НИКОЛИЋ: Не одговарам за оно што сам говорио пре 20 година
НОВОИЗАБРАНИ ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ ПРЕД НОВИНАРИМА
- Позивам оне који буду формирали владу да сарађујемо, зато што сам потпуно отворен за сарадњу и сарадња ће бити у интересу Србије. Свако ко се буде бавио подметањима, свако ко не буде желео да сарађују изабране институције, у ствари не жели добро Србији
- Нећу бити проблем да се конституише влада. Ако су се договорили, онда смо можда већ у четвртак могли да имамо новоизабраног председника скупштине и да моја заклетва буде пред председником скупштине који председава, а не пред најстаријим послаником који председава
- Ако су се договорили, очекујем да до понедељка дођу и да пруже доказе како су обезбедили већину, како бих одмах поверио мандат
- Ако не, од понедељка ћу почети да обављам консултације са председницима парламентарних политичких странака, по њиховој снази, по броју мандата који имају у Скупштини Србије, дакле најпре са Српском напредном странком, потом са Демократском странком, затим са коалицијом око Социјалистичке партије Србије и тако редом
- Неки појединци су искористили прилику док нисам био ту да покушају да покваре моје односе са Хрватском. То је немогуће, зато што ја не одговaрам за оно што сам говорио пре 15-20 година. Кад би то тако могло да се одговара за нешто што сте радили пре 15-20 година у политици, онда се нико не би бавио политиком. Ја одговарам за оно што сам почео да радим од кад сам постао председник Републике
Томислав Николић: Веома је живо у канцеларији коју овде још увек узурпирам. Данас је био амбасадор Јапана, био је господин Дежер, амбасадор Европске уније и доћи ће амбасадор Велике Британије.
Господин Дежер ми је најпре честитао изборни резултат, затим смо разговарали о ситуацији у Србији, начину на који ћемо да сарађујемо у будућности, проблемима које у Србији морамо решавати хитно, организовању скупа 15. јуна који ће окупити шефове држава и влада, од Азербејџана до Хрватске, коме је Србија домаћин, а ја председавам и организацији посете Бриселу 14. јуна током које ће ме примити господин Ван Ромпеј и, мислим, госпођа Ештон.
Ми смо се у принципу сложили око констатација каква је ситуација у Србији. Поменули смо најважније теме које ће бити фокус пажње и Европске уније, а и моје. Пре свега, људска и мањинска права, ситуација на југу Србије, ситуација на Косову и Метохији, преговори око Косова и Метохије и евентуално испуњавање свих услова које је Европска унија поставила да би Србија ушла у преговоре већ на јесен ове године са Европском унијом, преговоре о придруживању.
Господин Дежер је обећао пуну сарадњу са Председништвом Србије на остварењу великог циља да Србија буде лидер у региону, што се не види баш превише на степеницама на којима се према Европској унији налазе остале балканске државе. Сви су негде изнад нас, сви су отишли даље од нас. И ми бисмо покушали да радимо много озбиљније него до сада, да на тим степеницама стигнемо државе у окружењу.
Поновио сам свој став да желим да сарађујем са парламентом Србије на избору нове владе што пре, а потом и са владом која буде изабрана. Да сарађујемо, да се решавају сви проблеми који су се нагомилали у последње време, а које влада може да реши, које влада треба да реши.
Нећу бити проблем да се конституише влада. Ако су се договорили, онда смо можда већ у четвртак могли да имамо новоизабраног председника скупштине и да моја заклетва буде пред председником скупштине који председава, а не пред најстаријим послаником који председава.
Ако су се договорили, очекујем да до понедељака дођу и да пруже доказе како су обезбедили већину, како бих одмах поверио мандат.
Ако не, од понедељка ћу почети да обављам консултације са председницима парламентарних политичких странака, по њиховој снази, по броју мандата који имају у Скупштини Србије, дакле најпре са СНС, потом са Демократском странком, затим са коалицијом око СПС и тако редом. Надам се да неће губити драгоцено време.
Економски показатељи су лоши. Можда је ту и психолошка ситуација међу грађанима, али ја мислим да ту недостаје и неколико потеза које влада мора да повуче, а нема ко други.
Наше финансије су лошије него што би смело да буде. О томе говори и Народна банка Србије, о томе говори и курс динара, о томе говори и узнемиреност грађана и због тога молим оне које желе да учествују у формирању владе, који могу да учествују и који учествују, да то не траје предуго, да не користимо последњи рок из закона, пошто је то само губитак драгоценог времена.
Преузимам у четвртак послове, од четвртка рачунајте да увек кад вам затреба информација, да ћете је и добити. Погледаћу распоред који је уговорен за председника Републике и онда ћете моћи мало више да знате о обавезама које ме чекају, о путовањима.
Чекају ме две велике обавезе, везане за Уједнињене нације, у Рио Де Жанеиру и Њујорку.
Посебно ми је драго што ћу као председник Србије говорити на заседању Генералне скупштине, између представника две велике државе, између Немачке и Француске. Дакле, оно што сам говорио док сам био у опозицији, оно што сам говорио у кампањи, покушаћу и успећу да остварим на функцији председника Републике.
Позивам оне који буду формирали владу да сарађујемо, зато што сам потпуно отворен за сарадњу и сарадња ће бити у интересу Србије. Свако ко се буде бавио подметањима, свако ко не буде желео да сарађују изабране институције, у ствари не жели добро Србији.
Новинар: Рекли сте да желите да сарађујете са владом. Је ли онај јучерашњи састанак најава да уколико Борис Тадић буде премијер да је могућа квалитетна сарадња између Тадића, као премијера и вас, као председника?
Николић: Знате, господин Тадић као премијер има право да размишља о Демократској странци. Ја као председник Србије немам право да размишљам о странкама. Немам право да размишљам о томе ко је председник владе, из које је странке и да ли могу са њим да сарађујем. Видели сте да се понашам онако како сам обећао грађанима Србије. Дакле, Србија ће имати председника, неће Српска напредна странка да има председника. И неће тај председник бити супротстављен Демократској странци. И то је јако тешко извести, али ја сам потпуно одлучан у томе.
Видели сте и сами, да је господин Тадић први пут на тај начин и сам почео да размишља. До сада то није било могуће у Србији, зато и кажем да је наступила нова ера. То је знак да ћу ја да сарађујем, а мораћете и ви да питате председника владе да ли и он на тај начин жели да сарађује. Ја сам отворен, ја више немам права ни на кога да се љутим. Иначе, да имам права да се љутим, на некога од вас бих имао право да се љутим.
Новинар: Кажете да имате широку дипломатску сарадњу, био вам је амбасадор Јапана, доћи ће вам сада из Велике Британије. Да ли сте имали контакте са амбасадама или са колегама из региона, на пример са Хрватском или Босном и Херцеговином, пошто они, због политичке прошлости, зазиру од вас?
Николић: Добио сам честитку од амбасадора Босне и Херцеговине. Са амбасадором Хрватске имам личне контакте и од раније. Неки појединци су искористили прилику док нисам био ту да покушају да покваре моје односе са Хрватском. То је немогуће, зато што ја не одговрам за оно што сам говорио пре 15-20 година.
Кад би то тако могло да се одговара за нешто што сте радили пре 15-20 година у политици, онда се нико не би бавио политиком. Ја одговарам за оно што сам почео да радим од кад сам постао председник Републике.
Нећу да начиним ниједан потез или корак којим би се посвађале Србија и Хрватска, грађани Србије и Хрватске, Срби, Хрвати, како год хоћете. Дакле, позваћу на свечаност поводом проглашења председника Републике и председника Хрватске, зато што знам колико је важно да Србија и Хрватска сарађују на Балкану. И зато што, шта год о мени можете да кажете, а што би ме свађало са Хрватском, морате да кажете да већ, бар 10 година говорим о томе да је Хрватска држава коју Србија признаје у границама у којима је она чланица Уједињених нација.
Од тога нећу да одступим, нисам од тога одступао ни кад сам био у опозицији. Дакле, сви председници држава и влада у региону су моји сарадници на томе да живимо боље. Ми смо упућени прво једни на друге, а потом имамо сарадњу широм Европе и света.
Новинар: Ко ће бити присутан од гостију на полагању заклетве у четвртак и ко ће вам бити најдражи гост?
Николић: Мислим да ћемо приликом полагања заклетве имати акредитоване амбасадоре, а моји најдражи гости биће моја породица. А на пријему поводом полагања заклетве моћи ћете да гледате ко је дошао, зато што ћу тада већ позвати многе председнике држава у жељи да покажем да ми хоћемо да сарађујемо, тако да очекујем да они који желе са мном да сарађују да пошаљу неког свога или да лично дођу. Мало је незгодно зато што је ће то бити 11. јуна, а 15. је већ тај Самит на коме ће поново бити сви председници. Али, видећемо - није Загреб далеко да се дође два пута у четири дана.