Црна Гора покушава да направи свој „молитвени доручак“
У ХОТЕЛ „СПЛЕНДИД“ У БЕЧИЋИМА ДОВЕЛИ ОКО 300
УЧЕСНИКА ИЗ ТРИДЕСЕТАК ДРЖАВА РЕГИОНА, ЕВРОПЕ И САД
- Апсолутно је погрешна, да не кажем, дискриминаторска и неодржива теза да је Балкан вредан део европске цивилизације и део Европе који је предодређен за нестабилност, злочине и криминал сваке врсте - рекао је у „Сплендиду“ председник ДПС Мило Ђукановић
- Наглашавајући да је регион заслужио много боље од ратова, бивши хрватски председник Стјепан Месић је казао да земље региона уласком у ЕУ неће имати мотив за промену граница
„Колико год били свесни да су ЕУ и НАТО наше природно станиште, морамо потенцирати да је то двосмерни процес. Онолико колико су ЕУ и НАТО потребни нама, исто толико смо и ми потребни њима“ - ово је изговорио председник ДПС Мило Ђукановић на IX Окупљању званичника југоисточне Европе, које се ове године - по узору на Национални молитвени доручак у САД - организује у бечићком „Сплендиду“ .
На крају прве сесије „Уједињени у различитости“, Ђукановић је у завршном говору оценио да „има утисак да се у делу међународне заједнице задржавају предрасуде и стереотипи о Балкану као органски мање вредном делу европске цивилизације, као делу Европе који је предодређен за нестабилност, злочине и криминал сваке врсте“.
„То је апсолутно погрешна, да не кажем, дискриминаторска и неодржива теза. Балкан је вредан део европске цивилизације“, рекао је шеф ДПС.
Он је приметио да у новијој европској историји заостајемо за Европом због чега, како је казао, највећу одговрност имамо ми који живимо на Балкану, али не мањи део одговорности сноси и локомотива европске цивилизације.
„Није Балкан предодређен за нестабилност, него се нестабилност овде обнавља као последица економске неразвијености... Јефтинија је инвестиција у развој инфраструктуре на Балкану која ће нас учинити међусобно доступнијом од улагања која уследе у мировне, војне и цивилне сукобе на Балкану“, навео је он.
Премијер Игор Лукшић је рекао да је Црна Гора добар пример како разумевање различитости, ослонац на пријатеље, па чак и уважавање супарника воде изградњи модерног, грађанског и друштва толеранције и разумевања.
Председник Црне Горе Филип Вујановић оценио је да глобална криза није условљена само економским разлозима, већ има своје моралне и културне узроке: „Они који се позивају на своје партикуларне интересе не разумеју смисао садашњости, а још мање будућности и на погрешној су страни, јер није могуће осигурати повлашћено место у свету гледајући искључиво своју корист“.
Наглашавајући да је регион заслужио много боље од ратова, бивши хрватски председник Стјепан Месић је казао да земље региона уласком у ЕУ неће имати мотив за промену граница.
Окупљању у Бечићима присуствује око 300 учесника из тридесетак држава региона, Европе и САД.