МИХАЈЛОВИЋ: И кривична одговорност за прелазак „црвене линије“ јавног дуга
ИЗГЛЕДА ДА ЋЕ МИРКУ ЦВЕТКОВИЋУ ГОРЕТИ ПОД НОГАМА НАРЕДНИХ НЕДЕЉА
Зорана Михајловић
- Влада планира укидање и 130 различитих непотребних такси, од чега ће корист имати око 400.000 људи
- Влада проценила да ће разним мерама, које је предузела и које ће предузети у наредном пероду, у следећој години уштедети око милијарду евра
- Михајловићева је напоменула да је нова влада наследила огромне проблеме, да је дефицит око две милијарде евра, јавни дуг 55 одсто БДП са тенденцијом да до краја године достигне и 60 одсто
- Нагласила је да јавни дуг не би смео да пређе границу од 45 одсто и да зато сматра да би требало утврдити одговорност, па и кривичну, зашто претходна влада - када је увидела да је пређена та граница - није предузела неке мере
- Министарство енергетике предложило укидање појединих агенција, међу којима је Агенција за енергетску ефикасност, јонизујуће зрачење и хемикалије
ВЛАДА Србије ће на наредној седници поред ребаланса буџета разматрати и одређене предлоге Министарства финансија, па и промене у ПДВ, најавила је данас министарка енергетике Зорана Михајловић.
Она је казала да су за СНС и Владу Србије значајни разговори са ММФ-ом и нагласила да је пут који Србији може да помогне да изађе на „зелену грану“ - разговори са том међународном финансијском институцијом, као и са Светском банком и билетерарни споразуми о кредиту, који су повољнији од оних на тржишту.
Михајловићева је указала да је њено министарство предложило укидање појединих агенција, међу којима је Агенција за енергетску ефикасност, јонизујуће зрачење и хемикалије, као и да ће Министарство енергетике преузети њихове послове.
Истичући да су многе од постојећих агенција непотребне, као и да нису добро радиле свој посао, Михајловићева је навела пример Агенције за енергетску ефикасност која, како је рекла, постоји 10 година и за тај период је требало да енергетска ефикасност земље буде повећана за два до четири одсто, што се није десило.
„Све земље у окружењу и оне мање развијене, али и оне развијеније попут Пољске, у периоду од једне деценије су повећале енергетску ефикасност од три и по до четири одсто“, указала је Михајловићева.
Према њеним речима, планирано је укидање и 130 различитих непотребних такси, а процењено је да ће од тога корист имати око 400.000 људи.
Она је поновила да је Влада проценила да ће разним мерама, које је предузела и које ће предузети у наредном пероду у следећој години уштедети око милијарду евра.
Михајловићева је напоменула да је нова влада наследила огромне проблеме, да је дефицит око две милијарде евра, јавни дуг 55 одсто БДП са тенденцијом да до краја године достигне и 60 одсто.
Она је нагласила да јавни дуг не би смео да пређе границу од 45 одсто и да зато сматра да би требало утврдити одговорност, па и кривучну, зашто претходна влада када је увидела да је пређена та границе, није предузела неке мере.
Министарка је најавила да ће њено министарство до краја септембра изаћи за приоритетом плана инвестирања у енергетику и животну средину у Србији, што ће бити представљено јавности и потенцијалним инвестирторима, како би Србија што брже кренула у изградњу мањих објеката од три до пет милиона евра и великих „који су тешки стотине милиона евра“.