног и оперативног човека, који је заслужио и велико међународно поверење
ПРЕДСЕДНИК ДС-а Борис Тадић поднео је извештај о раду Демократске странке између две седнице Главног одбора ДС, након чега су се о извештају изјашњавали чланови тог тела.
Док је Тадићев говор био јаван, други део седнице је био затворен за јавност - иако је председник ДС поновио да је он за то да се седница настави уз присуство седме силе и дао још једну прилику члановима ГО да се предомисле.
Уз Тадића је, иначе, у салу су ушли заменик председника Драган Ђилас и потпредседници Бојан Пајтић, Драган Шутнаовац и Душан Петровић.
Тадић, који је сео између Ђиласа и Пајтића, водио је седницу. У само неколико првих минута, ГО ДС је једногласно (присутан био 361 члан) усвојио записник са претходне седнице.
„Једногласно! Верујем да ће тако бити усвојене све данашње одлуке“, рекао је Тадић, што је поновио и када је једногласно усвојен дневни ред.
Потом је узео реч за говорницом, одакле је поднео свој председнички извештај, прво се осврћући на то да „од избора нове Владе Србије велики број чланова ДС-а посебно на локалу трпи велике притиске“.
Тадић је потом истакао да ово неће бити обична седница ГО Демократске странке и најавио да ће осим о раду партије између две седнице Главног добора у свом извештају навести и шта је ДС радио годинама уназад. Кренуо је од краја 2003. године када је преузео ДС.
НАЈВЕЋИ НЕПРИЈАТЕЉИ ДС - МАФИЈА И ТАЈКУНИ
„Нисам задовољан резултатима мајских избора јер је ДС изгубила полуге власти, а ДС је стожер деморкатизације земље. Највећи непријатељи ДС-а су мафија, оргнаизвани криминал и финансијски моћници тј тајкуни, а највећи противници ДС-а су они који имају везе са овим финансијским моћницима.
...Моја је одоговорност за резултате ДС-а највећа, али нисам једини одговоран за резултате ДС-а. Наше мане су наши најбољи учитељи ако их пажљиво анализирамо (цитиат Фридириха Ничеа). И сам сам крив за грешке ДС-а јер сам био сувише попустљив. Али, јао си га вама ако поново будем био изабран за председника ДС. (аплауз)
...Ја не кажем да је ДС угрожена, али кажем да постоји опасност да она буде угрожена. Моја је кривица што нисам брже и одлучније смењивао оне које је требало смењивати, што сам био болећив према неделотворним министрима и нисам смењивао функционере који се везују за копруицју.
Грешио сам што сам био превише попустљив и правио кадровске грешке инсистирајући на људима који имају безобзирне амбиције.
Увек сам, на сваку инсинуацију за корупцију, разговарао са највишим функционерима. Имао сам врло тешке разговоре и добијао уверавања да није истина.
Грешка је што сам био попустљив и према коалиционим партнерима ДС-а из претходног периода. Нисам био спреман да преговарам и са Млађаном Динкићем о формирању владе после мајских избора.
НИСАМ ХТЕО ДИНКИЋА ЈЕР НИЈЕ СПОСОБАН...
И нисам се обрачунао са тенденцијама конфедерације странке на прошлим изборнима, јер је конфедерализована странка - странка парцијалних интересеа.
...Било је непринципијелних сукоба мојих потпредсендика. Испод површине вођена је битка која је била отворена и јасна борба, која би могла бити разрешена непосредним изборима, и грешка је што није било тих избора јер бисмо избегли лобирање и оно што се десило.
Толерсиао сам безобзирне амбиције, а то је опасно. Могу да кажем да сам можда погрешио што сам прихватио демократски начин одлучивања у Демократској странци.
Можда је требало да кажем, ја то не прихватам и намећем своју вољу већини у Демократској странци. То би било кршење Статута и то се није догодило.
Преговори (о влади) су завршени како су завршени. Шта нисам успео да усвојим као услове у преговарачком процесу, пошто чујем да има разних калкулација, да сам ја инсистирао да будем председник те Владе. Нисам инсистирао, јер ја немам никакву политичку акцију, не постоји то што бих ја могао да постанем у политичком животу, а што већ нисам постао.
Нисам инсистирао ни да ја постанем мандатар, то је била одлука Председништва Демократске странке и свих чланова Председништва, који су баш на томе инсистирали. Нисам на томе ја инсистирао.
