„ВАЊСКИ“ РОЋЕН: Неки у Србији никако да прежале што је Црна Гора независна

ИЗ ИНТЕРВЈУА ЦРНОГОРСКОГ МИНИСТРА ВАЊСКИХ ПОСЛОВА И ЕУРОПСКИХ ИНТЕГРАЦИЈА ПОДГОРИЧКИМ ВИЈЕСТИМА

  • Најобичније је подметање ширење приче о наводном еуроскептицизму Ђукановића. У врху ДПС-а ни он, нити било ко други, не размишља о промјени стратешког курса Црне Горе
  • Црна Гора није, нити ће икада више бити у опасности да било ко, па ни Београд, може угрозити њену самобитност и независност. Таквих покушаја има, и увијек ће их бити, јер неке структуре у Србији никако да прежале то што је Црна Гора постала независна. Што се више будемо приближавали и једни и други Бриселу тога ће бити све мање
  • Прерано је о томе говорити да ли Ђукановић треба да се поново кандидује за председника државе

        ПОДГОРИЦА - Министар вањских послова и еуропских интеграција Црне Горе Милан Роћен рекао је - у интервјуу подгоричким Вијестима - да „Црна Гора никада није нити ће икада бити у опасности да било ко, па ни Београд, може угрозити њену самобитност и независност“. „Вањски“ је чак нагласио - као прави „вањски“ и „еуропски“ - да таквих покушаја има и да ће их увек бити „јер неке структуре у Србији никако да прежале то што је Црна Гора постала независна“.

        Фактu преносе делове тог интервјуа, почев од питања о сусрету „вањског“ са саветником Меркелове:

        Били сте прошлог четвртка у Берлину и разговарали са савјетником канцеларке Меркел Хојзгеном. Што послије тог састанка очекујете да ће се десити на Самиту лидера ЕУ 9. децембра у погледу одобрења почетка преговора Црне Горе и ЕУ?

        Важно је да се зна, чак и да се одреди тачан датум на Самиту, да отварање појединих поглавља не би могло почети прије 2013. године.Охрабрујући је позитиван однос Њемачке према политици проширења, и према Црној Гори. Савјет одлучује консензусом и зато нико сада не може са сигурношћу прогнозирати каква ће бити одлука о Црној Гори. На основу свих наших контаката, има разлога за умјерени оптимизам. Увјерени смо да ће Савјет цијенити напредак, али ће до самог засједања трајати консултације о динамици даљих корака.

        То ће свакако зависити и од новог приступа ЕК, да преговори убудуће почињу поглављима 23 и 24 - правосуђе и темељна права, слободе, правда и безбједност, што ће се први пут примијенити на Црну Гору. Важно је да се зна, чак и да се одреди тачан датум на Самиту, да отварање појединих поглавља не би могло почети прије 2013. године, док се не заврши скрининг законодавства Црне Горе и ЕУ.

        Како гледате на Ђукановићеве поруке да, због кризе у ЕУ, Црна Гора треба да добро размисли да ли и даље треба да иде ка чланству у Унији?

        Мислим да није тачно да је он то рекао. Ђукановић је озбиљан лидер и нормално је да прати што се дешава у региону, Европи и свијету. Онај ко га је тако интерпретирао, потпуно га је погрешно разумио, намјерно или ненамјерно. Ми не можемо забити главу у пијесак и правити се да нема кризе у ЕУ, а порука Ђукановића је да треба схватити реалност у којој Црна Гора данас испуњава своје обавезе на европском путу.

        Европа има проблема, али Европа има будућност, а ми треба да се посветимо својим обавезама. Оне ће до уласка у ЕУ и НАТО бити све теже, што нас не смије декуражирати, јер то радимо прије свега због нас. Да будем децидан, најобичније је подметање ширење приче о наводном еуроскептицизму Ђукановића. У врху ДПС-а ни он, нити било ко други, не размишља о промјени стратешког курса Црне Горе.

        Ипак, врло је примјетна промјена реторике Ђукановића. У његовим обраћањима ЕУ више није на листи приоритет него је то сада одбрана црногорског националног идентитета.

        Зар је обавезан увијек када се јавно огласи да прво каже да је за ЕУ како неко не би посумњао у његов однос према тим стратешким циљевима? Уосталом, да има ишта од тога, зар би Европска комисија дала тако позитивно мишљење о Црној Гори 12. октобра и препоруку за отварање приступних преговора. Јер, Ђукановић није било ко у Црној Гори, добро се зна и његова позиција, и улога партије на чијем је челу.

        Стиче се утисак да се питања одбране Црне Горе и утемељења црногорске духовности потенцирају из власти да би се у страну гурнула лоша економска ситуација. Како то коментаришете?

        Не мислим да је ријеч о томе. Нијесмо ми изоловано острво, видите што се дешава у окружењу, у свијету. Криза погађа и нашу економију и одражава се на живот људи у Црној Гори. А та питања о којима Ви говорите наметала су се и у вријеме економског процвата. Можда се она сада чине значајнијим него раније. Знате, на све се гледа релаксираније када је мање социјалних проблема, па можда због тога сада те теме изгледају важније.

        Да ли је, по Вашем мишљењу, Црна Гора стварно у опасности од Београда?

        Црна Гора није, нити ће икада више бити у опасности да било ко, па ни Београд, може угрозити њену самобитност и независност. Таквих покушаја има, и увијек ће их бити, јер неке структуре у Србији никако да прежале то што је Црна Гора постала независна. Што се више будемо приближавали и једни и други Бриселу тога ће бити све мање.

        Однос према Србији је један од повода за све чешће конфронтације између предсједника државе и предсједника парламента. Да ли препуцавања у државном врху утичу на међународну репутацију Црне Горе?

        Црна Гора није, нити ће икада више бити у опасности да било ко, па ни Београд, може угрозити њену самобитност и независност. Свакако да то не доприноси афирмацији Црне Горе на међународној сцени. Нијесам позван да цијеним изјаве шефа државе и предсједника парламента, али не могу да не примијетим те разлике.

        Да ли мислите да треба избрисати трећу и четврту строфу химне, што Вујановић заговара с образложењем да је њихов аутор нациста?

        Све четири строфе химне поносно слушам и пјевам. Стварно не бих улазио у ауторство стихова међу којима је и онај најљепши - да је вјечна Црна Гора.

        Да ли мислите да Ђукановић треба да се кандидује за предсједника државе?

        Прерано је о томе говорити.

Ђукановић има сат од 106.000 евра

        Да ли мислите да, рецимо, државни органи треба да утврде како је могуће да господин Ђукановић има толико вриједан ручни сат?

        Ви можете себи да приуштите слободу да тако оцјењујете правосудне органе у Црној Гори. Али, ја не мислим само на црногорско правосуђе. Заиста ми је испод нивоа да такве ствари коментаришем, као што вјерујем да се ни Ви не поносите тиме што сте ту тему отворили у вашим новинама.

        То ипак није сат од 1.600, него од 106.000 еура.

        Рекао сам вам то што сам рекао.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари