ДАЧИЋ: Србија не прихвата ни надзирану ни ненадзирану независност Косова
ВЛАДА САОПШТИЛА ДА УВОДИ РЕД У ЈАВНЕ ФИНАНСИЈЕ
ДА БИ СПРЕЧИЛА ПРОПАДАЊЕ ДРЖАВЕ
- Питање Косова неће бити решено све док се са решењем не сагласи Србија. А да је став Србије без значаја, не би Београд био под оваквим притиском да призна Косово - нагласио Ивица Дачић
- Влада је донела и одлуку да се општа стопа ПДВ-а од октобра повећа са 18 на 20 одсто, док је на све животне намирнице задржана снижена стопа ПДВ-а од осам одсто
- За мала и средња предузећа се од 1. јануара уводи могућност да ПДВ плате тек када наплате робу
- Влада одлучила да повећа акцизе на цигарете као и акцизе на дизел гориво, а порез на дивидеде и приход од камата повећан је са 10 на 15 одсто
- Министар финансија Млађан Динкић саопштио да је за више од пола милиона најугроженијих пензионера са примањима испод 15.000 динара влада обезбедила посебну помоћ од по 16.000 динара годишње, чија ће прва рата бити исплаћена већ током следеће недеље
- Криза је јако дубока, нема великог избора, или ће криза уништити Србију или ће Србија зауставити кризу, оценио је Динкић и изразио уверење да ће Србија успети да се избори са кризом
СРБИЈА не прихвата ни надзирану ни ненадзирану независност Косова - поручио је премијер Ивица Дачић и Приштини и њеним покровитељима из света.
При том је подвукао: „Питање Косова неће бити решено све док се са решењем не сагласи Србија. А да је став Србије без значаја - не би Београд био под оваквим притиском да призна Косово“.
Најавивши наставак „дијалога на политичком нивоу“, председник владе је нагласио: „Мора се наћи компромисно решење прихватљиво за обе стране. Очекујем да прењговори буду настављени наредних недеља. А на ком нивоу ће се водити, у ком формату и ко ће им присуствовати из међунасродне заједнице - о томе ће председник Србије, Томислав Николић, разговарати у време одржавања Генералне скупштине УН“.
Влада је, иначе, донела и одлуку да се општа стопа ПДВ-а од октобра повећа са 18 на 20 одсто, док је на све животне намирнице задржана снижена стопа ПДВ-а од осам одсто.
Дачић је истакао да влада намерава да заштити слојеве становништва који су највише погођени кризом, што значи да неће бити замрзавања плата и пензија, навео је он.
Зато ће од 1. октобра ће за регистрацију кола бити потребно и до 4.000 динара мање.
Истовремено, Влада је усвојила Предлог ребаланса буџета за 2012. годину као и пакет од 12 закона којима ће се увести ред у јавне финансије и - како је саопштено - спречити пропадање државе.
Премијер Дачић је указао да влада намерава да заштити слојеве становништва који су највише погођени кризом, што значи да неће бити замрзавања плата и пензија.
Дачић је рекао да ће ове мере донети уштеде од милијарду евра и подразумевају драстичне резове смањењем непотребних трошкова државе, између осталог и укидање разних агенција, дирекција и фондова.
Он је најавио да ће се овим мерама зауставити крварење у држави и спречити њен банкрот, али ће се паралелно са тим радити и на стратегији и плану развоја који ће омогућити привредни раст и раст запослености.
Дачић је рекао да ће акцизе и порези бити минимално повећани, да неће бити оптуштања у јавном сектору, али да у наредних шест месеци плате и пензије неће расти планираним током, већ у складу са реалним могућностима.
Министар финансија и привреде Млађан Динкић рекао је да је мерама предвиђено обарање консолидованог буџетског дефицита са садашњих 7,1 одсто на 6,7 одсто до краја године.
Динкић је истакао да би одлагање фискалне консолидације увело Србију за годину-две близу грчком сценарију.
Према његовим речима, овај програм за заустављање кризе, поред обарања дефицита, значиће и смањење брзине раста јавног дуга који ће по инерцији расти и у наредном периоду да би се зауставио 2014. године.
Мере предвиђају укидање 130 парафискалних намета, које ће растеретити привреду Србије, рекао је Динкић.
За мала и средња предузећа се од 1. јануара уводи могућност да ПДВ плате тек када наплате робу, навео је он.
Он је истакао да је влада одлучила да повећа акцизе на цигарете као и акцизе на дизел гориво, а порез на дивидеде и приход од камата повећан је са 10 на 15 одсто.
Динкић је рекао да је за више од пола милиона најугроженијих пензионера са примањима испод 15.000 динара влада обезбедила посебну помоћ од по 16.000 динара годишње, чија ће прва рата бити исплаћена већ током следеће недеље.
Министар је најавио да ће буџет за наредну годину влада усвојити до краја октобра, а у скупштини ће се наћи у другој половини новембра и додао да ће истовремено са буџетом за 2013. бити усвојено и повећање пореза на добит са 10 на 12 одсто.
„Криза је јако дубока, нема великог избора, или ће криза уништити Србију или ће Србија зауставити кризу”, рекао је Динкић и изразио уверење да ће Србија успети да се избори са кризом.
Динкић је рекао да ће привреда Србије у овој години имати пад БДП-а између 0,5 и један одсто.