Црногорска Бошњачка странка упоредила Његошеве поруке са - нацистичким

ЈАВНО УСТАЛА ПРОТИВ НАМЕРЕ ЂУКАНОВИЋЕВЕ ВЛАДЕ

ДА ДАН РОЂЕЊА ВЕЛИКОГ ПЕСНИКА ПРОГЛАСИ ЗА ДРЖАВНИ ПРАЗНИК

  • Његоша значајан део мултиверске Црне Горе сматра аутором многих увредљивих, погрдних и верски искључивих садржаја усмерених против исламске цивлизације која је вековима утемељена на просторима Црне Горе, поручила је Ђукановићу БС

          БОШЊАЧКА странка (БС) у Црној Гори саопштила је да неће подржати одлуку да се за државни празник прогласи дан рођења Петра Другог Петровића Његоша, јер је, како су саопштили из те партије, таква одлука непримерена грађанској Црној Гори.

          Влада Мила Ђукановића је на прошлој седници предложила измене Закона о државним и другим празницима, којима је предвиђено да 13. новембар, дан Његошевог рођења, буде државни празник.

          БС не крије да је очекивала да ће обележавање два века Његошевог рођења бити повод да се са критичке дистанце, без митоманије и комплекса, сагледа његово дело „и макар из школских уџбеника избаце они садржаји који вређају муслимане и шаљу опасне поруке... нетрпељивости”

          „Не оцењујући књижевну димензију и значај Његошевог дела, сматрамо крајње непримереним да се у грађанској Црној Гори државним празником проглашава његов рођендан, поготово ако се зна да су неке идеје тог дела, у својој буквалној интерпретацији, биле идејни концепт и оправдање извођачима злочина и геноцида над исламским становништвом и у 19. и у 20. веку, у Црној Гори и окружењу”, каже се у саопштењу.

          „Подсетимо да су после Другог светског рата у Немачкој, у циљу одрицања читавог друштва од идеја нацизма и фашизма, уклоњени и многи заслужни и познати писци и садржаји који су имали било какве примесе тих идеја које су нанеле толико зла човечанству”, навели су из БС.

          Ова странка тврди да би савремена Црна Гора, која и у историјској утемељености и у друштвеној реалности, почива на лојалности грађана исламске вероисповијести, морала имати више сензибилитета према тој популацији.

          „Државна стратегија наметања празновања рођендана роматичарског песника, чије најзначајније дело почива на антиисламском цивлизацијском концепту, није допринос надградњи вредности мултиверске Црне Горе”, саопштила је БС.

          Истовремено је нагласила да у Црној Гори, већ више деценија, постоји књижевна награда са Његошевим именом, „чију оправданост нико не доводи у питање”.

          „Та књижевна награда била је довољна да се не посеже за додатним наметањем светковања Његоша, којег значајан део мултиверске Црне Горе сматра аутором многих увредљивих, погрдних и верски искључивих садржаја усмерених против исламске цивлизације која је, вековима утемељена на просторима Црне Горе”, поручила је Ђукановићу БС.

          Још је навела да су потомци оних које Његош погрдно назива „некршћу”, „крмским потурицама” и „губом из торине” градиле данашњу Црну Гору и да су једнако поносни на свој допринос обнови њене државности, не мање него други народи у Црној Гори.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари