МИЛОШЕВИЋ: Србију видим у савезу са Српском, Црном Гором и Македонијом
У ПРЕПУНОМ РУСКОМ ДОМУ ПРЕДСТАВЉЕНА КЊИГА „СУМРАК ЗАПАДА” О НАТО АГРЕСИЈИ НА СРЈ
- Премијер СРЈ у време агресије Момир БУЛАТОВИЋ: Ратна машинерија која је испробана на нашем простору сада терорише цео свет. А људи у Црној Гори неће ни имати прилике да се на референдуму изјасне да ли желе или не желе у НАТО, већ ће до краја године бити гурнути у руке Алијансе
- Бивши амбасадор у Москви Борислав МИЛОШЕВИЋ: Период власти демократа – то је за Србију 12 изгубљених година! Али, нешто се променило на последњим изборима, када је на место председника Србије дошао Томислав Николић. Очитују се знаци самосталнијег развоја Србије, премда је то тешко због спољњег притиска
- Генерал Радован РАДИНОВИЋ: Не разумем фасцинираност наших политичара Западом. Вучић се из Немачке вратио као други човек. Заиста не знам шта се десило
- Председник Београдског форума Живадин ЈОВАНОВИЋ: Књига је добила наслов „Сумрак Запада“ и зато што са Истока (од Русије) Србији никада ништа лоше није дошло!
РУСКИ дом у Београду као да постаје традиционално место окупљања српских патриота. То се потврдило и синоћ за време промоције књиге „Сумрак Запада“ – својеврсне збирке о НАТО агресији на Југославију и далекосежним последицама које је тај злочин имао и још их има широм планете.
На промоцији коју је организовао издавач књиге Београдски форум за свет равноправних, говорили су премијер савезне Владе у време агресије и један од аутора Момир Булатовић, брат Слободана Милошевића - Борислав Милошевић, генерал проф. Радован Радиновић и представник саиздавача - Миленијум групе - Милош Митровић.
Њихове суштинске по(р)уке биле су: агресија се не сме заборавити, Србију треба вратити себи поготово што се од НАТО агресије ситуација у свету значајно мења у корист Србије јер израста нови геополитички гигант Евроазијска унија у сарадњи са којом Србија може да се оствари као регионална сила и стекне статус какав историјски заслужује.
Директор Руског дома Михаил Денисов, који је топло поздравио све који су дошли под његов кров, истакао је да од оног тренутка када у Србију дође Јужни ток – никада више у Србију неће доћи економска криза! То је перспектива за српски народ и за Србију, која ће бити дистрибутер гаса, поентирао је Денисов.
На почетку промоције, Живорад Јовановић је истакао да је рат против агресора био поведен - не да би Србија победила највећу војну силу данашњице, него да би се од ње одбранила! Тој одбрани је, рекао је Јовановић, посвећен и „Сумрак Запада“.
Покушали смо да спасимо од заборава време које је било толико ружно да се не може замерити онима који желе да забораве – казао је други говорник Момир Булатовић.
Људи у Црној Гори, како је истакао, неће ни имати прилике да се на референдуму изјасне да ли желе или не желе у НАТО, већ ће до краја године бити гурнути у руке Алијансе. Победиће страх који је НАТО посејао. У Даниловграду, на месту где је пала прва НАТО бомба и где су пали први животи, подигнут је споменик немачким војницима из Првог светског рата. НАТО има лиценцу да убија и да за то не одговара. Ратна машинерија која је испробана на нашем простору сада терорише цео свет – истакао је Булатовић.
Момир Булатовић
Борислав Милошевић је оценио да се НАТО освајањима мора стати на пут!
Пре 13 година је почео период освајачких ратова чије су жртве после Југославије били Авганистан и Либија, данас Сирија, а сутра – Иран или нека од бивших совјетских република. Томе морамо сви да се супротставимо. То није позив на рат, али сви морамо да се супротставимо.
Светска финансијска олигархија, нагласио је Милошевић, тражи да се нови светски поредак инсталира и да НАТО настави тријумф. Наша земља је страдала, али агресија није успела – сачувани су територија, народ и војска. Територија је сачувана - извојевана је Резолуција 1244 која гарантује територијалну целовитост Србије. После је ушао НАТО под фирмом УН, а 2008.године је отргнуто Косово које више од пола чланица Уједињених нација не признаје – истакао је Милошевић и нарочито подвукао да ни Србија не сме признати Косово.
После агресије, срушен је режим Слободана Милошевића и демократе су преузеле власт. Од тада, сваки четврти радно способан суграђанин нема посао, друштво је у кризи идентитета и морала, више се умире него рађа. То је - поентирао је Милошевић - за Србију 12 изгубљених година!
Он је оценио и да се нешто променило на последњим изборима, када је на место председника Србије дошао Томислав Николић, па прецизирао да се „очитују знаци самосталнијег развоја Србије“, премда је то „тешко због спољњег притиска – али ипак могуће“.
Николић је, према Милошевићевим речима, већ наступио са три ствари које се нису могле чути из уста Бориса Тадића: 1) јавно је рекао да Србија неће у НАТО, 2) да ЕУ остаје приоритет – али не по сваку цену и 3) да ће Србија и Русија много активније и присније сарадђивати.
Милошевић је као добру могућност за Србију навео њен савез са Русијом и Белорусијом и Евроазијску унију (где би Србија била учвршћивач, као мост између Истока и Запада).
Зато Србија, подвукао је Милошевић, мора да дефинише своје интересе и да спреми пројекте који ће „заврбовати“ руске инвеститоре – мора да има развојну политику.
Милошевић је испричао да су га недавно московски медији упитали како види Србију, с обзиром на то да западне силе желе да је претворе у протекторат - а он је одговорио:
„Србију видим као снажну и просперитетну, јединствену у савезу са Републиком Српском, Македонијом и Црном Гором. Као регионалну силу са историјским статусом какав заслужује“.
Борислав Милошевић
Генерал Радиновић је објаснио да име књиге говори да је западна цивилизација доживела сумрак тих дана злочина, па цитирао проф. Мирка Зуровца да је „то што је извршио Запад – ново европско варварство“!
Мото књиге је „да се не заборави“, а незаборав се односи и на жртве, и на хероје наше одбране „од којих су многи утамничени у Хагу и према којима се држава односи маћехински“.
У књизи је сабрано 56 реферата, од којих 20 припада домаћим ауторима без којих се, како је нагласио, не може замислити новија политичка историја Србије.
Радиновић је дао и исцрпан одговор на питање – зашто су нас напали!
- Наше елите до скора нису могле да превале преко уста реч `агресија`. Током ње је уништено укупно 13 тенкова, а демократе су пристале да кажу да је Србија поражена и да као резултат тога не може да сматра Косово и Метохију делом своје територије. Кад изузмемо изговоре за напад – рушење режима (јер то нису морали агресијом него су могли и другим методама које смо видели у другим земљама у којима су променили режим )– јасно је да су нас напали да би инаугурисали војни интервенционизам тамо где су у свету угрожени њихови интереси – казао је Радиновић.
Указао је да је последица тог интервенционизма инсталирање друге албанске државе на територији Србије. Сад им се жури да експеримент успе да би то радили и на другим местима у свету. Од нас се, при том, не очекује да признамо Косово, него само да га прихватимо, објаснио је Радиновић.
Врхунац скупа је био када је Радиновић поентирао у погледу главног проблема Србије:
„Не разумем фасцинираност наших политичара Западом. Вучић се из Немачке вратио као други човек. Заиста не знам шта се десило“.
После ових Радиновићевих речи, салом се проломио аплауз!
Најпродуктивнија стратегија за КиМ,наставио је генерал, јесте да конфликт замрзнемо и сачекамо боље време.
Уследио је још један велики аплауз.
Живадин Јовановић је потом објаснио да је књига добила наслов „Сумрак Запада“ и зато што са Истока (од Русије) Србији никада ништа лоше није дошло!
Директор Руског дома, Михаил Денисов казао је и да се очекује долазак Владимира Путина на почетак радова на изградњи Јужног тока и указао на пријатељске и братске везе две земље.
„Много смо задовољни резултатима избора у Србији, после којих је Томислав Николић изабран за председника. Сада је министар културе Србије први пут дошао у посету Руском дому, дому културе, а у време ранијих влада то се ниједном није догодило“, указао је Денисов.
Он је, као домаћин, посебно поздравио амбасадора Белорусије и дипломатског представника Ирана који су присуствовали промоцији.
Највећи аплауз публике добили су пуковник Золтан Дани, као симбол борбе против агресора, и стихови песника Добрице Ерића, чији је наступ био импресиван.