Промена граница Косова није могућа, а и њихова `демаркација` је сулуда!
Немачки амбасадор у Приштини - специјално за Тадића, Цветковића и Стефановића
- Не верујем ни у могућност да север Косова постоји као политичка јединица – нагласио Ернст Рајхел
- Београд поставља нереалне захтеве, а то му свакако није од помоћи, као што му није од помоћи да се држи неких илузија
- Нама је у Европи потребна Србија 21. века, а не Србија 19. века и ако Србија жели да буде део ЕУ онда је то могуће само за Србију 21. века
ПРИШТИНА, (ФоНет) - Немачки амбасадор на Косову Ернст Рајхел је поручио у интервју за КИМ Радио да је важно да сви разумеју да идеја о промени граница на Косову више просто није могућа, док је идеја о поделама и демаркацијама граница сулуда.
Рајхел је изјавио да не верује у могућност да север Косова постоји као политичка јединица, јер то није могуће и додао да "не држи много до тога да се тренутно спекулише о тзв. Ахтисари плус плану".
"Што се тиче Ахтисаријевог плана, мислим да је он већ веома великодушан. Он Србима на Косову, али и осталим заједницама нуди доста слободе и ја бих свакоме препоручио да најпре прочита тај план и упозна се са оним што ту пише, пре него што почне да размишља о променама", рекао је он.
Он је нагласио да је важно схватити да Кфор и Еулекс морају да обављају свој мандат на целој територији Косова.
Рајхел је Србима на Косову поручио да се мора без икаквих претходних услова омогућити неограничена слобода кретања на целој територији Косова.
"Моја друга порука свима, па и Србима на северу Косова, би била да размисле да ли је заиста толико страшно живети на Косову, где су са постојећим законима осигурана сва права. Не само према кососвким законима, већ и присуством међународне заједнице која је гаранција да се ти закони и спроводе", рекао је он.
Рајхел је истакао да Београд већ дуже време "покушава да услови дијалог тиме да се мора раговарати о границама на северу Косова што уопште није тема дијалога".
"Београд захтева да три косовска царинска службеника са сваког пункта буду повучени и то су заправо предуслови за дијалог који ни за косовску страну, ни за Европску унију нису прихватљиви", рекао је он.
Упитан да прокоментарише неке тврдње из Београда да га водеће западне земље доводе у ситуацију да буде потпуни губитник, што се тиче Косова, Рајхел је оценио да "Београд поставља нереалне захтеве, а то му свакако није од помоћи, као што му није од помоћи да се држи неких илузија".
"Нама је у Европи потребна Србија 21. века, а не Србија 19. века и ако Србија жели да буде део ЕУ онда је то могуће само за Србију 21. века", нагласио је он.
То, према његовим речима, између осталог, значи да би Србија морала да буде у добрим односима са својим суседима, што опет значи да би Србија на неки начин морала да се навикне на постојање Косова.
"Намерно сам рекао да би Србија мора да се помири са постојањем Косова, али то не значи да мора да призна Косово", рекао је Рајхел.