ДАЧИЋ: Скупштина ће се бавити само „полазним принципима“

ПРЕМИЈЕР ОТКРИО ДА НИКАДА НИЈЕ БИЛО НИ ПЛАНИРАНО

ДА СЕ ПЛАТФОРМА ЗА КИМ У ЦЕЛИНИ НАЂЕ ПРЕД ПАРЛАМЕНТОМ

  • Полазни принципи ће у форми резолуције и декларације бити преточени у документ који ће се наћи пред парламентом, а други део платформе чине конкретни предлози за решење проблема и они неће ићи пред скупштину, јер то треба да буде учињено на крају преговарачког прцеса
  • Кад сам рекао да платформа није свето писмо, нисам мислио да се ње не треба придржавати, него да ово што је записано у платформи није до краја дефинисано и било је промена верзије текста и у последњих неколико дана
  • На округом столу у Привредној комори, Дачић рекао да је светска криза разоткрила да досадашњи модел раста и развоја није одржив, и да се мора мењати да би Србија избегла судбину високозадужене земље

        ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић изјавио је данас да никада није било ни планирано да се српска платформа за решавање косовског проблема у целини нађе пред парламентом, већ да посланици, као што ће то бити и учињено, треба да се изјашњавају о „полазним принципима” платформе.

       „Један део су основни полазни принципи за које се сматрало да треба да их усвоји парламент и они су разрада онога о чему смо говорили: да не желимо да признамо независност Косова, да нас интересује статус Срба у једном таквом прелазном периоду и привременом аранжману кад је нерешен статус КиМ и да то мора да буде повезано са процесом евроинтеграција”, изјавио је Дачић новинарима.

       Полазни принципи ће, како је најавио, у форми резолуције и декларације бити преточени у документ који ће се наћи пред парламентом, а други део платформе чине конкретни предлози за решење проблема и они неће ићи пред скупштину, јер то треба да буде учињено на крају преговарачког прцеса.

       Дачић је, приликом посете бази Противтерористичке јединице МУП-а Србије, додао да још није договорено када ће се поменути документ о Косову наћи пред Скупштином Србије.

       „Када сам рекао да платформа није свето писмо, нисам мислио да се ње не треба придржавати, него да ово што је записано у платформи није до краја дефинисано, и, као што знате, било је промена верзије текста и у последњих неколико дана”, рекао је Дачић.

       Део о прекиду техничког дијалога са Приштином је, према његовим речима, преформулисан јер није био реалан и у интересу државе, будући да су ти преговори једини који се у овом тренутку воде.

       Дачић је - на округлом столу Привредне коморе Београда „Краткорочне и средњорочне мере за опоравак и унапређење привреде” - поручио да ће наредна година бити пуна економских изазова и ограничења и да је неопходно смањити јавну потрошњу а приоритет економске полтике Владе Србије биће заустављање привредног пада и преокретање економских токова у правцу успостављања инвестиционо и извозно оријентисане привреде.

       Србија је у овој години, како је констатовао, имала можда највећи економски пад у Југоисточној Европи који је узрокован јаком зимом, а потом и великим летњим сушама, као и снажним утицајем кризе у еврозони и политичким факторима везаним за формирање нове владе.

       „То има и добру страну, а то је да ће Србија следеће године вероватно имати и највећи раст у региону”, рекао је Дачић, додавши да је предуслов трајног и одрживог привредног опоравка спречавање драстичних промена курса.

       Србију и у наредној години, како је најавио, очекује консолидација буџета и фискална консолидација, као и изградња ефикаснијих институција тржишне привреде и сузбијање монопола.

       Како је прецизирао, светска криза је разоткрила да досадашњи модел раста и развоја није одржив, и да се мора мењати како би Србија избегла судбину високозадужене земље, што значи да у будућности унутрашња тражња неће моћи да буде важнија од раста бруто домаћег производа.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари