Не буде ли премијер, неће ли Тадић изгубити и контролу над странком?

Улози у актуелној игри формирања владе већи су него што изгледа на први поглед

Слободан АНТОНИЋ, социолог и политички аналитичар

Премијер за останак на врху пирамиде

* Његов положај у ДС је несигуран. Та странка је више једна федерација локалних, регионалних моћника, него права партија и због свега тога, он себи не може да допусти да неко други из ДС буде премијер. Односно, то може да уради само ако планира да се у неко догледно време повуче из политике

         АКО Демократска странка буде у Влади, најважнији њени људи ће бити у систему власти. А, пошто премијер контролише тај систем, то би био начин да Тадић учврсти своје вођство у ДС.

         Реч је о томе да је он веома запоставио ДС, бавећи се, као председник Републике, државним стварима.

         Његов положај у ДС је несигуран. Та странка је више једна федерација локалних, регионалних моћника, него права партија и због свега тога, он себи не може да допусти да неко други из ДС буде премијер. Односно, то може да уради само ако планира да се у неко догледно време повуче из политике.

         Ђилас и Пајтић су му конкурентни, с тим што је Ђилас више конкурент на централном нивоу, а Пајтић је већ обезбедио једну врсту феуда у Војводини. Он фактички увек може да запрети да ће да поцепа странку и направи сам некакву војвођанску ДС.

 

Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, коментатор, главни уредник  портала www.standard.rs

Ако га откачи Дачић, на сцену ступа Ђилас...

* Дилема је само: хоће ли Тадић бити покојник одмах или са одложеним дејством. Да ли ће бити са одложеним дејством, највише зависи од Ивице Дачића кога Тадић зове у владу у којој треба да обојица политички погину

* Тадића странка гура у то и њега ће странка потпуно да убије. У ком смислу? Када је престао да буде председник, могао је да се мирно повуче са сцене. Међутим, то неће бити могуће већ после шест месеци на месту премијера јер ће то бити катастрофа од владе

         ТЕШКО да може. Тадићева дилема је све мање његова, а састоји се у томе да је, у политичком смислу, покојник или одмах или са одложеним дејством.

         Да ли ће бити са одложеним дејством, највише зависи од Ивице Дачића кога Тадић зове у владу у којој треба да обојица политички погину.

         Дачић, наравно не жели да политички погине и све ће учинити да то спречи. Зато оволико и отежу у преговорима. Имају неке сулуде захтеве, који нису кадровски, него, на пример, да не могу да се смањују пензије, а држава је пред тоталним финансијским колапсом.

         Ако га Дачић откачи, а ја нисам сигуран да неће, у том тренутку ступа на сцену Ђилас и Тадић нема начина да се брани.

         Тадићева инфраструктура у станци је много слабија од Ђиласове, па може да се брани само са места изван странке, односно са места председника државе или премијера. А то онда значи да је његово место, ако не буде премијер, јако угрожено. А ако буде премијер, онда ће бити угрожено за шест месеци до годину дана.

         Та влада би могла само толико да потраје, јер за то време треба да се догоди финансијски и економски колапс државе. Мислим да то више не може да се избегне.

         Зашто би ДС хтела да буде у влади под којом ће се то десити? Па, ДС има другу рачуницу и то је типична рачуница функционера типа Шутановца: да је боље бити министар до шест месеци него не бити министар.

         Тадића странка гура у то и њега ће странка потпуно да убије. У ком смислу? Када је престао да буде председник, могао је да се мирно повуче са сцене. Међутим, то неће бити могуће већ после шест месеци на месту премијера јер ће то бити катастрофа од владе. 

 

Душко Јањић, Нова социјалдемократија, некадашњи члан Европског покрета у Србији

Борис мора отићи, формирао или не формирао владу

* Тадић је изгубио изборе. У уређеним друштвима и странкама, а ДС је то, председник у таквим ситуацијама или подноси оставку, или најесен буде смењен. Мислим да је то његова судбина,  направио-не-направио-владу

* Премного је тога контролисао, па се мало бавио странком. То није био проблем док се странком бавио Петровић. Оног часа када је Ђилас почео да менаџерише странком, она је оживела и тада су се видели минуси небављења странком

* Тадићева  стратешка грешка је што је себе претворио у симбол успеха и неуспеха ДС и у концентрацију власти у друштву и држави. Када такви симболи падну - они морају све да напусте

         И САДА је проблематично да задржи контролу, све и да постане премијер.

         Он је изгубио изборе. У уређеним друштвима и странкама, а ДС је то, председник у таквим ситуацијама или подноси оставку, или најесен буде смењен. Мислим да је то његова судбина,  направио-не-направио-владу.

         Друга ствар су интересни односи у ДС. Та странка је прерасла оно за шта ју је правио Ђинђић, који је хтео социјал- демократску странку. У међувремену је ДС постао странка крупног капитала, што се зове демократско-либерална странка.

         Лидери ДС попут Пајтића и Ђиласа одговарају управо том профилу и није чудо што су управо они имали бољи резултат од других, јер је јаснија порука  коју шаљу. То ће се одразити на унутарпартијске односе. Поготово што је ДС поражен у централној Србији, а ДС има пуно потпредседника из централне Србије: Триван, Петровић...Ниш је потпуно умро, а некада је био упориште ДС.

         Хтео-не-хтео, ДС ће морати да мења свој идеолошки профил и унутрашњу организацију, а то онда значи да мора да промени и вођство.

         Ако Тадић направи Владу, не верујем да ће унутар партије покушати да влада како влада у друштву: комбинацијом новца и насиља, како је владао ове три године. Мислим да је ДС довољно јака да се избори са тим.

         Он је направио стратешку грешку, јер је персонализовао свој кабинет. Објективно, он је био и премијер и председник, вероватно и главни судија. Сигурно је био председник Уставног суда, јер тај суд никада није радио када би нешто било деликатно за Тадића. Много је тога контролисао, па се мало бавио странком. То је прва ствар.

         Даље, није проблем био док се странком бавио Петровић, јер је он другачијих квалитета од Ђиласа. Оног часа када је Ђилас почео да менаџерише странком, она је оживела и тада су се видели минуси небављења странком.

         Дакле, стратешка грешка му је што је себе претворио у симбол успеха и неуспеха ДС и у концентрацију власти у друштву и држави. Када такви симболи падну - они морају све да напусте.

         Тактичка грешка је било расписивање председничких избора. Вероватно је да више није имао добре информације ни из страначке инфраструктуре, ни истраживачких тимова, ни БИА, ни других облика обавештавања. То опет говри да је он постао вођа коме се могло јавити само оно што њему одговара.

         Истраживања јавног мњења су показала да у одмеравању снага Николића и Тадића расте број оних који неће гласати ни једног ни другог. Е, то је та тачка, то је број на који се сада љути ДС! На људе који нису гласали ни за Тому ни за Бориса.

         Свака озбиљна политика, која стоји са обе ноге на земљи, бави се тим бирачима када расписује изборе.  

 

Цвијетин Миливојевић, аналитичар агенције ПРАГМА

Ако успе да формира Владу, повратиће снагу у странци

* Тадићево лидерство у ДС у овом тренутку није доведено у питање. Поготово што, када на дневном реду Главног одбора ДС буде анализа изборних резултата, његови сарадници могу бити смењени, односно жртвовани због лоших резултата

* Због тога је добар део људи из врха странке уплашен за своју будућност и не пада им на памет да постављају питање одговорности самог Тадића. А још: уколико Тадић постане премијер, то ће му вратити ауторитет у странци 

         ТАДИЋ  у овом тренутку има апсолутну контролу над странком из простог разлога што је он правио њену инфраструктуру од 2004, од како је дошао на чело ДС. То, у преводу, значи да се он окружио људима који су му заиста лојални.

         Други аспект је чињеница да су ови избори потврдили снагу и избацили у први план двојицу лидера ДС који су постигли најбоље резултате:  Бојана Пајтића, који је имао најбоље резултате у Војводини, и Драгана Ђиласа који је постигао много бољи резултат као кандидат за градоначелника и његова листа за Скупштину града, него што су постигли ДС и Тадић у Београду.

         То су та два човека који би могли, уколико би имали амбиција, да уруше кредибилитет и ауторитет који Тадић има у странци у овом тренутку. Али, барем не још, ни један ни други нису показали амбицију да то брзо учине. Могуће је да они имају амбицију да неко од њих постане кандидат за председника странке, али, мислим да бар још неко извесно време неће то да ураде.

         Треће,  медији полазе од тога да је готова ствар да Тадић буде нови премијер, иако је он тек пре неки дан постављен за мандатара у име своје странке. Хоће ли наступити у тој улози, то не зависи од њега, већ од председника републике. А да постане премијер, то може тек у трећој фази,  и то зависи од тога да ли би као мандатар могао да скупи 126 посланика на основу програма који нуди за нову владу.

         Ово питање има смисла утолико што нису немогућа изненађења у конституисању Владе, пре свега у конституисању скупштинских органа, а потом и у формирању Владе.

         Ако успе да формира Владу, повратиће снагу у странци. Мада, кажем, она и у овом тренутку није доведена у питање. Поготово што, када на дневном реду Главног одбора ДС буде анализа изборних резултата, његови сарадници могу бити смењени, односно жртвовани због лоших резултата.

         Због тога је добар део људи из врха странке уплашен за своју будућност, и не пада им на памет да постављају питање одговорности самог Тадића. А још: уколико Тадић постане премијер, то ће му вратити ауторитет у странци. 

 

Милан НИКОЛИЋ, социолог и политички аналитичар

Тадићу се може десити да прође као Папандреу

* Тадић је скратио мандат да би помогао странци, а то значи да му странка нешто и дугује. Ушао је у ризик и платио високу цену. Значи да странка, ако има имало лојалности, мора да помогне њему

* Тадић као премијер имао би већи легитимитет него било који други до сад. Јер, други су били бирани из скупштинске већине, а он је на испиту народног мишљења добио само 2,23 одсто мање од Николића. То делује повратно на његову позицију у партији и има највећу подршку у народу од свих политичара ДС и то мора да има тежину

         АКО Тадић не би био премијер, сигурно би изгубио део утицаја у странци. Али, према свим истраживањима јавног мњења, Тадић је популарнији од ДС. То значи да он више доноси странци, него она њему и да је однос Тадић-ДС више у интересу ДС.

         То што је скратио мандат да би помогао странци, као што поприлично и јесте помогао, значи да му странка нешто и дугује. Ушао је у ризик и платио високу цену - побеђен је на председничким изборима, да би помогао странци. Значи да странка, ако има имало лојалности, мора да помогне њему.

         Он је у таквој позицији да највероватније формира владу и да буде премијер. Такав премијер има већи легитимитет него било који други до сад. Јер, други су били бирани из скупштинске већине, а он је на испиту народног мишљења добио само 2,23 одсто мање од Николића. То делује повратно на његову позицију у партији и има највећу подршку у народу од свих политичара ДС и то мора да има тежину.

         ДС није губитник на изборима ако направи владу као стожерна партија. Губитник је само на председничким изборима, али Тадић је тај ризик преузео да би помогао странку.

         Ако она буде стожер владе, ДС је онда фактички победник парламентарних избора, као и све странке које уђу у владу.

         Следећој влади се може десити да плати цех претходних, значи - и Тадићу као премијеру. Он је већ платио цену због досадашњих економских и социјалних проблема у Србији, који су код нас увезени са светском кризом.

         Прошла влада, иако није била не знам колико компетентна, највећим делом није била крива за ту кризу. Али, платила је, јер народ увек сматра владу кривом, била она крива или не. Тако се и Тадићу може десити да прође као Папандреу, да мора да предузме тешке и непопуларне мере и да буде кажњен чак губитком власти. Надајмо се да до тога неће доћи.

         Долази нова криза, светло на крају тунела је да почнемо преговоре до зиме, а за то морамо да добијемо кооперативну владу, премијера и председника и да онда уђемо на једну од линија европског буџета. То би 2014. унело свеже паре у нашу економију.

         Ако се то не деси, имаћемо тешко време за шта ће бити крива цела власт.   

 

Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари