ДАНИЛОВИЋ: Зашто и Црна Гора не може имати два службена језика?!
ЗАМЕНИК ПРЕДСЕДНИКА НОВЕ СРПСКЕ ДЕМОКРАТИЈЕ
О УСТАВНИМ ПРОМЕНАМА И „ИДЕНТИТЕТСКИМ ПИТАЊИМА“
Горан Даниловић
- Повезивати језик са грађанском Црном Гором и оспоравати српски није смислено. Душко Марковић би можда требало да размисли о предлогу шефа своје партије Мила Ђукановића да не буде службени ни црногорски, него државни, па да у законским актима дефинишемо шта то значи, рекао је Горан Даниловић „Вијестима”
- Марковић зна примере у Европи који демантују да у држави не може бити два службена језика: „А то што су спремни да попусте око химне мораће да попусте потпредседнику партије, односно председнику државе. Није то никакав уступак, већ међусобни уступци” - оценио је Даниловић
ЗАМЕНИК председника Нове српске демократије Горан Даниловић рекао је да је могуће постићи договор око Устава до јуна, када би Црна Гора требало да почне преговоре о чланству са ЕУ.
Даниловић је подгоричким „Вијестима” рекао да Црна Гора, ако се постигне договор око идентитетских питања, никада више неће бити иста.
„Нова би након тога могла да каже да почиње нова ера у Црној Гори. Све до тада ми смо у ситуацији да отворено кажемо да смо друштво неслободе и притисака. До јуна се може наћи договор, јер договор кућу гради када је елита спремна да се договори. Спремни смо за то, јер кад попусти једна страна може се доћи до договора, а да нико не буде губитник”, рекао је Даниловић.
Он је, коментаришући најаву Душка Марковића да је ДПС спреман за изналажење договора око скраћења химне и народне заставе, али не и језика, рекао да је у Црној Гори „постало модерно вођење политике топло-хладно”.
„Треба бити прецизан у ставовима. За нас питање језика није питање идентитета, јер не желимо да омаловажимо грађане других националности који говоре српским језиком. То је питање основних људских права и слобода.
Није ми драго што сам то чуо од Марковића, јер повезивати језик са грађанском Црном Гором и оспоравати српски није смислено. Марковић би можда требало да размисли о предлогу шефа партије Мила Ђукановића да не буде службени ни црногорски, него државни, па да у законским актима дефинишемо шта то значи”, рекао је Даниловић.
Он је рекао да и сам Марковић зна примере у Европи који демантују да у држави не може бити два службена језика: „А то што су спремни да попусте око химне мораће да попусте потпредседнику партије, односно председнику државе. Није то никакав уступак, већ међусобни уступци”.