Нема пада владе због „Царине Косова“

ДАЧИЋ НИЈЕ СПРЕМАН ДА ЗБОГ ЦАРИНСКОГ ПЕЧАТА ИСТУПИ ИЗ ВЛАДЕ

  • Дачић истовремено упозорио да ће уследити покушај наметања да Београд административну границу са Косовом призна за државу и нагласио да је то за Србију неприхватљиво

  • Поруке да не морамо да признамо Косово, али да треба да разградимо наше институције на северу Косова и да административна линија постане граница – то је лицемеран став Европе и покушај преваре

     ИЗГЛЕДА  да ништа неће бити од нада које су противници препуштања „Царине Косова“ држави Хашима Тачија полагали у потпредседника Владе Србије и министра унутерашњих послова ивицу Дачића.

     Прво да подсетимо да је Марко Јакшић, председник Заједнице српских насеља и општина, за Факте рекао: “Сада је на потезу Дачић који је доведен у ситуацију да констатује да не треба признавати симболе државности. Срби са Косова од Дачића очекују да не дозволи да „Царина Косова“ прође на влади. Он може да запрети падом владе и да тако од печата и признања не остане ништа. На њему је историјска одговорност да запрети да се та антиуставна одлука не сме применити.”

     Други човек владе и лидер СПС, ако је судити према ономе што је управо изјавио, није спреман да иде тако далеко. Јер, рекао је да је веома важно што је дијалог Београда и Приштине дао одређене резултате, нарочито јер су ти резултати у интересу грађана и предузећа. Па нагласио да је решење за царински печат само један део проблема и да већи део тек предстоји у даљим разговорима.

     Дачић је, дакле, “помиловао” царински печат. Без намере да остатак владе ставља пред избор: или-или. Упркос томе што је о релацији Београд-ЕУ поново говорио на начин од којег се еврофанатицима – и у влади и около – вероватно диже коса на глави.

     На прослави Дана саобраћајне полиције, Дачић је присутним новинарима рекао да се у даљим преговорима са Приштином може очекивати покушај наметања да се административна линија претвори у граничну, што је неприхватљиво, јер би промена статуса те линије значила вештачко признавање независности Косова. А Србија, како је нагласио, не може прихватити претварање административне линије између себе и Косова.

     Дачић је истовремено поново критиковао "лицемеран став Европе" да Србија не мора да призна Косово, али уз захтеве да призна све остало што једну државу чини независном.

     Поруке да разграђујемо наше институције на северу Косова, да административна линија постане граница, ако тиме заокружимо косовску независност, онда је то покушај преваре, рекао је Дачић.

     Он је нагласио да Србија води политику, која нема скривене намере, али се "стално игра са некима, који у тој игри имају намере да је доведу у пат позицију" 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари