Неће бити договора о прелазима док год их Приштина сматра граничним
Стефановић о бриселским преговорима са Тахири
- Имали смо добру прилику да обе стране изнесу оно што им је важно о питању административне линије. Ми смо изнели врло конкретне предлоге и објаснили их детаљно, рекао је Стефановић и додао да су неки од тих предлога наишли на одобравање представника Европске уније (ЕУ), а неки не
- Питање регулисања присуства Приштине на регионалним иницијативама – нагласио је Стефановић - питање је прављења формуле која ће обезбедити пуну репрезентативност Приштине, али истовремено и асиметричност тог наступа
- ФАКТИ: Баш би било добро знати како се `пуна репрезентативност` слаже са непризнавањем независности Косова и суверенитетом и целовитошћу Србије?
БРИСЕЛ, (ФоНет) - Шеф преговарачког тима Београда Борислав Стефановић оценио је да су дводневни разговори са делегацијом Приштине у Бриселу били "веома тешки", али и позитивни, с обзиром да је постигнут важан договор око универзитетских диплома.
"Као што смо предвидели, није постигнут договор око административних прелаза и представљања Приштине на регионалним скуповима", рекао је Стефановић по окончању ове рунде дијалога са тимом Приштине који је предводила Едита Тахири.
Према његовим речима, дошло је до приближавања ставова при чему се обе стране држе ставова, који су за њих јако битни.
Он је нагласио и да ће разговори у Бриселу бити највероватније настављени наредне недеље, али да датум још није познат.
Говорећи о административним прелазима, Стефановић је указао да докле год Приштина покушава да представи прелазе као државне, кроз државни или међудржавни споразум, ту нема превише заједничког.
"Имали смо добру прилику да обе стране изнесу оно што им је важно о питању административне линије. Ми смо изнели врло конкретне предлоге и објаснили их детаљно", рекао је Стефановић.
Према његовим речима, неки од тих предлога су наишли на одобравање представника Европске уније (ЕУ), а неки не.
Стефановић је објаснио да питања која се тичу суверенитета, заштите уставног поретка Србије и Резолуиције 1244 УН нису наишли на одобравање приштинске стране.
"На нама је да урадимо све не због неких рокова, не због кандикатуре, већ зато што су то проблеми које трају и треба да се реше. Учинићемо све што наш Устав, закон и Резолуција 1244 дозвољавају да конкретне проблеме решимо на адекватан начин. За то имамо и подршку ЕУ", рекао је Стефановић.
Нама је важно да Приштина буде присутна на регионалним иницијативама, њихов глас требало би да се чује, нагласио је он, додајући да су они већ чланови у 98 одсто регионалних иницијатива.
"Питање регулисања тог присуства је питање прављења формуле која ће обезбедити пуну репрезентативност Приштине, али истовремено и асиметричност тог наступа", изјавио је Стефановић.
То се, како је рекао, одражава и кроз таблицу која би се користила на скуповима и кроз питање потписа, као и кроз питање самог представљања делегације која представља привремене институције у Приштини.