НИКОЛИЋ: Сарадња са Азербејџаном уједињује власт и опозицију у Србији

ПРЕДСЕДНИЦИ СРБИЈЕ И АЗЕРБЕЈЏАНА У БАКУУ

ПОТПИСАЛИ ДЕКЛАРАЦИЈУ О СТРАТЕШКОМ ПАРТНЕРСТВУ

  • Одавно се два овако удаљена народа нису оволико зближила, рекао Томиславц Николић на заједничкој прес конференцији са Илхамом Алијевом
  • Азербејџан, који је од 1991. независна држава, годишње производи 50 милиона тона нафте и 25 милијарди кубних метара природног гаса. Његов бруто домаћи производ (БДП), мерен паритетом куповне моћи, прошле године је премашио 100 милијарди долара, што је више од 10,5 хиљада долара по становнику

        ПРЕДСЕДНИЦИ Србије и Азербејџана, Томислав Николић и Илхам Алијев, потписали су данас Декларацију о стратешком партнерству, уз очекивање да ће тај документ дати снажан подстицај интензивирању сарадње две земље у свим кључним областима, а пре свега на економском плану.

       Алијев је изразио наду да ће прва званична посета српског председника и разговори са азербејџанским званичницима бити одлична основа за унапређење сарадње у свим областима и да ће дати снажан подстицај економској сарадњи, укључујући енергетику и инвестиције.

       Николић је узвратио оценом да је Србија у Азербејџану пронашла правог партнера у исламском свету и додао да је време да се пријатељство које постоји преточи у конкретну сарадњу и пројекте.

       Србија од Азербејџана не тражи поклоне, већ подршку у виду директних инвестиција које ће помоћи српској привреди да ради и производи више, приметио је Николић.

       У Бакуу су данас потписана још два споразума, о сарадњи Влада Србије и Азербејџана, у области информационих и телекомуникационих технологија и ветеринарства.

       Са српске стране те споразуме је потписао министар спољних послова Иван Мркић, а са азербејџанске шеф дипломатије Емар Мамадијаров.

       На значај стратешког партнерства са Азербејџаном указује чињеница да међународни експерти сматрају да је привреда закавкаске републике, која се простире на око 88.000 квадратних километара и има осам милиона становника, једна од најперспективнијих на простору некадашњег Совјетског савеза.

       Азербејџан, који је од 1991. године стекао статус независне и међународно признате земље, налази се међу енергетским лидерима у средњеазијском региону, јер годишње производи 50 милиона тона нафте и 25 милијарди кубних метара природног гаса.

       Бруто домаћи производ (БДП) Азербејџана, мерен паритетом куповне моћи, прошле године је, према проценама експерата, премашио 100 милијарди долара, што је више од 10,5 хиљада долара по становнику.

       Николић и Алијев нагласили су, иначе, да ће се две државе узајамно подржавати на свим пољима, посебно кад је реч о очувању територијалног интегритета, и да ће убудуће превасходно бити усредсређени на развој економске сарадње.

       „Одавно се два овако удаљена народа нису оволико зближила”, рекао је председник Србије на заједничкој прес конференцији са Алијевом.

       „Сведоци смо тога да наше односе краси пријатељство и карактер стратешког партнерства. Наставићемо да дајемо допринос сарадњи у свим областима и подржавати се, посебно на плану очувања територијалне целовитости”, рекао је Алијев.

       Николић и Алијев сагласили су се у оцени да ниједна земља „није далеко, ако постоји пријатељство”.

       Председник Николић је нагласио да је „цела Србија” сагласна по питању значаја сарадње са Азербејџаном, и они који су на власти и они који су у опозицији.

       „Нама је у Србији тешко да се сложимо око много чега, али око Азербејџана смо се сложили одмах”, приметио је Николић.

       Србија је, додао је, у Азербејџану нашла пријатеља, по много чему сличног себи; разликује нас стандард грађана, и желимо вам да живите још боље.

       Говорећи о међусобној подршци по питању поштовања међународног права и територијалног интегритета, односно политици према Косову и Метохији и азербејџанском проблему у вези Нагорно Карабаха, српски председник је рекао:

       „Захвални смо на подршци и са осећајем правде подржавамо Азербејџан. Кад правда постоји, други разлози треба да се уклоне. Ми тражимо да се уклоне и да наступи правда. Наши народи се не боје правде, за њу су се борили и дочекивали је”.

       Николић је нагласио да Азербејџан може да живи лепо и без Србије и да је стога Србија захвална због тога што жели да сарађује њом.

       Николић је закључио жељом да пријатељство између две државе, успостављено пре неколико година, траје вечно.

       Алијев је подсетио да његова земља има дугогодишњи проблем са Јерменијом око Нагорно Карабаха и нагласио да је став званичног Бакуу да се то питање мора решавати на основу међународног права и норми, те да се границе неке међународно признате земље не могу мењати без њене сагласности.

       „Азербејџан је захвалан Србији на подршци по том питању. Азербејџан ће подржати Србију по питању Косова”, рекао је он, додајући да је то потврђено и данас потписаном Декларацијом о стратешком партнерству.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари