Порука Србима: не ометајте међународне снаге ако задржавају статусну неутралност
Влада Србије објавила да инсистира да што пре обнове преговори Кфора и представника севера Косова
- Влада инсистира да што пре почну разговори између Кфора и представника општина на северу, како би се проблеми превазишли, ствари вратиле за преговарачки сто, опале тензије и избегли могући инциденти, зато што је ситуација запаљива – изјавио директор владине канцеларије за медије Миливоје Михајловић
- Начелник Генералштаба Милоје Милетић: „Употреба Војске регулисана је законом, Постоје надлежни државни органи који то регулишу. Имамо Скупштину, имамо председника Републике Србије... Ова држава има и своју Војску и држава ће сигурно наћи начин да заштити своје грађане, али и да очува мир“
- ФАКТИ: Кад ће Тадић или Јеремић изговорити нешто слично овоме што је рекао стални представник Русије при НАТО Дмитриј Рогозин: „Русија ће и надаље инсистирати на доследој примени и поштовању резолуције 1244 јер је тај документ утдрдио Савет безбедности УН. Ово што сада имамо представља флагрантно кршење међународног права. А подсећам да се батаљон руских падобранаца повукао са Косова тек након што је НАТО тврдо обећао да ће се доследно придржавати резолуције 1244“
БЕОГРАД, (ФоНет) - Влада Србије је позвала припаднике међународних мисија на Косову на уздржаност од примене силе, а становништво севера Косова да се не сукобљава са Кфором и да омогући снабдевање међународних снага.
Директор владине Канцеларије за сарадњу са медијима Миливоје Михајловић изјавио је да је циљ владе да се смање тензије, поново успостави комуникација између међународних снага и становништва, избегну инциденти и обнове преговори представника општина са севера са Кфором.
"Влада инсистира да што пре почну разговори између Кфора и представника општина на северу, како би се проблеми превазишли, ствари вратиле за преговарачки сто, опале тензије и избегли могући инциденти, зато што је ситуација запаљива", рекао је Михајловић на конференцији за новинаре.
Михајловић је изјавио да Влада Србије инсистира да се омогући редовно снабдевање и несметано функционисање међународних снага, "под условом да Кфор и остале међународне мисије на Косову задрже статусну неутралност".
Министарство за Косово је у сталном контакту са председницима четири општине на северу Косова. Циљ тих активности је да се смање тензије и поново успостави комуникација између Кфора и локалног становништва, рекао је Михајловић.
Он је изјавио да је влада у непрекидном контакту са Европском унијом, НАТО и Кфором, како би се смањиле тензије и избегли евентуални инциденти.
Михајловић је рекао да је влада позвала међународне мисије да заштите сво становништво на Косову, како би се спречили догађаји попут данашњег убиства једног и рањавања двојице Срба код Пећи.
* * * * *
Влада је, дакле, у име Србије изабрала. Овај ивер који није ни могао да падне далеко од кладе курса „и ЕУ и Косово“ која се пред НАТО и Унијом постепено претворила у крхку гранчицу.
Нема везе што је 20 бранилаца барикада морало да затражи лекарску помоћ! Нема везе што кфоровац бибер-спрејом прска старца који у рукама држи свећу!
Нема везе што начелник генералштаба Милоје Милетић – само дан раније, у интерјуу „Правди“ – обећао да ће Србија заштитити своје грађане на КиМ. Што је – одговарајући на питање „Грађане Србије, ма где да су, интересује да ли ће Војска Србије остати у копненој зони и уколико дође до насиља на северу КиМ и уколико грађани у том делу буду физички угрожени?“ – ставио до знања:
„Употреба Војске регулисана је законом, Постоје надлежни државни органи који то регулишу. Имамо Скупштину, имамо председника Републике Србије... Ова држава има и своју Војску и држава ће сигурно наћи начин да заштити своје грађане, али и да очува мир“.
Милоје Милетић
Изабрани начин – сад је већ сасвим јасно – искључује, бар засад, чак и претњу сваком недипломатском заштитом. Поготово сваку употребу Војске.
Употреба Војске, нема сумње, у овом тренутку не само да није потребна, него би – с обзиром да се не отвара косметско питање у целини - била и контрапродуктивна. Поготово што Срби севера Косова засад успешно сами излазе на крај са свим замкама и изазовима.
Проблем је што је изабрани мирни курс, најблаже речено, преузак, безуб и само охрабрује „межународну заједницу“ да ништа не мења у свом односу према косметским Србима, а ни према Београду.
Позиција Срба на барикадама била би, нема сумње, олакшана, а они охрабрени, да су Вук Јеремић и Борис Тадић изговорили ишта слишно речима сталног руског представника при НАТО Дмитрија Рогозина које следе:
„Русија ће и надаље инсистирати на доследој примени и поштовању резолуције 1244 јер је тај документ утдрдио Савет безбедности УН. Ово што сада имамо представља флагрантно кршење међународног права. А подсећам да се батаљон руских падобранаца повукао са Косова тек након што је НАТО тврдо обећао да ће се доследно придржавати резолуције 1244“.