Николић: Америка, Турска и неке државе ЕУ врше притисак на земље које не признају Косово

„ДОК ЈЕ СРБИЈЕ И ЊЕНИХ ПРИЈАТЕЉА - КОСОВО НЕЋЕ ПОСТАТИ ЧЛАНИЦА УЈЕДИЊЕНИХ НАЦИЈА“

Николић на конгресу византолога

  • „Ми смо донели одлуку да их не заустављамо у регионалним интеграцијама и то смо потписали у Бриселу и ништа даље од тога“, рекао је Николић и истакао да ће Србија и даље са пуним правом да се бори и покушава да спречи да тзв. држава Косово постане члан међународних организација
  • Коментаришући полемику у јавности о подизању споменика бившем председнику СРЈ Слободану Милошевићу, Николић је оценио: „Не треба Србију делити ни кад се подиже споменик“

        КОСОВО неће бити чланица УН док постоје Србија и њени пријатељи у оваквој организацији Савета безбедности УН и његових сталних чланица, изјавио Николић.

        „Велики је притисак на државе које нису признале независност Косова да то учине, треба издржати све то, борити се свим снагама и никада та такозвана држава Косово неће постати чланица УН, док постоји Србија и њени пријатељи у оваквој организацији Савета безбедности УН“, рекао је Николић новинарима.

        Све су то, како је рекао, „покушаји који иду на другу страну“, да се суочимо са проблемом да се са представницима Косова сусрећемо скоро свакодневно, на разним скуповима.

        „Ми смо донели одлуку да их не заустављамо у регионалним интеграцијама и то смо потписали у Бриселу и ништа даље од тога“, рекао је Николић и истакао да ће Србија и даље са пуним правом да се бори и покушава да спречи да тзв. држава Косово постане члан међународних организација.

        Он је додао да је са проблемом притисака због Косова, суочен од првог дана свог мандата, као и да је одмах од многих пријатеља у свету сазнао да постоје државе које врше притисак на оне који нису признали независност КиМ.

        Он је поновио да је велики притисак на државе које нису признале Косово, а да су неке од њих и поклекле, те да ће се тај притисак наставити, будући да потиче из макар неколико центара - пре свега Америке, Турске и чланица ЕУ.

        „То је јасно свима и то не треба крити и то сам рекао потпредседнику Бајдену“, рекао је Николић.

        Он је додао да свако води своју политику, те да велики мисле да су у праву да одређују политику „малих“ држава и народа.

        „Јер су они као, на врху, а што би рекао Његош - ко на брду ак' и мало стоји више види но онај под брдом. Међутим, има и она латинска пословица да миш кад се попне на брдо, остаје миш“, рекао је Николић.

        Осврнувши се на Олимпијске игре, Николић је рекао да је добио уверавање да државе нису чланице МОК, већ су то олимпијски савези појединих држава.

        „Питао сам има ли Олимпијски савез Косова своју заставу, рекли су ми да нема. Тако да је њихова спортисткиња стајала испод заставе испод које стоје и функционери привремене администрације у Приштини“, рекао је Николић.

        Упитан има ли решења, можда и у његовој платформи коју је послао влади, Николић је рекао да је то сада у рукама владе која води спољну и унутрашњу политику.

        „Више немам ни представника у преговорима. Прва платформа је усвојена у Скупштини, и у њој је, као и у Бриселском споразуму, саставни део српска заједница на КиМ. Ја сам ишао и даље од тога да то разрадимо“, рекао је Николић.

        Он је навео и да влада вероватно има свој план у који је сигурно укључила и делове платформе.

        Референдум у Републици Српској је у рукама РС и њених грађана и Србија се у то неће мешати, нагласио је Николић, али је поручио Српској да треба да води рачуна и о „ширем контексту”.

        „Све је у рукама Републике Српске. Увек треба да воде рачуна о томе шта мисле они који су моћни, али никад не треба изгубити самосталност“, рекао је Николић и додао да би било какво мешање „представљало кршење суверенитета и интегритета Републике Српске“.  

Не треба Србију делити кад се подиже споменик

        Председник Србије Томислав Николић изјавио је данас да подизање споменика није у надлежности председника Републике, али указује да Србију не треба делити ни када се подиже споменик.

        Коментаришући полемику у јавности о подизању споменика бившем председнику СРЈ Слободану Милошевићу, Николић је оценио да када се подиже споменик, треба расправљати о томе да ли ће он послужити да грађани искажу своје јединство или своје сукобе.

        „Не треба Србију делити ни кад се подиже споменик“, поручио је Николић.

        Он сматра и да тај споменик не би дуго физички опстао, зато што би многи који се, како је рекао, представљају као демократе, били спремни да се служе и вандализмом.

        „Мислим да нам та полемика данас није била потребна. Све тражи своје време, и као сваки грађанин Србије очекујем одлуке и онда о тим одлукама размишљам“, рекао је Николић.

        Како је рекао, став о томе је већ дао, поновивши да су Срби подељени по питању Слободана Милошевића, као и по питању других личности.

        „Политичари неће имати јединствен став никада. Можда 100 или 200 година касније, када људи забораве како је то изгледало“, рекао је Николић.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари