Генералу Перишићу 27 година затвора
ХАГ ПРЕСУДИО БИВШЕМ НАЧЕЛНИКУ ГЕНЕРАЛШТАБA
ВОЈСКЕ ЈУГОСЛАВИЈЕ
-
Перишићу ништа није помогло што је једногласно ослобођен оптужби за злочин против човечности у Сребреници и командне одговорности у вези са злочинима у Сарајеву и Сребреници
ХАГ - Међународни кривични трибунал за бившу Југославије осудио бившег начелника Генералштаба Војске Југославије Момчила Перишића на 27 година затвора за злочине против човечности и ратне злочине почињене у Босни и Херцеговини и Хрватској,
саопштено је из Трибунала.
Перишића, највишег официра и наèелника Генералштаба ВојскеЈугославије (ВЈ) од 26. августа 1993. до 24. новембра 1998, Претресно веће је огласило кривим за помагање и подржавање убиства, нехумана дела , прогони на политичкој, расној или верској основи, као и нападе на цивиле у Сарајеву и Сребреници.
Он је, такође, проглашен кривим, већином судија, судија Молото је гласао издвојено, јер није казнио своје подређене за злочине убиства, нападе на цивиле и рањавање и рањавања цивила током ракетних напада на Загреб 2. и 3. маја 1995.
Перишић је једногласно ослобођен оптужби за помагање и подржавање истребљења,као злочина против човечности у Сребреници и командне одговорности у вези са злочинима у Сарајеву и Сребреници, саопштио је Трибунал.
Претресно веће је закључило да је Перишић ћнадгледао и пружао велику логистичку помоћ Војсци Републике Српске (ВРС) и Војсци Српске Крајине (СВК), која је подразумевала помоћ која пре свега укључује огромне количине пешадијске и артиљеријске муниције, горива, резервних делова, обуку и техничку помоћ.
Таква помоћ "постала хе централизована, структурирана и координирана" током мандата генералног Перишића.
У односу на злочине у Босни и Херцеговини, у пресуди се наводи да је "ВРС редовно деловала не правећи разлику између цивилних и војних циљева босанских Муслимана".
Даље се додаје да је Першић крив у овом случају јер није утицао да војници ВРС делују бескрупулозно и независно. Уместо тога, они су били део дуге кампање коју је надзирала ВЈ, а официри на њеном платном списку, укључујући И генерала Младића, као и официре који су већ осуђени за злочине у Сарајеву и Сребреници.
Генерал Перишић је имао информације из разних извора да је ВРС спроводила кампању снајперисања и гранатирања против цивила током опсаде Сарајева, која је трајала од септембра 1992. до новембра 1995. и резултирала смрћу стотина цивила и рањавање хиљада других, што је утврðено да представља ратни злочин и злочин против човечности, и нехумано поступање против цивила.
"Генералу Перишић је знао да је врло вероватно да ће ВРС присилно преместити босанске Муслимане и починити убиства и друге злоупотребе када је Сребреница пала под њену контролу", наводи се у делу пресуде Перишића за помагање подржавање убистава, нехуманих аката (наношење тешких повреда, рањавање, присилно премештање) и прогоне на политичкој, расној или верској основи као злочине против човечности и ратне злочине у јулу 1995.
Претресно веће, међутим, није могло да утврди ван разумне сумње да је генерал Перишић могао да предвиди, на основу претходног понашања ВРС да би ВРС могла да учествује у систематском истребљењу хиљада Муслимана у Сребреници.
Претресно веће је ослободило Перишића оптужбе за помагање и подржавање истребљења, као и злочине против човечности у Сребреници.
Фонет