Плаше се слабе државе, регион још није превазишао „етничку политику“

ТАДИЋ СЕ СРЕЋЕ СА УГЛЕДНИМ СРБИМА ИЗ РЕГИОНА -

ПОДГОРИЦА ВЕЋ ПИШТИ О „МИЈЕШАЊУ У УНУТРАШЊЕ СТВАРИ“

  • Директор Центра за безбедносне студије Александар ФАТИЋ: То је природан потез председника Србије јер се српска дијаспора у региону налази пред озбиљним изазовима. Регион је реално у проблему због тога што није превазишао етничку политику. И сваки пут када се нека релативно велика етничка заједница, каква је српска, окупља, то се с разлогом перципира у осталим државама региона, које су све слабе, као потенцијална претња стабилности тих држава
  • Директор Центра за регионализам Александар ПОПОВ:  Државна политика Бориса Тадића је пропала, што се пре свега односи на политику и Европа и Косово, па пошто сад иду избори неопходно је да се успостави неки нови ниво националне политике, на коме би се могла водити и државна политика

        БЕОГРАД,  (ФоНет) - Позив председника Србије Бориса Тадића на састанак угледних Срба из региона већ је наишао на критике, јавља Дојче веле, наводећи да су за сада критике најгласније из Црне Горе, одакле стижу упозорења да је реч о мешању у унутрашње ствари других земаља.

        Директор Центра за безбедносне студије Александар Фатић сматра да је реч о природном потезу председника Србије, јер се српска дијаспора у региону налази пред озбиљним изазовима. С једне стране, тако има основа да се сазове један овакав састанак, али има основа и за његову критику, рекао је Фатић за Дојче веле.

        „Регион је реално у проблему због тога што није превазишао етничку политику. И сваки пут када се нека релативно велика етничка заједница, каква је српска, окупља, то се с разлогом перципира у осталим државама региона, које су све слабе, као потенцијална претња стабилности тих држава“ , рекао је Фатић.

        Међутим, додао је он, не ради се само о српској етничкој заједници, јер је иста ситуација са практично свим осталим етничким заједницама у региону и све оне имају некакву националну политику изнад држава у којима живе. То се односи и на Мађаре који живе у Србији, на Бошњаке, на Албанце...

        Према његовим речима, генерални проблем је што Балкан не може да се извуче из домена етничке политике и што се етничка политика користи за спољнополитичке манипулације у региону и онда кад дође до нестабилности, „ људи се негде природно враћају тој етничкој политици“ . Директор Центра за регионализам Александар Попов сматра да овај састанак не би требало да буде предмет било каквих оспоравања, да није проблема од раније.

        Попов каже да се у појединим тренуцима Србија на неадекватан начин залагала за Србе у околним државама и стога је сада на организаторима тог састанка да развеју било какве сумње које постоје у региону.

        „Мислим да нико не може оспорити право једне државе да се брине за своје сународнике у другим државама, али је питање начина и мере како се то ради“ , оценио је Попов.

        Тако да није било неких примера од раније, попут захтева да Срби добију статус конститутивног народа у Црној Гори, или подршке Милораду Додику, који оспорава постојање Босне и Херцеговине, то би био скуп који не би изазивао никакво подозрење, додао је он.

        Овако, сматра Попов, то даје разлога са сумње и оспоравања из појединих суседних држава. Попов је оценио и да је државна политика Бориса Тадића пропала, што се пре свега односи на политику и Европа и Косово, па пошто сад иду избори „неопходно је да се успостави неки нови ниво националне политике, на коме би се могла водити и државна политика“ .

        У том смислу он оправдава то што је Тадић урадио, јер „када вам пропадне једна стратегија, ви идете на следећу разумну стратегију, а то је да видите шта можете урадити са националним корпусом у региону“ .

        Колико ће овај скуп бити на неки начин позитиван, или негативан за регион, зависиће од тога како се он буде профилисао, сматра Попов.

        Значи, он би могао да донесе и неке позитивне поруке региону, али исто тако и негативне. Стога морамо видети да ли æе и какве поруке бити са њега одаслате, како бисмо процењивали његов одраз на стање у региону, закључио је Попов.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари