Могућа влада напредњака са Дачићем и Динкићем

СЛЕДЕ НИКОЛИЋЕВЕ КОНСУЛТАЦИЈЕ О НОВОЈ ВЛАДИ

СА ЧЕЛНИЦИМА КОАЛИЦИЈЕ ОКО СПС

  • Како ствари тренутно стоје, сасвим је могуће да ће Борис Тадић, Расим Љајић и Ненад Чанак врло брзо чути да о владиној већини нема више смисла преговарати, а јавност Србије - да коалиција СПС-ПУПС-ЈС почиње преговоре са напредњачком коалицијом...

          ПРЕДСЕДНИК Србије Томислав Николић - како је и најавио - наставља 11. јуна консултације о формирању нове владе разговором са Ивицом Дачићем и осталим челницима коалиције СПС-ПУПС-ЈС.

          Онима који су и даље уверени да ће коалиција око ДС  и СПС сигурно формирати своју другу владу - ово седење на „Николићевом канабеу“ сигурно ће изгледати као празна формалност. Као нешто чисто ритуално. Међутим, изгледа да карте скупштинске и владине већине ипак нису неопозиво подељене.

          Да је влада Тадић-Дачић била унапред „осуђена на успех“ - већ би увелико била у формирању. Дачић, Кркобабићи и Палма не би уопште имали разлога да иду код Николића. Штавише, сви су изгледи да ова тројна коалиција неће саопшти новом шефу државе да је њихов владин брачни савез са ДС готова ствар.

          Неће, зато што је Дачић све ближе формирању владе са напредњацима. Што им се протеклих дана - заклоњен „фасадом“ коалиционих преговора са Тадићем - све више приближавао. И, како ствари тренутно стоје - толико приближио да ће Тадић, Расим Љајић и Ненад Чанак врло брзо чути да о владиној већини нема више смисла преговарати, а јавност Србије - да коалиција СПС-ПУПС-ЈС почиње преговоре са напредњачком коалицијом.

          Ако „политички процес“ заиста крене на ову страну, могуће су - с обзиром на резултат ђурђевданских избора - три комбинације:

          - влада коалиција Покренимо Србију и СПС-ПУПС-ЈС, плус посланици из редова мањина,

          - влада коалиција Покренимо Србију и СПС-ПУПС-ЈС, плус ДСС, директно у влади или као странка која јој обезбеђује спољну подршку, и

          - коалиција Покренимо Србију и СПС-ПУПС-ЈС, плус Уједињени региони Србије и посланици мањина.

          Због притиска странаца, ова трећа комбинација има потенцијaлно највеће шансе.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари