Појавио се страх од студентске „директне демократије“
Београдски Филолошки факултет и даље у блокади, протесту се може прикључити и Филозофски
БЕОГРАД, (ФоНет) - Управа Филолошког факултета у Београду није успела да се договори са студентима који три дана блокирају ту установу захтевајући боље услове студирања, иако је декан Александра Вранеш изјавила да су, у складу са законом, захтеви студената испуњени.
"Ако смо испунили захтеве, онда су студенти у протесту обавезни да прекину блокаду факултета током које ометају наставу, узнемиравајући друге студенте и професоре", рекла је Александра Вранеш на конференцији за новинаре.
Конференцији су присуствовали студенти који су, одбијајући да се представе, почели расправу са Александром Вранеш и професорима, тврдећи да је њихова организација "деперсонализована" и да ће све детаљно саопштити у накнадном обраћању јавности.
Александра Вранеш је изјавила да међу тим малобројним студентима има многих који нису са Филолошког факултета.
Студенти су одговорили да их у сваком моменту има од 50 до 200 и да су распоређени по сменама.
На питање новинара да ли се блокада наставља, студенти су одговорили да "не знају шта ће бити", јер немају информацију о испуњењу њихових захтева, а неки су најавили могућност да се протест прошири и да се током вечери блокира и Филозофски факултет.
Александра Вранеш је рекла да цена бода, којом су студенти незадовољни, не представља цену испита, већ комплетног наставног и предиспитног програма везаног за један предмет и да се поново плаћа уколико студент не положи тај испит у шест испитних рокова, чиме се враћа у наставни и предиспитни процес.
Професор оријенталистике Дарко Танасковић упозорио је студенте на опасност "директне деморатије", која се користи у блокади.
"Слажем се да Закон о високом образовању није добар, потпуно је збуњујући и треба га мењати. Али ми, факултет, нисмо права адреса на коју треба да се обратите", рекао је Танасковић студентима.