ЛУНАЧЕК: Ништа од поделе Косова, Србија да распусти `паралелне структуре`
Комитет Европарламента расправљао о нацрту резолуције о `европској интеграцији Косова`
- Известилац ЕП за Косово Улрике Луначек јавно је позвала Србију да распусти, то јест ликвидира `паралелне структуре које делују на територији Косова`! Истовремено је Београду поручила да би `Ахтисаријев план дао широку аутономију Србима`
- Истовремено је позвала пет земаља Уније које нису признале Косово да то учине, ли су се неке од њих успротивиле таквом наметању
БРИСЕЛ, (ФоНет) - Косово има европску будућност и потребно је задржати подршку Европског парламента том процесу, поручила је известилац Европског парламента за Косово Урлике Луначек и одбацила идеју поделе.
Она је на седници Комитета Европског парламента за спољне послове, на коме се разматра нацрт декларације о европској интеграцији Косова, позвала пет земаља Уније које нису признале Косово да то учине. Луначек је ситуацију на северу Косова оценила као забрињавајућу и поручила Србима да дају шансу примени Ахтисаријевог споразума.
Она је поздравила наставак дијалога Београда и Приштине и истакла неопходност примене до сада постигнутих споразума, посебно апелујући да их Владу Србије да их што је пре могуће примени.
Луначек је нагласила важност процеса визне либерализације за грађане Косова и изразила наду да ће Европска комисија ускоро дати зелено светло за почетак тог процеса и послати мапу пута са условима које је потребно испунити.
Процес европске интеграције, оценила је она, неће бити завршен док све земље Западног Балкана не постану део Уније.
Посланици из земаља које нису признале Косово критиковали су део којим се све земље Уније позивају да га признају. Посланица социјадемократске групације из Грчке Марија Елени Копа је поручила да се резолуцијом не могу притискати земље које нису признале Косово да то учине.
Наредна расправа је заказана за 13. децембар када ће се разматрати амандмани на предложени текст резолуцијe.
Српским `југом` покушавају да ослабе српски `север`
Као што се и могло очекивати, Луначек је јавно позвала Србију да распусти, то јест ликвидира `паралелне структуре које делују на територији Косова`! Истовремено је Београду поручила да би `Ахтисаријев план дао широку аутономију Србима`.
Истим потезом је `повећано укључивање Срба јужно од Ибра у институационални оквир Косова` препоручила и Србији и Србима са севера Косова.
Прве реакције у Народној скупштини Србије
СРС: Тадић признаје Косово на парче, преко лк, диплома, пасоша, царина...
- Слободан Самарџић: Држава Србија је у преговорима у Бриселу капитулирала, уз давање дела територије на вересију
- Нада Колунџија: Нико у Србији није тражио поделу Косова, те то није тема која се може приговорити српској влади
- Александар Мартиновић: Признавањем личних карти, диплома и царине Косова Борис Тадић гази државни суверенитет Републике Србије. Потпуно је јасно да он признаје Републику Косово
БЕОГРАД, (ФоНет) - Србија неће учинити ништа што подразумева признање независности Косова, већ ће наставити да штити своје интересе на Косову, трудећи се да 9. децембра добије статус кандидата, изјавила је данас шеф посланичке групе За европску Србију Нада Колунџија.
Нико у Србији није тражио поделу Косова, те то није тема која се може приговорити српској влади, рекла је Колунџија новинарима у парламенту, поводом нацрта резолуције о Косову, који је у Бриселу разматрао Спољнополитички комитет Европског парламента, а у коме се истиче да идеја поделе Косова није прихватљива.
Шеф посланичке групе Либерално демократске партије (ЛДП) Чедомир Јовановић је оценио да та резолуција ЕП прописује курс политике Србије за убудуће.
Он је оценио да су грађани ускраћени за истину о поразу погрешне политике Србије, "која је са Газиместана завршила на шифрованој телефонској седници Владе Србије".
Север Косова је директна последица низа манипулација београдских власти, оценио је Јовановић.
Нису само барикаде сведочанство немоћи, Срби на северу Косова данас живе живот Срба Хрватске или Босне деведесетих, а власт Србије се понфаша како се понашала Милошевићева, када је цена подршке за Београд постајала превисока, истакао је Јовановић.
Пошто су посланици Демократске странке Србије (ДСС) напустили седницу Скупштине све док њихова декларација о Косову не дође на дневни ред, Слободан Самарџић је изјавио да је држава Србија у преговорима у Бриселу капитулирала, уз "давање дела територије на вересију".
Он је оценио да ће за седам до 10 дана дијалог са Приштином бити готов и да је ирелевантно да ли ће Србија добити кандидатуру за чланство у ЕУ или неће, јер је "коначан резултат ових преговора је одрицање Србије од Косова и Метохије".
Он је оценио и да ЕП не може да доноси документе, односно резолуције, обавезујуће за Србију, али да га не чуди да европске институције припремају додатну резолуцију, да на трагу Ангеле Меркел траже да Србија укине своје институције на Косову, а да паралелне албанске институције најзад дођу до пуног изржаја.
Посланик ПУПС Момо Чолаковић изјавио је да би Скупштина Србије требало да остане при декларацији о Косову коју је сама донела пре око годину дана.
Резолуција ЕП није прихватљива, рекао је Чолаковић, а у преговорима са Приштином би требало дати пуну подршку преговарачком тиму Београда.
Посланик радикала Александар Мартиновић је оценио да се признавањем личних карти, диплома и царине Косова, гази државни суверенитет Републике Србије.
"То што је Борис Тадић изјавио он да никад неће потписати независност Косова и Метохије, то му нико и не тражи, али ће зато да да хиљаду других потписа и сагласности на личне карте, пасоше, дипломе, царине, регистарске таблице, потпуно је јасно да признаје Републику Косово", оценио је Мартиновић.