ТАЧИ: Албанци би најлакше живели у једној држави
РЕАКЦИЈЕ НА ДВЕ ИЗЈAВЕ ПРИШТИНСКОГ ПРЕМИЈЕРА
- Мене не интересује у колико ће држава живети Албанци, у пет или у једној, мене интересује да то исто право имају и Срби. Ми говоримо о укидању граница а све остало може да изазове проблеме и потешкоће на Балкану, изјавио потпредседник Владе Србије Ивица Дачић
- ФАКТИ: Да Србија већ није западни протекторат, било би чудно, јако чудо. Овако, није. Само из „логике протектората“ може да другом човеку владе Србије буде свеједно што Тачи говори о настанку „велике Албаније“ (Дачић) и што други човек Министарства за КиМ сугерише да косметске Србе бране КФОР и ЕУЛЕКС“
АЛБАНЦИ би најлакше живели у једној држави - изјавио је приштински премијер Хашим Тачи. Оградио се утолико што је додао: „ако дође до промене граница на Балкану“... А де факто је рекао: тражићемо уједињење са Албанијом и разбићемо Македонију - ако „међународна заједница“ Србији препусти север Косова...
Још је додао: да ће Приштина, буде ли тртебало, одржавање српских локалних избора на КиМ, ако затреба, „спречити и силом“...
Зато је „бомба“ одмах експлодирала. Али, тек делимично.
„Мене не интересује у колико ће држава живети Албанци, у пет или у једној, мене интересује да то исто право имају и Срби. Ми говоримо о укидању граница а све остало може да изазове проблеме и потешкоће на Балкану“, изјавио је потпредседник Владе Србије Ивица Дачић, а при том - на регионалној безбедносној конференцији у Скопљу.
Још је указао да се о Тачијевим речима у свету не расправља - зато што је „миљеник међународне заједнице“. Па се пожалио: „Да је такву изјаву дао неки српски званичник - о свему би већ расправљао Савет безбедности УН“.
„Ако се наставе овакве претеће изјаве - у све се храбро (да храбрије не може бити!) умешао и државни секрертар у Министарству за КиМ Оливер Ивановић - мораћемо да затражимо заштиту међународних представника КФОР-а и ЕУЛЕКС-а“.
За разлику од Дачића, код њега се Тачијева изјава о уједињавању свих Албанаца нашла на другом месту.
„Теза о уједињавању свих Албанаца није новина, оценио је Ивановић, само је мало потиснута због неразумевања међународних представника. На њу се мора гледати са великом озбиљношћу јер није немогуће да буде окидач за тектонске поремећаје на Балкану, где многи прoблeми нису решени“.