Нисам хтео да прихватим услов Млађана Динкића да он контролише читав економски и финансијски систем Србије, упркос томе што је у Председништву постојао такав захтев. Он није артикулисан гласањем, али је био такав захтев.
Нисам хтео да прихватим тај услов, јер би Демократска странка платила страховиту политичку цену за последице такве одлуке. Ја сматрам да је господин Динкић упркос добрим резултатима оставио катастрофалне последице по економски живот земље. Сви смо платили један део те политичке цене, он се наравно као и увек, као и други коалициони партнери, извлачио од одговорности учешћа у претходној Влади.
То грађани Србије знају и наспрам тога ће се одређивати на будућим изборима, али ово је реалност. Ево стојим пред вама, одлучио сам да не прихватим да Млађан Динкић буде и министар финансија и министар економије и економског живота грађана и егзистенције грађана, јер он није способан да то буде. (АПЛАУЗ)
Ако због тога нисмо направили Владу, мислим да је то исправно. Можда има чланова Демократске странке, поштујући сваки појединачни проблем, који мисле да је било боље да то урадим, били би до сада у многим локалним властима. Али, ја вам гарантујем да бисмо, као последицу такве одлуке, сви ми врло брзо били људи који би изгубили поверење грађана и више не бисте били у локалним властима.
У политици морате да предвиђате политички процес и да знате шта је последица онога што одлучујете. Ако се одређено политичко решење чини тог тренутка привлачним, научите да га прорачунате.
У политици нико нема право да се понаша као шахиста пацер, који хрли за тим да узме даму када се она нуди као жртва, а у следећа три, четири или пет потеза добија мат.
У политици, они који се на тај начин управљају у својим одлукама сасвим сигурно и Демократску странку могу довести у врло тешку ситуацију у будућности јер нису у стању да доносе стратешке одлуке.
ТРЕБА НАМ НОВА ДЕМОКРАТСКА СТРАНКА
Ово време је за мене било веома важно да разумем ко у Демократској странци јесте, а ко није у стању да доноси стратешке одлуке. Врло је важно да и ви разумете ко јесте, а ко није у стању да доноси стратешке одлуке.
И сам сам грешио у стратешким одлукама, али сам сигуран да кад измеримо шта су биле значајне и корисне стратешке одлуке за нас, а шта су биле некорисне, да то претеже на ону страну корисних, скоро у сваком случају, у огромној већини случајева.
То вам кажем зато што ћемо у наредном периоду доносити врло важне одлуке, које имају стратешки значај, далекосежне последице.
Моје је да вам кажем шта мислим, ваше је да одлучујете о томе. То важи за начин избора за председника Демократске странке, то важи за начин партиципације чланова Демократске странке, то важи за однос номенклатуре, суперструктуре Демократске странке и њеног чланства, то важи за природу и дух Демократске странке, који не треба да буде схваћен само у странци него и у нашој јавности.
То важи за снагу Демократске странке која мора да буде другачија од свих осталих странака, јер ми смо странка новог времена, ми смо нова Демократска странка, нова Демократска странка по дефиницији свог програма, јер стално оцењујемо свој рад, јер имамо дискусију о грешкама које су учињене, па чак и на овој седници.
Шта нам је чинити? Потребне су промене у Демократској странци. Какве промене? Промене могу бити на горе и на боље. О томе смо разговарали са нашим противницима на овим изборима. Током кампање смо дебатовали о томе.
Промене у Демократској странци морају бити усаглашене са визијом Демократске странке у наредном периоду. Радио сам са Божом Ђелићем на програму 2020 који је усаглашен са програмом Европске уније 2020. То је добар програм, није до краја дефинисан, али суштина је у томе да Србија мора да одговори на изазове епохе и времена у којем се налази. Ми имамо план развоја земље, имамо и просторни план који кореспондира са тим планом развоја земље.
Централни проблем нове политике Демократске странке у новим околностима: нама треба нова Демократска странка, не само са новом организацијом, већ и са програмом и идејама, јер централни проблем је изазов на који Демократска странка треба да одговори јесте растуће сиромаштво и незапосленост.
То је питање свих питања и на том питању наш друштвени организам може да уђе у стање шока. Ако успемо да пронађемо решење на овај изазов можемо да и сва остала питања да решавамо већом ефикасношћу.
Дозволите ми да са вама поделим једно размишљање.
ПРОБЛЕМ ГРЧКЕ И ШПАНИЈЕ, ПРОБЛЕМ СРБИЈЕ
Демократска странка по мом дубоком уверењу мора да буде устројена као странка социјал-демократске оријентације и јасно дефинисана као таква. То је простор који морамо да покоримо. На тај начин ћемо изаћи у сусрет потребама грађана, које су пре свега дефинисане сиромаштвом и незапосленошћу. Бригом о грађанима, бригом о свима који су угрожени у Србији. Ми не треба да бринемо о онима који су сигурни.
То не значи да треба да занемаримо највиталнији део Србије, а то је део предузетничке Србије. У том контексту ми морамо да се залажемо за отворено тржиште. И то је у политичком смислу важно идеолошко питање.
Нова социјалдемократија у Европи се залаже за слободно тржиште, али инсистира свом снагом на једном питању: ко је тај који одређује и како се одређују правила тржишта. Нема никакве дилеме да нас новија финансијска историја у Европи учи да финансијски моћници, да групе организованог криминала да политичке странке које заступају интересе најмоћнијих и најбогатијих имају снагу првог ударца и да они дефинишу правила на тржишту, остварујући све већу и већу финансијску снагу на уштрб најсиромашнијег дела становништва.
У Грчкој је је тај проблем више него изражен, у Шпанији је тај проблем више него изражен. То је проблем и Србије.
Ми морамо да одговоримо на та питања: ко одређује правила тржишта. Да ли преко политичких странака и посланичких клубова то чине тајкуни и организовани криминал, као што је било у прошлости, или то раде политичке организације које имају легитимитет на основу избора.
Демократска странка у наредној изборној скупштини, кроз надметање кандидата треба да дефинише то идеолошко питање јер је оно од пресудне важности за практичну ствар, а то је живот грађана Србије.
Централни проблем света и Европе ако хоћете - да не ширимо даље - јесте којим процедурама се одређују правила на слободном тржишту. Ако су та правила суспендована и процедуре доведене у питање, нема слободног тржишта. Ми хоћемо слободно тржиште, желимо предузетништво, ми смо таква социјалдемократија, али инсистирамо на заштити свих права свих грађана, а не само на заштити и промоцији и некој врсти подстицања права само оних најбогатијих делова овога друштва.
Ја правим врло јасну разлику између представника крупног капитала и тајкуна или финансијских моћника. То је велика разлика.
Нема оправдања да се сви људи који су део крупног капитала оптужују да су тајкуни. Јер то није истина. Али међу њима има оних који разорно делују у српском друштву и један од проблема који ми нисмо решили је њихова улога у српском друштву.
ГРУПАЦИЈЕ КОЈЕ БРИНУ САМО О СЕБИ
Ма колико да смо на њихово место доводили стране партнере који су листирани на страним берзама и раде на објективан начин, нисмо успели да до краја да очистимо у политичко-економском смислу ту сферу српске привреде.
Не сме се дозволити ни по коју цену да последњи бастион демократије, слободног тржишта, владавине права, упркос свим грешкама које смо чинили, Демократска странка на било који начин буде под дејством тих групација на тржишту. У супротном, ми ћемо преузети одговорност за слом српске економије и егзистенције наших грађана. Хоћу као председник Демократске странке у овом тренутку то да кажем.
Истовремено, финансијски моћници, тајкунске групације, организовани криминал по природи ствари врши притисак на политичке организације свуда у свету, не само у Србији, желећи да реализује свој интерес. То треба отворено рећи. То се не дешава само у Србији, то се дешава и у земљама Европске уније, али политичке организације имају свест о томе да то не сме да се дозволи, имају свест о томе да се томе треба супротставити. Имају одлучност и акциони план којим мерама се то спречава, јер се ради о будућности друштва.
Те групације које сам именовао брину само о себи. Оне су безобзирне и оне су учиниле велику штету грађанима Србије у претходној деценији. Оне су столица на којој седи и моћ власти из деведесетих година. Нажалост, неки су задржали власти и након деведесетих година. Али, наш посао је да то спречавамо, јер у економији у којој они увећавају своју моћ, губе грађани, а добијају само они.
То је централна тачка мог програма у наредном периоду и изазов са којим ћемо се суочавати у Демократској странци.
У теорији је познато да у сваком друштву у сваком тренутку постоји борба између рестаурације и реформе. Ми смо реформистичка странка, ми нисмо странка рестаурације. Ми нисмо странка цементирања снаге најмоћнијих. Ми смо странка која се бори за нову динамику односа. Ми хоћемо предузетнике који имају централно месту у управљачком систему српске привреде. Ми хоћемо та решења.
Сад ће бити критика, што то нисмо остварили претходних година. Па зато што нисмо могли баш све да остваримо. Борили смо се против криминалаца, борили смо се против моћника различитих структура, решавали смо проблеме који су испред нас које нису решили неки други и нисмо могли све да остваримо.
Да ли је било довољно иницијативе у том правцу да подигнемо приватно предузетништво? Није.
Да ли смо имали лоше економске околности за такву делатност? Наравно да јесмо. Јер се ниво светских инвестиција са 1.700 милијарди евра смањио на 700 милијарди евра 2008. и 2009. године када је наступила светска економска криза. И нисмо имали довољно финансијских потенцијала - јер је новац постао скупљи - да га пласирамо у отварање нових радних места, да дамо подстицај малој привреди, али смо нажалост платили страшну полтиичку цену због тога, због реалних и објективних околности, али делом и због наших грешака.
ДС ЧИНИЛАЦ СРПСКЕ СТАБИЛНОСТИ
Настављамо да се боримо за слободно тржиште, али и за права малих предузетника, сељака, који су такође пољопривредни предузетници. Морамо у наредном периоду да се боримо за нове инвестиције у науци, просвети у здравству и у култури. Додаћу и спорт.
То су сектори друштва без којих нема суштинских и дубинских реформи. Сваки од тих сектора захтева врло прецизан план, имајући у виду изазове и тегобе са којима се они суочавају.
Мој предлог је да у наредном периоду у изборном процесу Демократске странке артикулишемо та питања. То су питања од виталне важности за идентитет овог друштва, али пре свега за егзистенцију овог друштва и његових грађана.
Поштовани пријатељи, Демократска странка треба да буде странка социјалдемократије. Демократска странка мора да буде чинилац српске стабилности. Демократска странка мора да буде чинилац регионалног помирења. Демократска странка је организација којој припада највиталнија политичка функција овог друштва, којој припадају, по природи ствари, најдинамичнији политички процеси.
ДС је странка која непрекидно анализира своја достигнућа, која има снажну критику властитих достигнућа. Али је истовремено странка која дефинише правце развоја.
ДС мора да буде оријентисана према развоју - развој, развој, развој, развој!
Инвестиције у школство и образовање, здравство, културу, дају развојни карактер нашем друштву. Оне се не исплате одмах, али се исплате после одређеног времена.
ДС није странка окренута према власти због ње саме, него због делотворности.
И сам сам био у дилеми да ли, негде пред последњу скупштину ДС, треба да будемо оријентисани према добијеним гласовима - или учинцима.
И донео сам одлуку - знао сам да тиме улазим у ризик - да будемо оријентисани према учинцима, и учинили смо велике ствари у претходним годинама и не дозвољавам никоме да та велика достигнућа негира, јер су то темељи и будућег развоја српског друштва.
Поштовани пријатељи, ДС мора да промени и своју организацију сходно очекивањима и изазовима времена - не само свој програм.
ДС, по мом дубоком уверењу, треба да испрати организацију - не да је копира - коју наша сестринска странка Социјал демикратска партија Немачке има - јер је та оргаизација најефективнија. Ја сам убеђен да много пажње морамо да посветимо самој организацији странке, јер без странке и њене чврстине нема ни реализације програма.
ПОТПРЕДСЕДНИК ЗА ОРГАНИЗАЦИЈУ - ДРУГИ У ДС
Свако ко врши власт суочава се са великим проблемом - како да очува организацију и очврсне док је на фронту вршења власти и промене друштва. Не постоји ниједна странка која је довољно пажње посвећивала организацији.
Ја сам то питање препуштао својим заменицима, као што знате - нисам се довољно бавио Демократском странком.
Вероватно је то била грешка, али нисам имао два живота. Морао сам да се бавим - у складу са Уставом - пословима који су ми били уставна надлежност. Да нисам то чинио кршио бих Устав и тиме доприносио урушавању угледа ДС.
Сматрам да у будућој организацији ДС један од потпредседника треба да буде задужен за организацију. Баш као што је то случај у Социјалдемократској партији Немачке. Сматрам да то јако важно место треба да добије највиши политички значај. Одмах испод председника ДС.
Сматрам да морамо да дефинишемо другачији однос према јавности и медијима, да у организационом смислу будемо другачије структурисани.
Сматрам да ДС мора да креира савете који ће баш као и ресурни одбори у прошлости апсорбовати најдаровитије људе у нашем друштву и бирати један механизам којим остварујемо нову кадровску политику, освежавамо странку новим људима и идејама.
Демократска странка, убеђен сам, у наредном периоду мора да буде много ефикаснија него у претходном, а ми смо били једна од најефикаснијих оранизација у новијој историји Србије. То није довољно - морамо да будемо још ефикаснији и боље организовани да бисмо испунили све оно о чему вам говорим као суштински програм и циљеве ДС.
Људи чине ДС. Ја сам давао велику подршку потпредседницима странке, они су били моји потпредседници - као председника странке, били су и ваши потпредседници... Покушавао сам да нађем сагласност у њиховом функционисању.
И ПОТПРЕДСЕДНИЦИ ДА КАЖУ ЗА ШТА СУ КРИВИ
Очекујем од сваког од присутних потпредседника и представника институција странке да направи своју анализу резултата и каже где је крив, а где је заслужан.
Био сам предмет критике - да сам одлуке доносио на двору, изван институција ДС! Читамо то у медијима, из тзв добро обавештених извора ДС. Никада нисам прекршио Статут ДС. То просто није истина! Обављао сам своју дужност као председник Србије - не на двору, него у Председништву Србије, са својим сарадницима. Ту сам доносио одлуке из домена председника Србије.
Да сам више доносио одлуке из страначког домена живота и рада, вероватно би данас било боље! Али, кажем, нисам могао имати два живота!
Сасвим је сигурно да ће међу људима на које ћу рачунати након нових избора у ДС за највише функције у ДС бити Миодраг Ракић - то хоћу да вам кажем - јер имам пуно поверење у њега (мали аплауз...). Много смо радили заједно, преузимали смо тешке ризике.
И, убеђен сам да Србија има у њему једног изузетно способног и оперативног човека, који је заслужио и велико међународно поверење. И ви то врло добро знате.
ДС ће имати прилике да у изборима дефинише и своје потпредседнике. Сад долазимо до тог питања: избора Демократске странке.
Овај пораз боли, али мора да буде искоришћен за јачање ДС. Пораз од 2 одсто је мали, статистички пораз који се претвара у велики политички пораз мора да се преокрене у нашу победу.
Решење је да имамо Скупштину ДС, изаберемо ново руководство, дефинишемо наш програм, да се идеолошки профилишемо и да променимо организацију странке и да почнемо себе да мењамо.
Кад треба да се смењује - да се смењује брже! Чули сте ме шта сам рекао. И преузимам одговорност на себе за смењивање брже.
Када доносимо одлуке, да их брже имплементирамо. Да будемо солидарнији и бољи једни према другима. Да не нападамо једни друге. Ја никада никога у ДС нисам напао. Али сам доживео напад из ДС.
Опраштам то. И моја је обавеза да издржим напад. Издржаћу сваки напад не само у држави него и у ДС. Али никада нећу одустати. То сам вам обећао на скупу у Београду и понављам - никада нећу одустати. Никада нећу престати да се борим и заступам своја уверења за које сам убеђен да су најбоља за ДС - да су то програм и план за које сам убеђен да су од суштинске важности за будућност ДС.
И ПОТПРЕДСЕДНИКЕ БИРАТИ НЕПОСРЕДНО
На основу Члана 26, став 4 Статута ДС користим прилику да сазовем Изборну скупштину ДС за 10. новембар. Одређујем тај датум због тога што сам добио уверавања од председника Извршног одбора да је потребно донети одређена пословничка документа, правна документа који би ту скупштину могла испратити. Да је потребно одређено време. Добио сам став да је за то потрбно скоро три месеца.
Сматрам да је ово време разумно. Треба максимално скратити период одржавања Скупштине и та Скупштина, по мом дубоком уверењу, треба да буде скупштина са непосредним гласањем.
Уверен сам да је то нови динамички потенцијал за ДС. Постоје и аргументи против такве скупштине. Ти аргументи кажу - биће кампања у јавности. Као да се кампања већ не води у јавности. Већ је имамо и то у једној врло прљавој форми. Сам сам сведок томе.
Постоје аргументи да ДС није способна за такву скупштину. Апсолутно не прихаватам - ДС је једина способна за такву скупштину - са више кандидата!
Ми смо странка која има храброст да изађе у непознати простор и да успостави нову демократију. Нема никакве дилеме да у политици непосредно гласање јесте уствари најдемократскије гласање. Нема никакве дилеме, то кажу и одбори ДС, да треба активирати чланство. А нема боље начина да се активира чланство него кроз непосредну скупштину ДС, односно избора у ДС.
Кога треба гласати непосредно на тим изборима? Потпредседнике, који треба да добију свој пуни легитимитет, регионалне чланове - али не морају сви чланови ДС да гласају за све регионалне представнике него представници региона - то је само једно размишљање које треба узети у обзир...
ПО УГЛЕДУ НА НЕМАЧКУ СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИЈУ
Поштовани пријатељи, ако ДС хоће нови динамички потенцијал, ако ДС, баш као и у спорту, хоће да се наметне као странка у којој нико нема примедбу на резултате гласања, у којој нико не може да каже да нас прати реп лобирања као на свим претходним скупштинама - подсетићу вас на последњу - једини начин је да имамо непосредне изборе.
Свака друга одлука доводи у питање интерпретацију у јавности онога што се десило у ДС.
Наравно, постоје и интереси у изборном процесу - не треба да се лажемо, треба да будемо отворени једни према другима. Наравно да једни имају више шансе у једној скупштини, неки у другом типу скупштине - тако да ће и одлука Главног одбора уствари бити један одређени исказ о намерама. И ту нема никакве дилеме.
Наравно да смо имали у прошлости углавном делегатске скупштине, али што смо усвајали ту тачку Статута ако нисмо имали намеру да је примењујемо.
ДС је странка социјалдемократске оријентације. И обавештавам вас да огромна већина чланица Социјалистичке интернационале имала управо такве скупштине.
Оно што је немогуће, у овом тренутку, у ДС, а кандидујем овог тренутка као идеју за будуђност - јесте да применимо оно што се нпр дешава у Социјалдемократској партији Немачке или Француске. Тамо не гласају само чланови, чак ни само чланови са плаћеном чланарином, него и симпатизери који се пријављују да желе да одлучују о будућности странке.
Да ли је то у датим околностима немогуће, имајући у виду финансијски утицај, који би могао да одреде изборе у ДС? Да, то је немогуће. Али овог тренутка - непосредни избори свих чланова странке до којих можемо доћи, на основу чијег изјашњавања имамо апсолутну и непобитну снагу, снагу легитимитета руководства ДС - су потпуно извесни и потпуно могући.
ПРЕУЗЕО САМ ДС КАД ЈЕ ИМАЛА 8 ОДСТО
Ви ћете својим опредељивањем на овом Главном одбору, јер је то ваша статутарна надлежност поштовани пријатељи, дефинисати какву хоћете странку.
Ви ћете дефинисати колико је странка спремна на храброст у овом тренутку, колико је спремна на искорак, колико испуњава своју мисију. Колико је странка у сагласности са свим оним што је креирала као промене у Србији, а пре тога креирала промене у себи.
Ако хоћеш да мењаш Србију - то су биле речи Зорана Ђинђића - мењај прво себе. Ако хоћемо да мењамо себе - мењајмо се у смислу како одлучујемо. Покушајмо да променимо оно од чега смо трпели последице. И прошле и претпрошле скупштине испраћене су у јавности, не толико у току изборне кампање, већ након ње са врло тешким оптужбама да је било кривотворења изборних резултата, крађе на резултатима и довођења у питање легитимитета изабраног руководства. И сам сам био тако изабиран.
Био сам и председник организационог одбора скупштина ДС деведесетих година, у свим скупштинама - од почетка - сам учествовао, јер сам члан ДС од 1990. и имам право то да вам кажем и имам друге чланове странке који могу о томе да посведоче. И зато сматрам да је то је централно питање данас о коме ће ГО доностити одлуку.
Зато захтевам од вас да са највећом могућом озбиљношћу размотрите ово питање и немојте да га третирате као питање: да ли сте за овог или оног председничког кандидата.
Третирајте то питање као реформски процес саме ДС.
То је наша мисија и обавеза.
Поштовани пријатељи, ја овим завршавам свој извештај о раду - као што видите не само између две седнице ГО, већ од тренутка када сам преузео одговорност за ДС.
Преузео сам је када је имала 8 одсто подршке. Данас она има 22 одсто, имала је и 38 одсто подршке. Ја мислим да можемо бити поносни на наше резултате, остварене не само на изборима у прошлости, већ и за дела која су иза нас.
Ја ћу сад саслушати и вашу критику - као и увек.
И, кажем вам, никада нећу одустати. Хвала велико.