Годинама „на апаратима“ које нико није смео да искључи

„ВИЈЕСТИ“ О ТОМ КАКО ЈЕ ПРВА БАНКА ПОД КОНТРОЛОМ ПОРОДИЦЕ ЂУКАНОВИЋ СПАСЕНА ПРОДАЈОМ ДЕЛА ЕЛЕКТРОПРИВРЕДЕ ЦГ    

  • Једини разлог зашто је банка још у животу јесте продаја дела државних акција Електропривреде Црне Горе италијанској компанији А2А. Продаја је спасила инвестицију прве фамилије 
  • У обраћању медијима, Игор Лукшић - тада министар финансија - рекао је да је уговор са банком врло строг и захтјеван, те да његово непоштовање може резултирати једностраним раскидом
  • Неки од кредита, који су одобравани особама повезаним са породицом Ђукановић и другим акционарима банке, су одговарали типу кредита које преферирају шпекуланти - људи који купе имовину, задрже је неко време у свом власништву, а затим је продају за огроман профит. Узимајући у обзир да се на приобалном тржишту некретнина десио бум, до којег је дошло уласком Руса, кредити су требали помоћи црногорској политичкој елити да се додатно обогати

          СРЕДИНОМ децембра 2008. године, скоро три месеца након краха Lehman Brothers и кризе на међународном финансијском тржишту, тадашњи министар финансија Црне Горе Игор Лукшић - данашњи премијер, изјавио је да ће Влада помоћи једној од највећих црногорских банака да поново стане на ноге.

          Одобравање краткорочне позајмице Првој банци, под контролом породице Мила Ђукановића, црногорског лидера са најдужим премијерским стажом, окарактерисано је као одговоран чин, јер је банка у суштини здрава, али недостаје јој новца.

          Међутим, документи у поседу мреже истраживачких новинара Organized Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) показују да је краткорочна позајмица имала сасвим другачији циљ. Позајмица је била тек привремена сламка спаса до проналаска трајног решења.

          У обраћању медијима, Лукшић је рекао да је уговор са банком врло строг и захтеван, те да његово непоштовање може резултирати једностраним раскидом. Иако се из докумената види да је банка у више наврата прекршила одредбе уговора, он није раскинут.

          Док је Централна банка упозоравала да се стање у банци све више погоршава, предлажући да држава преузме управљање, Влада је остала нема. Но, да су поступили по предлогу, једна од највећих инвестиција прве породице била би избрисана. Али, то се није догодило.

          Прва банка је била болесник прикључен на апарате за одржавање живота, а нико није имао нити овлаштење, нити храброст да их искључи.

          Предвиђања званичника Централне банке показала су се тачним, а једини разлог зашто је банка још у животу јесте продаја дела државних акција Електропривреде Црне Горе италијанској компанији А2А. Продаја је спасила инвестицију прве фамилије. Али, каква је цена тога?

          Централна банка је још средином 2007. године утврдила да Прва банка неадекватно управља ризиком ликвидности. И поред сталних упозорења, банка је наставила да расте - пребрзо и превише - за своје добро.

          Контролори су из извештаја у извештај упозоравали да: банка лоше управља кредитним портфолиом - превелик број кредита у милионским износима је био одобраван са дугим грејс периодима, чак и до четири године, током којих дужници нису морали плаћати ни камату, чиме је банка остајала без прихода.

          Банка не прибавља одговарајућа средства обезбеђења (хипотеке, колатерале) из којих би могла наплатити кредит, уколико дужник не буде у могућности да плаћа. Бројни су примери необезбеђених кредита, а у неким случајевима банка је дозвољавала повлачење депозита, иако кредит није био враћен.

          Банка одобрава превелик број кредита за куповину земљишта или изградњу објеката. Такви кредити су представљали превелик ризик. Банка даје превелик број кредита ВИП особама, по толико повољним условима да је и сама на њима губила новац.

          Неки од кредита, који су одобравани особама повезаним са породицом Ђукановић и другим акционарима банке, су одговарали типу кредита које преферирају шпекуланти - људи који купе имовину, задрже је неко време у свом власништву, а затим је продају за огроман профит. Узимајући у обзир да се на приобалном тржишту некретнина десио бум, до којег је дошло уласком Руса, кредити су требали помоћи црногорској политичкој елити да се додатно обогати.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари