ДАЧИЋ: Још један покушај са ДС, ако не успе - преговараћемо са СНС
КОНСУЛТАЦИЈЕ ПРЕДСЕДНИКА СРБИЈЕ СА КОАЛИЦИЈОМ ОКО СПС
БИЛЕ ЧЕТИРИ ПУТА ДУЖЕ НЕГО СА „ТАДИЋЕВОМ ЕКИПОМ“
- За коалицију око СПС неприхваљива влада само са ЛДП, али није против тoга да ЛДП буде у пакету са УРС
- Сложили смо се да ЛДП може да буде у влади, али не да влада зависи од њих. Нама је и УРС прихватљив, али је реалност да ДС и УРС неће да праве владу - изјавио по изласку из Председништва Србије Ивица Дачић
- Уколико не успеју разговори са ДС, које настављамо можда већ сутра, тек онда ћемо разговарати са другим великим факторима, пре свега са Српском напредном странком, објавио је Дачић и додао „време је да се преломи“
- Он је открио: да се на СПС врши огроман притисак, истакавши да не жели да се питање формирања парламентарне већине своди на притисак на коалицију око социјалиста. Избегавши да прецизира - ко то на СПС „врши огроман притисак“ и са којом намером, ограничио се постављањем питања: „Шта хоћете, да формирамо владу са било ким?“
- Како се и могло претпоставити, Дачић није желео да коментарише политичику конотацију његове посете Москви, односно питање ко га подржава за премијера, већ је само нагласио да је био трећи пут за редом у Русији на Конференцији за националну безбедност, на којој је учествовало око 60 земаља
- Србија је већ изгубила превише драгоценог времена и мора се што хитније почети са решавањем кључних проблема са којима се грађани суочавају, упозорио је Томислав Николић за време консултација са делегацијом коалиције око СПС
ВЕЋИНЕ за скупштину и владу још нема. Наставићемо разговоре са Демократском странком - саопштио је лидер Социјалистичке партије Србије Ивица Дачић након једночасовних консултација са председником Србије Томиславом Николићем.
Дакле: тачно према очекивањима. Укључујући и то што је поново јавно упозорио Бориса Тадића - да не жели у владу у којој ће бити само ЛДП, без УРС.
Ово би се, наравно, могло схватити као Дачићево узимицање и попуштање: нећемо у владу само са Чедомиром Јовановиће, али можемо и хоћемо - ако Чеда буде у пакету са Млађаном Динкићем и његовим УРС.
На овакво закључивање наводи и то што је Дачић изјавио да треба правити компромисе, али да не прихвата пртисак који се врши на социајалисте да пристану на владу само са ЛДП због бројке од 126 посланика.
„Сложили смо се да ЛДП може да буде у влади, али не да влада зависи од њих. Нама је и УРС прихватљив”, рекао је Дачић и нагласио да социјалисти немају никаких сукоба са ДС него да је „реалност да ДС и УРС неће да праве владу”.
Према његовим речима, СПС не може да прави владу са ЛДП због њихове политике према Републици Српској. Ако би се ово буквално схватило, то би значило - да је СПС преко ноћи постао прихватљив „косовски гард“ ЛДП и Преокрета.
Дачић је додатно појаснио: да не коче социјалисти састављање владе него да за ДС није прихватљив УРС.
„Није једноставно направити парламентарну већину - нису само бројке у питању већ и политички програми и за нас би била прихватљива влада у којој би били и УРС и ЛДП”, открио је Дачић.
Разговор са Николићем ишао је, како је рекао, у правцу формирања парламентарне већине и спознаје његових погледа на национална питања, Косово и Метохију...
„Ми нисмо подржали Николића за председника Републике, већ Тадића, али је избор грађана пао на Николића и ми ћемо сарађивати са њим”, подвукао је Дачић.
Ипак је - од свега што је рекао - потенцијално најважније Дачићево указивање да би „тешко било направити и договор са напредњацима, јер би то подразумевало подршку Демократске странке Србије која има негативан став о уласку Србије у ЕУ“.
„Наша позиција је јасна. Уколико не успеју разговори са ДС, које настављамо можда већ сутра, тек онда ћемо разговарати са другим великим факторима, пре свега са Српском напредном странком”, објавио је Дачић.
Он је открио: да се на СПС врши огроман притисак, истакавши да не жели да се питање формирања парламентарне већине своди на притисак на коалицију око социјалиста. Избегавши да прецизира - ко то на СПС „врши огроман притисак“ и са којом намером, ограничио се постављањем питања: „Шта хоћете, да формирамо владу са било ким?"
Без разјашњења је остало и ово „са било ким“. Зато је уследило указивање да „треба интензивирати разговоре, доносити одлуке... ”
„Време је да се преломи”, поручио је Дачић.
Коалиција око СПС је, иначе, информисала председника Србије о разговорима са ДС и Борисом Тадићем, са којима ће, како је рекао Дачић, „покушати да дођу до парламентарне већине“.
А одмах у наставку је изговорио: „Николић нам рекао да је спреман и да нама да мандат за формирање владе уколико смо способни да обезбедитмо парламентарну већину и сагласили смо се да је у интересу да се влада формира што пре”.
„Је л хоћете да имамо било какву владу? А колико кошта дан са владом која није добра?!” - додао је поводом „свакодневних питања колико кошта сваки дан без владе“.
Како се и могло претпоставити, Дачић није желео да коментарише политичику конотацију његове посете Москви, односно питање ко га подржава за премијера, већ је само нагласио да је био трећи пут за редом у Русији на Конференцији за националну безбедност, на којој је учествовало око 60 земаља.
Дачић је открио да су му „многи понудили премијерску функцију”, али да је све одбио јер је са Тадићем направио договор и тек уколико он пропадне - социјалисти могу да иду даље.
У делегацији СПС су - поред Дачића . били и Јован Кркобабић (ПУПС) и Драган Марковић Палма (ЈС).
Србија је већ изгубила превише драгоценог времена и мора се што хитније почети са решавањем кључних проблема са којима се грађани суочавају, упозорио је Томислав Николић за време консултација са делегацијом коалиције око СПС.
Како је наведено у саопштењу из Кабинета председника, Николић је поновио је да ће мандат за састав владе поверити ономе ко успе да обезбеди већину у парламенту, без обзира на то из које је странке.
Николић је навео и да је неопходно да се брзо оформи влада, како би што пре почела да решава нагомилане економске и социјалне проблеме.
Србију на јесен - упозорио је - очекују додатне потешкоће око исплате обавеза по доспелим кредитима па се „мора осмислити план како да то додатно не угрози и овако лош животни стандард грађана”.