Лукшић и Роћен 2008. мобилним по два пута разговарали са Дарком Шарићем

Подгорички дневни лист Дан ексклузивно објавио листинге телефонских разговора наркобоса Дарка Шарића

  • Шарић је садашњег премијера Црне Горе Игора Лукшића први пут позвао 15. августа 2008. године, у 01:17:5, а други пут истог дана у 23:13:14
  • Министар спољних послова Милан Роћен је  први пут Дарка Шарића позвао 10. јула 2008. године, у 21:36:15, а други пут 12. августа исте године у 20:22:57

         ПОДГОРИЧКИ дневни лист Дан објавио је листинге телефонских разговора наркобоса Дарка Шарића који су достављени `истражним органима`. Укључујући и податке о четири разговора које су са одбеглим `краљем коаина` имали актуелни црногорски председник Валде Игор Лукшић и министар иностраних послова Милан Роћен.

         Није, међутим, ништа из садржаја тих разговора. ФАКТИ, упркос томе, преносе најважније делове онога што је публиковао Дан:

         «ОДБЈЕГЛИ наркобос Дарко Шарић је имао комуникацију са више државних функционера, бизнисмена и службеника безбједносних служби, потврђују телефонски листинзи прислушкиваних разговора овог Пљевљака, а чије дјелове „Дан” екслузивно објављује.

         Шарић је у више наврата телфонским путем контактирао са премијером Игором Лукшићем, али и са министром спољних послова Миланом Роћеном, што потврђује и извод из телефонског листинга Дарка Шарића који је Промонте доставио полицији ради истраге.

         Разговори између Лукшића и Роћена са Дарком Шарићем вођени су током 2008. године. У документу рађеном у сврху тајне полицијске истраге наводи се број Дарка Шарића, локација на којој се налазио у моменту телефонског разговора, датум, вријеме, трајање разговора, бирани број, смјер ко је кога позвао, а наведени су и власник броја и адреса становања.

         Дио телефонских листинга који „Дан” објављује односи се на јул и август 2008. године, односно на период од само неколико мјесеци прије рекордне запљене кокаина у Јужној Америци.

         Према листингу телефонских разговора, Милан Роћен је први пут Дарка Шарића позвао 10. јула 2008. године, у 21:36:15, а позив је трајао 35 секунди. Шарић се у том моменту налазио на локацији Сплендид 1800-А, а Милан Роћен у Улици Станка Драгојевића број 2, што је тада била његова адреса становања.

Дарко Шарић

         Пет минута прије него што га је Роћен звао, Шарић је разговарао са Милушом Девеџић, супругом Дарка Девеџића, који је ухапшен због шверца 20 килограма хероина.

         Роћен је други пут звао Дарка Шарића 12. августа исте године, а разговор је трајао 165 секунди. Позвао га је у 20:22:57 , а пљеваљски наркобос се у том моменту налазио на локацији Пљевља ТКЦ-а.

         Дарко Шарић се двапут током 2008. године чуо и са Игором Лукшићем и то неколико минута пошто је обавио разговор са млађим братом Душком Шарићем, којем се суди за шверц кокаина и прање новца у бјелопољском Вишем суду.

         Шарић је први пут Лукшића позвао 15. августа 2008. године, у 01:17:5 послије поноћи, а разговор је трајао 41 секунду.

         Претходно је Шарић разговарао са Иваном Делићем, на број телефона који је регистрован на Милосаву Делић, али који користи овај будвански бизнисмен.

         Други разговор између Шарића и Лукшића десио се истог дана, у 23:13:14, а њихова комуникација је тада трајала 28 секунди.

         Интересантан је податак да су црногорски истражни органи раније саопштавали како нијесу знали за криминалне активности Дарка Шарића, а по листинзима се види да је праћен и 2008. године, односно прије него што су га српске власти оптужиле за шверц 2,4 тона кокаина.
        

Mитар В. Ракчевић

 

ЛУКШИЋ:`Или САД одакле нека средствагосподина Шарића по свој прилици потичу`

         У вези афере око црногорског понашања у „случају Шарић” тадашњи потпредсједник Владе Игор Лукшић раније је оцијенио да су погрешни наводи да је Шарић, који је у бјекству и кога Србија тражи по оптужници за шверц дроге, угрозио репутацију Црне Горе.

         Лукшић је у реаговању на текст „Да би дошли инвеститори треба поправити углед”, а у којем су пренесени наводи лондонског „Економиста”, навео да прелиминарни докази указују да је „господин Шарић, можда, прао новац кроз црногорско представништво Хипо алпе адрија банке, аустријске банке”.

         – Црна Гора је започела истрагу и подићи ће одговарајуће тужбе. Чињеница је да криминалци перу новац у земљама читавог свијета. Тешко је разумјети зашто репутација Црне Горе може бити компромитована када власти све чине да идентификују и казне одговорне. Хоћете ли рећи да је афера Шарић штетила позицији Аустрије, која је власник Хипо алпе адрија банке или Сједињеним Америчким Државама одакле нека средства господина Шарића по свој прилици потичу – истакао је тада Лукшић.

 

       РОЋЕН: Београд помиње «случај Шарић» због одлуке црне Горе да призна Косово

         У моменту када су србијанске власти пребацивале Црној Гори да не жели да сарађује у случају „Балкански ратник” и да штити Шариће, црногорски шеф дипломатије Милан Роћен тврдио је да је спор са Београдом у вези са „случајем Шарић” повезан са одлуком Црне Горе да призна независност Косова.

         – Иза приче из Београда о организованом криминалу у Црној Гори крије се „стратегијска жеља” да се успори процес црногорског прикључења евроатлантским интеграцијама. Покушај Београда да се проблем пребаци у црногорско двориште могао би се сврстати у сет мјера против Црне Горе због успостављања дипломатских односа са Косовом – истакао је тада

         Он је сматрао да је у основи негативне приче о Црној Гори била жеља да се ревидирају садашња позитивна мишљења о Црној Гори.

         – Поруке које су лансиране из Београда осмишљене су и прилагођене савременим међународним кретањима – рекао је Роћен раније, подсјетивши да је борба против организованог криминала високо на агенди Европске уније и међународне заједнице.

         По његовом мишљењу, циљ Београда био је да „уз помоћ неких гласноговорника из Црне Горе, као вазда кроз историју, импутирају Црној Гори да је дио проблема, а не дио рјешења, и тиме се доведу у питање веома позитивне оцјене са најрелевантнијих европских и свјетских адреса о Црној Гори као фактору стабилности у региону”.»

 

`ЛИСТИНГ` НЕ ПРИЗНАЈУ НИ ПРОЗВАНИ ФУНКЦИОНЕРИ НИ ЦРНОГОРСКА ПОЛИЦИЈА НИ ТЕЛЕНОР

ЛУКШИЋ: То је фалсификат, са `господином Шарићем` ни посредно ни непосредно

  • Да се Шарићева слика не појављује у медијима, ја не бих знао како човјек изгледа", рекао Лукшић на конференцији за новинаре
  • Лукшић и Роћен тражиће хитну тужилачку истрагу, а и помоћ листа Дан, јер тврде да је листинг фалсификат и да је листу подметнут
  • Управа полиције је утврдила да је документ, који је назван листингом, а који је објављен у дневним листу Дан, груби фалсификат и није документ Управе полиције, саопштио је помоћник директора Управе полиције Милан Томић

         Црногорски премијер Игор Лукшић и министар спољних послова и европских интеграција Милан Роћен одбацили су    наводе да су разговарали са одбеглим Дарком Шарићем и најавили да ће од Тужилаштва тражити хитну истрагу поводом тога.

         Лукшић је саопштио да никада није имао никакву, ни посредну, ни непосредну комуникацију са Шарићем и оценио да је реч о покушају дискредитације, уочи одлуке Савета министара о евентуалној додели датума почетка преговора Црне Горе и ЕУ.

         "Апсолутно никада нисам имао било какву комуникацију, ни посредну ни непосредну са господином Шарићем и могу слободно рећи да се његова слика не појављује у медијима ја не бих знао како човјек изгледа", рекао је Лукшић на конференцији за новинаре, преноси Антена М.

         И Роћен је рекао да никада није имао број телефона Дарка Шарића, нити је био у прилици, нити имао повода за било каквом комуникацијом са њим.

         Лукшић и Роћен тражиће хитну тужилачку истрагу, а и помоћ листа Дан, јер тврде да је листинг фалсификат и да је листу подметнут.

         Уверен сам и да је дневни лист Дан предмет злоупотребе и зато очекујем да ће они сарађивати јер је то у најбољем интересу правог информисања јавности, рекао је Лукшић.

         Управа полиције је утврдила да је документ, који је назван листингом, а који је објављен у дневним листу Дан, груби фалсификат и није документ Управе полиције, саопштио је помоћник директора Управе полиције Милан Томић.

         Теленор је саопштио да објављени листинг није листинг те компаније, да не одговара ни по форми ни по садржини у којој Теленор доставља податке о телекомуникационом саобраћају, по захтеву овлашћених органа у складу са важећом законском регулативом Црне Горе, пренео је Портал Аналитика.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари