Комисија за злочине над Србима на КиМ прикупила више хиљада докумената

ДРЕЦУН: РАЗУМЕМ ИНТЕРЕС САД ДА СЕ РАСВЕТЛИ УБИСТВО БИТИЋИЈА, АЛИ НЕКА ПОМОГНУ ОКО УБИСТВА БРАЋЕ РИСТИЋ

* Председавајући комисијом Милован ДРЕЦУН навео да у италијанској зони КФОР 223 злочина над Србима нису расветљена, а да је представница Амбасаде САД у Србији тражила списак потребних докумената, како би да покушала да дође до њих

_____________________________________________________________________________

          РАДНА група Скупштине Србије за прикупљања чињеница и доказа у расветљавању злочина над Србима и припадницима других националних заједница на Косову је сакупила више хиљада докумената, рекао је данас њен председавајући, Милован Дрецун.

         Он је после састанка с представницима појединих амбасада и међународних организација, рекао новинарима да се поједини представници других држава нису одазвали "због тога што су уплашени", иако је расветљавање тих злочина "обавеза и цивилизацијско достигнуће".

         "Присутнима смо презентовали шта је Радна група до сада урадила: направили смо јединствену, прецизну базу података злочина од 1998. до 2000. године, у оквиру које смо прикупили велики број валидних докумената... Та документација не оставља простор за било какву сумњу да су довољна да се покрену процеси и да се утврди ко је одговоран за те злочине", рекао Дрецун.

         Дрецун је навео да у италијанској зони КФОР-а, на пример, 223 злочина нису расветљена, а да је представница Амбасаде САД у Србији на састанку тражила списак потребних докумената, како би да покушала да дође до њих.

         Он је навео да су саговорнике упознали с документацијом која доказује организациону структура Ослободилачке војске Косова (ОВК), "што ће бити корисно за утврђивање командне одговорности".

         "Показали смо на основу документације да међународно присуство на Косову и Метохији располаже документацијом на основу које могу да се утврде неки нерасветљени злочини, али та документација није доступна јавности или онима који те злочине треба да расветле", рекао је Дрецун.

         Дрецун је казао да је документован и случај гробнице-бункера код Ђаковице са седам тела, где је три пута рађено ископавање тела.

         "Тај драстичан случај показује неприхватљиво понашање међународног присуства на Косову и Метохији, зато што располажемо фотографијама убијених чланова породица, направљен је увиђај од стране шведског форензичког тима, а онда су тела однета", рекао је Дрецун и додао да се не зна где су та тела покопана.

         Казао је да Србија разуме интересовање САД да се разреши убиство браће Битићи, али да Србија истовремено тражи од САД да разумеју и помогну да се расветли убиство браће Ристић, нестале пошто су изашли из просторија КФОР-а у Гњилану.

         Одговарајући на наводе да Берлин захтева да Београд и званично призна Косово, Дрецун је казао да "то доводи у питање безбедност региона".

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари