Црногорски централни бирачки списак препун - покојника

НЕВЛАДИНА ОРГАНИЗАЦИЈА МАНС УПОРЕДИЛА ГЛАСАЧЕ И УМРЛИЦЕ

  • На основу више хиљада конкретних примера, основано сумњамо да су умрла лица задржана у бирачком списку са циљем да њихови подаци буду кориштени за такозване „сигурне гласове“ и утицај на резултат избора - изјавила директор МАНС Вања Ћаловић
  • Ова НВО ће поднети кривичну пријаву против министра Ивана Брајовића и његовог помоћника Абида Црновршанина, као и министра Вујице Лазовића и његовог помоћника Радула Нововића

        ЦРНОГОРСКА Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) објавила је списак особа старијих од 60 година за које су у дневним листовима „Дан” и „Побједа” објављене умрлице у првих седам месеци ове године, а које су уписане у Централни бирачки списак (ЦБС).

       МАНС тврди да је тиме доказао да су нетачни наводи владиних званичника да је ЦБС „ажурна база“. Из Министарсва унутрашњих послова и Министарства за информационо друштво и технологије раније су наводили да је могуће да у ЦБС постоји дио особа које су преминуле, а које се још увијек налазе у тој бази. Као разлог за то, они су наводили да породице или здравствене установе нијесу пријавиле смртни случај.

       „Поред раније изнетих примера који се односе на преко 14.000 могућих двојника који гласају на једном или више бирачких места, у финалној верзији бирачког списка има преко 10.000 бирача старијих од 60 година више него грађана, а за многе појединце МАНС је утврдио да нису међу живима, иако и даље имају бирачко право, док су многи од њих тек недавно уписани у ЦБС иако су рођени у Црној Гори, наводи се у саопштењу МАНС-а.

       Та НВО је објаснила да је на основу пријава грађана и методом случајног узорка, те на основу података из смртовница објављених у току ове године, открила бројне примере лица која су преминула, а и даље се налазе у бирачком списку.

       Подгоричке „Вијести” су објавиле део личних података покојника које им је доставио МАНС и за које су преко сајта biraci.me провјриле да су уписане у ЦБС. МАНС је, као доказ, доставио и читуље за све наведене особе.

       Особе које су имале преко 90 година у тренутку када су објављене њихове читуље су: Милош Ћ., затим Јела К. која је умрла половином јуна, Будимир Ч. који је преминуо у мају. МАНС је доставио имена и неколико особа које су уписане у бирачки списак, а које су преминуле када су имале преко 80 година, што се може видети и на умрлицама које су дали њихови најближи. Реч је о Љубици М., Видри М., Десанки В., Јованки Ћ., Граници К. У ЦБС су и особе које су, када су преминуле, имале између 70 и 80 година. Реч је о Вукосави Р., Анки С., Његосави С., Јеленки Р.

       „Има и примера из других градова и то чак и млађих лица која су преминула, а и даље се налазе у бирачком списку”, указао је МАНС који је подсетио да се тачна евиденција може утврдити само поређењем бирачког списка са књигом умрлих, а што надлежни органи упорно избегавају да учине, док супротно Закону о бирачким списковима бране политичким партијама да изврше увид у те податке.

       Из МАНС-а наводе да је у односу на претходну верзију, из финалног бирачког списка избрисано око 500 особа старијих од 60 година, чиме су надлежни потврдили да је било мртвих бирача уписаних и у претходној верзији ЦБС-а, али у знатно мањем обиму него што су присутни.

       МАНС је указао да постоје и многи примјери веома старих лица која су рођена у Црној Гори, а нису имала право гласа према бирачком списку кориштеном за прошле изборе, већ су тек недавно уписана.

       „Најстарији грађани који су тек сада уписани у бирачки списак , иако их није било у ЦБС-у коришћеном на претходним изборима су 92-годишњи Митар Јанковић из Колашина и Хатиџа Личина из Рожаја, као и 90-годишња Госпава Кртолица из Никшића, сви рођени у Црној Гори”, саопштено је из те НВО.

       Појава накнадног уписивања бирача, додају они, приметна је у свим општинама:

       „Само у Подгорици је у последње три године уписивано на десетине бирача старијих од седамдесет година, сви рођени у Црној Гори, а нису били у бирачком списку коришћеном за прошле изборе. Тако је уписана 85-годишња Ђољевић Прека, 84-годишњи Бојај Нуо и Дјековић Тона, 83-годишњи Никај Никола и Лончар Милован, 82-годишњи Виљевић Фиље, Ђурић Милка и Радановић Владимир, као и Јелушић Плана и Краљевић Десанка са по 81 годином, Каљевић Ага и Мернацај Аге са по 80 година и многи други примери”, навео је МАНС.

       Утврђене неправилности МАНС ће објавити у виду посебног извештаја који ће бити достављен и свим међународним факторима.

       Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднеће кривичну пријаву против министра Ивана Брајовића и његовог помоћника Абида Црновршанина, као и министра Вујице Лазовића и његовог помоћника Радула Нововића због основане сумње да су као саизвршиоци и у спрези са другим непознатим лицима извршили кривична дела „састављање нетачних бирачких спискова и злоупотреба службеног положаја ради утицаја на резултате избора“ и омогућавања останка на власти политичких партија којима припадају, односно ДПС и СДП, саопштила је директор МАНС-а Вања Ћаловић.

       „На основу више хиљада конкретних примера основано сумњамо да су умрла лица задржана у бирачком списку са циљем да њихови подаци буду кориштени за такозване „сигурне гласове“ и утицај на резултат избора. Ово посебно стога што већина тих лица имају старе личне карте које се могу лако фалсификовати и на којима су веома старе фотографије, што олакшава замену идентитета и гласање других појединаца у име покојника”, навела је Ћаловић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари