КРИВОКАПИЋ: Његош је српски колико је певањем о слободи помагао православној српској браћи

ГОВОР ПРЕДСЕДНИКА ЦГ-СКУПШТИНЕ О ДВА ВЕКА ЊЕГОША

БОЈКОТОВАЛИ ДЕМОКРАТСКИ ФРОНТ И БОШЊАЦИ

Ранко Кривокапић

  • У говору на Цетињу Ранко кривокапић оценио да данашња грађанска Црна Гора не би постојала без Његоша и онога што јој је оставио у наслеђе
  • Додао да је Његош хрватски колико је у илирском препороду подржавао своју хрватску браћу, бошњачки у мери у којој пише „што је Босна, и пола Албаније, ваша браћа од оца и мајке“ и у којој је кумовао са Али-пашом Ризванбеговићем 
  • На тај начин је троструко украо Његоша Србима јер је је подвукао: Његош је Српски у мери у којој је својој православној српској браћи покушавао помоћи певањем о слободи, а не колико је националистичкој елити потребан да би српска историја коју су измаштали била уверљивија

        „ДАНАШЊА Црна Гора није она из Његошевог времена, већ грађанска држава, мултикултурно друштво свих црногорских грађана, у којем су све религије једнаке, у којем крст и луна као два страшна, супотстављена симбола, стоје у слози“, изговорио је председник Скупштине Црне Горе Ранко Кривокапић у говору на Свечаној седници поводом Дана парламентаризма у Црној Гори и 200 година од дана рођења Петра Другог Петровића Његоша, која је одржана Краљевском позоришту „Зетски дом“ на Цетињу.

        Кривокапић је свој говор одржао у сали у којој је било доста празних столица, јер свечаном заседању, баш због повезивања Његоша и Дана парлемантаризма није било представника Бошњака, али ни посланика Демократског фронта јер сматрају да је читав догађај уприличен у циљу предизборне кампање.

        Без обзира на критике, Кривокапић је своју беседу посветио Петру ИИ Петровићу Његошу и казао да данашња грађанска Црна Гора не би ни постојала без Његоша и онога што јој је оставио у наслеђе.

        Он је међутим додао да је то Његошево наслеђе изложено безбројним манипулацијама и тумачењима, као што се између осталог покушало оспорити постојање и континуитет црногорског народа.

        „Његош је јужнословенски песник слободе. А баш о слободи као да нисмо довољно научили од Његоша, јер је наш однос према слободи често контрадикторан. Мало где, као у Црној Гори, тако страсно певало и тако храбро гинуло за слободу. Зашто онда Црногорци, и црногорски и српски, често не знају шта би са властитом слободом, па је укину“, запитао се Кривокапић.
Први човек ЦГ-парламента казао је и да су сва четворица последњих Петровића - Петар Први, Његош, књаз Данило и краљ Никола, кад је Црна Гора у питању, били испред свог времена.

        „То је важна порука свим црногорским лидерима, да бар покушамо бити бастадуни као они“, казао је Кривокапић.

        Он је говорио и о Његошевом схватању југословенства, те казао да су Његошеви Црногорци, а не припадници великодржавних пројеката, прави Југословени.

        „Зато је Његош хрватски колико је у илирском препороду подржавао своју хрватску браћу, бошњачки у мери у којој пише „што је Босна, и пола Албаније, ваша браћа од оца и мајке“ и у којој је кумовао са Али-пашом Ризванбеговићем. Српски у мери у којој је својој православној српској браћи покушавао помоћи певањем о слободи, а не колико је националистичкој елити потребан да би српска историја коју су измаштали била уверљивија“, казао је Кривокапић. 

        Он се осврнуо и на Маузолеј на Ловћену, за који сматра да је ремек дело југословенске уметности, и уједно споменик југословенском заједништву у којем је и сам Његош тако чврсто утемељен.

        Вијести
 
Категорије: 

Слични садржаји

Коментари